نجوم 156 بازدید

زمین می‌تواند سایه بزرگ و دایره‌ای شکلی که در تصویر مشاهده می‌کنید را روی ماه بیندازد. بَدر (پُرماه) ۲۵ و ۲۶ تیر ۹۸ بسیار کامل بوده است و بنابراین، ماه تقریبا به طور دقیق در یک خط با زمین و خورشید قرار گرفته بود. هنگامی که چنین اتفاقی می‌افتد، زمین سایه خود را روی ماه می‌اندازد. دایره‌ای بودن سایه زمین روی ماه توسط «ارسطو» نیز بیان شده و بنابراین دستکم در قرن ۴ قبل از میلاد مسیح مورد بررسی قرار گرفته است.

ماه گرفتگی کامل

آنچه تغییر کرده، صرفا توانایی بشر برای ثبت این سایه با تصویربرداری دامنه دینامیک بالا (HDR) است. تصویر HDR ماه‌گرفتگی که در بالا ارائه شده، ترکیبی از ۱۵ تصویر و دارای نوردهی یک چهارصدم ثانیه است. بنابراین، به قسمت‌های روشن نوردهی بیش از اندازه نشده و یک نوردهی که پنج ثانیه به طول انجامیده برای نشان دادن تاریک‌ترین بخش‌های ماه انجام شده است.

قسمت تاریک‌تر، به طور کامل تاریک نیست؛ زیرا مقداری نور از اتمسفر زمین روی ماه منعکس می‌شود. یک ماه‌گرفتگی کامل در یکم خرداد سال ۱۴۰۰ به وقوع خواهد پیوست.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *