اگر یک ستاره بیش از حد به یک «سیاه‌‌چاله» (Black Hole) نزدیک شود، سیاه‌‌چاله آن را متلاشی خواهد کرد. در واقع، تفاوت در کشش گرانشی در سرتاسر ستاره سبب این نابودی می‌‌شود. در این ویدئوی انیمیشنی که به خوبی این فروپاشی را نشان می‌‌دهد، ابتدا ستاره‌‌ای را مشاهده می‌‌کنید که در حال نزدیک شدن به سیاه‌‌چاله است. با افزایش سرعت مداری، جو بیرونی ستاره در نزدیک‌‌ترین فاصله‌‌اش با سیاه‌‌چاله فوراً شکافته می‌‌شود. اگرچه بیشتر جو ستاره در اعماق فضا پراکنده می‌‌شود اما مقداری از آن به چرخش پیرامون سیاه‌‌چاله ادامه می‌‌دهد و یک «قرص برافزایشی» (Accretion Disk) پدید می‌‌آورد.

پس از آن، این پویانمایی شما را در حالی که به سمت سیاه‌‌چاله نگاه می‌‌کنید، به درون قرص برافزایشی می‌‌برد. علاوه بر آثار بصری شگفت‌‌انگیز همگرایی گرانشی، شما می‌‌توانید حتی آن طرف (سمت دور) دیسک را ببینید. در پایان ویدئو، یکی از جت‌‌هایی که در امتداد محور چرخش دفع شده‌‌اند را مشاهده می‌‌کنید. مدل‌‌های نظری نشان می‌‌دهند که این جت‌‌ها نه تنها گاز پرانرژی را دفع می‌‌کنند بلکه «نوترینوهای» (Neutrinos) پرانرژی را نیز به وجود می‌‌آورند که یکی از آن‌‌ها ممکن است اخیراً روی زمین دیده شده باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *