نوارهای گازی میان‌‌ستاره‌‌ای به ظاهر باریک و نازکی که در این تصویر دیده می‌‌شوند، بخشی از یک موج انفجار در لبه در حال گسترش ناشی از یک انفجار ستاره‌‌ای شدید هستند که در «عصر حجر پسین» (Late Stone Age)، یعنی حدوداً ۲۰,۰۰۰ سال پیش، به راحتی برای انسان قابل مشاهده بوده‌‌اند. این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) گرفته شده است، نمایی نزدیک از لبه بیرونی بقایای یک ابرنواختر به نام «حلقه ماکیان» (Cygnus Loop) یا «سحابی پرده» (Veli Nebula) را نشان می‌‌دهد.

رشته های حلقه ماکیان

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این جبهه شوک رشته‌‌ای با سرعتی حدود ۱۷۰ کیلومتر بر ثانیه به طرف بالا در حال حرکت است و در نور ساطع‌‌شده توسط اتم‌‌های برانگیخته گاز هیدروژن برافروخته شده است. فاصله تا ستاره‌‌هایی که تصور می‌‌شود در حال برهم‌‌کنش با حلقه ماکیان باشند، اخیراً توسط مأموریت گایا (Gaia) در حدود ۲۴۰۰ سال نوری بدست آمده است. سراسر حلقه ماکیان به اندازه شش قرص کامل ماه (تقریباً ۱۳۰ سال نوری) وسعت دارد و می‌‌توان بخش‌‌های آن را به کمک یک تلسکوپ کوچک در نزدیکی صورت فلکی ماکیان مشاهده کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *