این لکه درخشان در صورت فلکی «ذات‌‌الکرسی» (Cassiopeia) یک «نواختر» (Nova) است. نواخترها غالباً در سرتاسر کیهان رخ می‌‌دهند. نواختری که در این تصویر دیده می‌‌شود، Nova Cas 2021 یا V1405 Cas نام دارد. این نواختر ماه گذشته در آسمان زمین به‌‌قدری درخشان بود که با چشم غیرمسلح دیده می‌‌شد. Nova Cas 2021 نخستین‌‌بار در اواسط ماه مارس درخشان بود و سپس، به‌‌طور ناگهانی در اواسط ماه مِی حتی درخشان‌‌تر شد. این نواختر حدود یک هفته کاملاً درخشان باقی ماند و سپس به میزان کم‌‌نوری اوایل ماه می بازگشت، اما اکنون دوباره اندکی درخشان شده و از طریق دوربین‌‌های شکاری قابل مشاهده است.

یک نواختر درخشان در صورت فلکی ذات الکرسی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

Nova Cas 2021 که در این تصویر توسط یک پیکان مشخص شده، در نزدیکی صورت فلکی ذات‌‌الکرسی و «سحابی حباب» (Bubble Nebula) رخ داده است. نواختر معمولاً در اثر انفجار گرماهسته‌‌ای روی سطح یک ستاره «کوتوله سفید» (White Dwarf) که درحال کشیدن ماده از ستاره همدم خود است، ایجاد می‌‌شود. البته، جزئیات این انفجار در حال حاضر ناشناخته است. نواخترها این ستاره بنیادی را نابود نمی‌‌کنند و حتی گاهی‌‌اوقات دیده شده است که دوباره رخ می‌‌دهند. تصویری که مشاهده می‌‌کنید، نتیجه ۱۴ ساعت تصویربرداری از شهر «دیترویت» (Detroit) ایالت میشیگان است. دو اخترشناس آماتور و حرفه‌‌ای احتمالاً به رصد Nova Cas 2021 و ایجاد فرضیه درمورد جزئیات علت آن ادامه خواهند داد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *