نجوم 28 بازدید

چرا دنباله «دنباله‌‌دار لئونارد» (Comet Leonard) تکان می‌‌خورد؟ این ویدئوی زمان‌‌گریز، دنباله یونی دنباله‌‌دار لئونارد که در اوایل ماه گذشته طی ده روز تغییر کرد را نشان می‌‌دهد. این ویدئو توسط فضاپیمای «رصدخانه روابط زمینی خورشیدی» (Solar Terrestrial Relations Observatory-Ahead | STEREO-A) ناسا گرفته شده است که تقریباً در فاصله‌‌ای مشابه زمین به‌‌دور خورشید می‌‌چرخد. در این میدان ۲۹ درجه‌‌ای، هر تصویری از تصویر بعدی حذف شده تا چارچوب‌‌هایی ایجاد شود که در آن، تفاوت‌ها نمایان شوند.

این ویدئو، دنباله یونی طویل دنباله‌‌دار لئونارد را بوضوح نشان می‌دهد که درحال گسترش، تکان خوردن و پخش شدن در اطراف توسط باد خورشیدی است. باد خورشیدی جریانی از یون‌‌های به‌‌سرعت درحال حرکت است که از خورشید ساطع می‌‌شوند. از زمانی که این ویدئو گرفته شد، دنباله‌‌دار لئونارد به رفتن به‌‌سمت خورشید ادامه داد، به نزدیک‌‌ترین فاصله خود با خورشید در بین مدارهای «عطارد» (Mercury) و «زهره» (Venus) رسید، جان سالم به‌‌در برد و اکنون با حرکت به‌‌سمت خارج منظومه شمسی درحال محو شدن است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای 6 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *