اشکال تاریکی که در سحابی غبارآلود «کارینا» (Carina | NGC 3372) کمین کرده‌‌اند، ابرهای مولکولی هستند؛ توده‌‌هایی از گردوغبار و گاز مولکولی بسیار متراکم که کدر و مبهم شده‌‌اند. این ابرها درمقایسه با جو زمین معمولاً چگالی بسیار کمتری دارند. تصویری که مشاهده می‌‌کنید، یک تصویر دقیق از مرکز سحابی کارینا است؛ بخشی که در آن ابرهای تاریک و رنگارنگی از گاز و گردوغبار به‌‌طور برجسته‌‌ای نمایان است. این تصویر در اواسط سال ۲۰۱۶ از رصدخانه Siding Spring استرالیا گرفته شده است.

ابرهای سحابی کارینا

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

اگرچه این سحابی عمدتاً از گاز هیدروژن (به‌‌رنگ سبز) تشکیل شده است، اما نور گسیل‌‌شده توسط مقادیر کمی گوگرد و اکسیژن نیز به‌‌ترتیب در رنگ‌‌های قرمز و آبی دیده می‌‌شوند. کل سحابی کارینا بیش از ۳۰۰ سال نوری را پوشش می‌‌دهد و در فاصله حدوداٌ ۷,۵۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی کارینا واقع شده است. ستاره «اتا کارینا» (Eta Carinae) که پرانرژی‌‌ترین ستاره این سحابی است، در دهه ۱۸۳۰ یکی از درخشان‌‌ترین ستاره‌‌های آسمان بود، اما پس از آن به‌‌طور چشمگیری کم‌‌نور شد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *