در این مطلب، چهار «توزیع احتمال» (Probability Distribution) محبوب، شامل «توزیع لاگ نرمال» (Log-Normal Distribution)، «توزیع دوجمله‌ای» (Binomial Distribution)، «توزیع پواسون» (Poisson Distribution) و «توزیع برنولی» (Bernoulli Distribution) به طور مختصر معرفی شده‌اند. سپس، روش پیاده‌سازی این توزیع های احتمال در پایتون شرح داده شده است.

توزیع لاگ نرمال

در تئوری آمار و احتمال، توزیع «لاگ نرمال» (Log-normal) به عنوان یک توزیع پیوسته، برای بیان رفتار بعضی از پدیده‌های احتمالی، به کار می‌رود. اگر متغیر تصادفی  دارای توزیع لاگ نرمال باشد، آنگاه توزیع  نرمال است. به همین ترتیب می‌توان گفت، اگر  توزیع نرمال داشته باشد، آنگاه  دارای توزیع «لاگ نرمال» است. در ادامه، از کتابخانه پایتون «نام‌پای» (NumPy) برای پیاده‌سازی این توزیع استفاده شده است.

توزیع نرمال

توزیع دوجمله‌ای

توزیع دوجمله‌ای، احتمال موفقیت در n آزمایش مستقل را تعیین می‌کند. این آزمایش‌ها، پرسش‌های بله-خیر هستند. یکی از مثال‌های معروف توزیع دوجمله‌ای، پرتاب سکه است. در ادامه، کد پیاده‌سازی این توزیع در زبان برنامه‌نویسی پایتون با بهره‌گیری از کتابخانه‌های Seaborn ارائه شده است.

توزیع دوجمله‌ای

مثال دیگری از توزیع دوجمله‌ای که با استفاده از کتابخانه NumPy پیاده‌سازی شده، در زیر آمده است.

توزیع برنولی

توزیع پواسون در پایتون

توزیع پواسون، احتمال وقوع تعداد مشخصی از رویدادها در یک بازه ثابت از زمان یا فضا را فراهم می‌کند. این توزیع، فرض می‌کند که رویدادها با نرخ ثابتی به وقوع می‌پیوندند و هر رویداد، مستقل از رویداد پیش از خود است.

توزیع پواسون

توزیع برنولی

توزیع برنولی، نوعی از توزیع دوجمله‌ای است که در آن یک آزمایش یکتا انجام می‌شود. این توزیع، یک توزیع احتمال گسسته است که احتمال p را برای مقدار ۱ و احتمال q را برای مقدار ۰ دارد. p می‌تواند «موفقیت» (Success)، «بله» (Yes)، «درست» (True) یا یک باشد. به طور مشابه، q=1-p می‌تواند «شکست» (Failure)، خیر (No)، «غلط» (False) یا صفر باشد. در ادامه، کد پیاده‌سازی توزیع برنولی با استفاده از کتابخانه پایتون «سای‌پای» (scipy) انجام شده است.

پیاده سازی توزیع های احتمال در پایتون

نتیجه‌گیری

در این مطلب، روش پیاده‌سازی توزیع های احتمال در پایتون برای چهار توزیع محبوب لاگ نرمال، دو جمله‌ای، پواسون و برنولی بیان شد.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

بر اساس رای 2 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *