نجوم 3 بازدید

ظاهر ماه در طول یک «ماه‌‌گرفتگی کلی» (Total Lunar Eclipse) چگونه تغییر می‌‌کند؟ این ویدئوی زمان‌‌گریز به‌‌صورت دیجیتالی پردازش شده تا ماه روشن جلوه کند و در طول ماه‌‌گرفتگی ۵ ساعته ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ مرکز توجه قرار گیرد. در این ویدئو، ابتدا ماه کامل دیده می‌‌شود که امری بدیهی است زیرا ماه‌‌گرفتگی تنها زمانی اتفاق می‌‌افتد که ماه کامل باشد. همان‌‌طور که می‌‌بینید، ستاره‌‌ها در پس‌‌زمینه حرکت می‌‌کنند زیرا ماه در طول این گرفتگی به دور زمین می‌‌چرخد.

در اینجا حرکت سایه دایره‌‌ای زمین در سرتاسر ماه به‌‌خوبی دیده می‌‌شود. رنگ آبی روشن لبه سایه مربوط به آبی بودن آسمان زمین و رنگ قرمز مرکز سایه مربوط به قرمز به‌‌نظر رسیدن خورشید در نزدیکی افق است. فردا، ساکنان جنوب شرقی آسیا و سرتاسر اقیانوس آرام تا جنوب غربی آمریکا ممکن است شاهد یک اَبَرماه خونی در یک ماه‌‌گرفتگی کلی باشند. منظور از عبارت خونی، رنگ قرمز ماه در این گرفتگی کامل است. اصطلاح اَبَرماه به اندازه زاویه‌‌ای بالای ماه اشاره دارد که دلیل آن فاصله نسبتاً نزدیکش با زمین در مدار بیضوی است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *