در این آسمان شبانگاهی، ماه تاریکی بر فراز «منهتن» (Manhattan) غروب می‌‌کند. این تصویر که ترکیبی از ۱۶ تصویر است، از نوردهی‌‌های متوالی ثبت‌ شده در طول ماه‌‌گرفتگی کامل 8 نوامبر گردآوری شده است. در این توالی زمان‌‌گریز، ستاره‌‌ها مسیرهای کوتاهی در بالای خط افق شهر برجای گذاشته‌‌اند، درحالی که ماه در سایه زمین غوطه‌‌ور مانده است. البته، ایستگاه فضایی بین‌‌المللی نیز به‌‌تازگی درحال بیرون آمدن از سایه به بخش روشن مدار پایینی زمین بود.

ماه گرفتگی در شهر نیویورک

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

همان‌‌طور که از شهر نیویورک دیده می‌‌شود، ردِ قابل مشاهده ایستگاه فضایی بین‌‌المللی نزدیک یک ستاره در صورت فلکی «گاو» (Taurus) آغاز می‌‌شود و از راست به چپ از میان کمربند شکارچی و بر فراز ستاره «شباهنگ» (Sirius)، ستاره آلفای «سگ بزرگ» (Canis Major)، عبور می‌‌کند. شکاف‌‌ها درامتداد مسیر روشن ایستگاه فضایی (و هواپیمایی که نزدیک‌‌تر به افق پرواز می‌‌کند) زمان بین نوردهی‌‌ها را مشخص می‌‌کند. رد سیاره درخشان مریخ در بالای تصویر دیده می‌‌شود. رد خوشه ستاره‌‌ای «پروین» (Pleiades) نیز بر فراز ماهِ گرفته و ساختمان «امپایر استیت» (Empire State) قابل مشاهده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۹ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *