در ۸ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۷ آبان ۱۴۰۱)، ماه کامل هنگامی که در یک ماه‌‌گرفتگی کلی زیبا از سایه زمین عبور کرد، به‌‌رنگ قرمز خونی درآمد. درطول این ماه‌‌گرفتگی، از دید تماشاگران ساکن در بخش‌‌هایی از آمریکای شمالی و آسیا ماه از مقابل سیاره بیرونی اورانوس عبور کرد. برای نمایش نمایی نزدیک و گسترده‌‌تر، این دو تصویر درست قبل از شروع اختفا، با تلسکوپ‌‌ها و دوربین‌‌های مختلف از یک پشت بام در شانگهای چین گرفته شدند. معمولاً این ماه در مقایسه با ماه کامل بسیار کم‌‌نور است.

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

قرص مایل به سبز، کم‌‌نور و کوچک این غول یخی دوردست درست در سمت چپ لبه ماه قرار دارد و تقریباً در حال ناپدید شدن پشت ماه تاریک‌ و قرمز است. اختفای سیاره‌‌ها پشت ماه رویدادی نسبتاً رایج بوده و تنها از مکان‌‌های خاصی در سراسر سیاره زمین قابل مشاهده است. برای رخ دادن این رویداد نادر، در زمان این ماه‌‌گرفتگی کامل، سیاره بیرونی باید هم در مقابله و هم بسیار نزدیک به صفحه دایره‌‌البروج قرار می‌‌گرفت تا هم‌‌راستا با خورشید، زمین و ماه باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۱۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *