در این تصویر، ماه شگفت‌‌انگیز و عجیب به‌‌نظر می‌‌رسد. این ماه یک ماه کامل است که در این موقع از سال «ماه گل» (Flower Moon) نامیده می‌‌شود. البته، کامل بودن ماه دلیل عجیب به‌‌نظر رسیدن آن نیست زیرا همه ما ماهی یک بار شاهد آن هستیم. این ماه یک اَبَرماه است. این اصطلاح زمانی به‌‌کار می‌‌رود که ماه در مدار بیضوی خود و تقریباً در نزدیک‌‌ترین فاصله‌‌اش با زمین به فاز کامل رسیده باشد. اینکه ابرماه اندکی بزرگ‌‌تر و درخشان‌‌تر از ماه کامل معمولی به‌‌نظر می‌‌رسد، تا حدی عجیب است (می‌‌توان آن را «ابرماه گل» نامید). زمانی که این تصویر گرفته شد، ماه دستخوش یک گرفتگی کامل بود.

هاله ماه در ماه گرفتگی کامل

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

ماهی که دچار گرفتگی شده باشد، می‌‌تواند کاملاً عجیب و تاریک، با روشنایی غیریکنواخت و غالباً قرمز که گاهی اوقات قرمز خونی نامیده می‌‌شود، به‌‌نظر برسد. بنابراین، این ماه می‌‌توانست «ابرماه گل خونی» نامیده شود. این ماه کامل از میان ابرهای نازک دیده شده بود؛ ابرهایی که یک هاله کم‌‌نور پیرامون ماه پدید آورده و باعث شده بودند ماه نه تنها عجیب بلکه رنگارنگ به‌‌نظر برسد. این ماه به‌‌قدری عمیق تصویربرداری شده بود که قلب کهکشان راه شیری در پس‌‌زمینه و دوردست، در سمت راست و پایین آن قابل مشاهده بود. تصویری که مشاهده می‌‌کنید، ماه گذشته نزدیک منطقه «کاسیلیس» (Cassilis) در ایالت «نیو ساوت ولز» (New South Wales) استرالیا با یک تک‌‌نما گرفته شده است (البته بعداً با دو تصویر که کهکشان راه شیری را بهتر به‌‌تصویر می‌‌کشند، ادغام شد).

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *