علوم پایه، فیزیک، کاربردی ۸۷۵۸۹ بازدید

نماز فریضه‌ای است که مسلمانان پنج بار در روز موظف به انجام آن هستند. ولی برای انجام این فریضه مقدماتی لازم است. این مقدمات شامل تعیین جهت قبله یعنی جهت کعبه و ساعت انجام فریضه در تمام نقاط جهان است. در این مطلب در مورد طرزکار و فیزیک دستگاه قبله نما که برای تعیین جهت قبله استفاده می‌شود مطالبی را ارائه خواهیم کرد.

قبله نما چیست؟

سلطان یمن الملک الشرف استفاده از قطب نما را به عنوان شاخص قبله در قرن سیزدهم معرفی کرد. در رساله‌ای درباره نجوم و ساعت‌های آفتابی، آل اشرف چندین پاراگراف در مورد ساخت یک «کاسه قطب نما» (ṭāsa) توضیح داده است. وی در حقیقت از قطب نما برای تعیین قطب شمال، نصف النهار و قبله استفاده کرده است. این اولین ظهور و استفاده از کلمه قطب نما در متن علمی اسلامی قرون وسطایی و اولین کاربرد شناخته شده آن به عنوان شاخص قبله است. با این حال اشرف هیچگاه ادعایی نداشته که اولین کسی است که از قطب نما برای تعیین جهت قبله استفاده می‌کند.

بدین ترتیب می‌توان اساس کار قبله نما را مانند قطب نما مبتنی بر میدان مغناطیسی دانست. قبله نما (که بعضاً شاخص قبله نیز نامیده می‌شود) قطب نمای اصلاح شده‌ای است که توسط مسلمانان برای نشان دادن جهت ایستادن برای اقامه نماز استفاده می‌شود. در اسلام این جهت قبله نامیده می‌شود و به سمت شهر مکه و به طور خاص به کعبه اشاره دارد.

در حالی که قبله نما مانند هر قطب نمای دیگری جهت شمال را نشان می‌دهد، جهت اقامه نماز با علامت‌هایی در محیط صفحه که مربوط به شهرهای مختلف است یا با اشاره‌گر ثانویه‌ای که کاربر بنا به مکان خود تنظیم کرده است نشان داده می‌شود. برای تعیین جهت مناسب فرد باید از طول و عرض جغرافیایی محل زندگی خود و مکه مطلع باشد. سپس این مقادیر به یک مثلث کروی اعمال می‌شود و می توان زاویه را از نصف النهار محلی به جهت مورد نیاز مکه تعیین کرد.

قبله نما
تصویر ۱: تصویر شماتیک از یک قبله نما

قبله نما معمولاً شامل یک جعبه برنجی گرد با یک درب لولایی و یک قطب نمای مغناطیسی داخلی است. لیستی از مکانهای مهم اسلامی با طول و عرض جغرافیایی آن‌ها، در چهار طرف جعبه به زبان عربی نقش بسته است. قطب نما دارای یک سوزن استیل آبی است که دارای یک دایره باز برای نشان دادن جهت شمال است. یک محور قابل چرخش برنجی روی این دایره سوار می‌شود و کل اجزا توسط یک صفحه شیشه‌ای پوشانده می‌شوند.

یک حلقه برنجی مدرج با حروف «abjad» روی لبه قبله نما شماره‌گذاری شده و نقاط اصلی مشخص می‌شوند. درب جعبه نیز توسط بست قلاب محکم می‌شود. این ابزار در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا بتواند جهت قبله صحیح را تعیین کند (جهتی که مسلمانان هنگام نماز به سمت آن می‌ایستند). قطب نماهای قبله‌ای تزئین شده حداقل به قرن هجدهم مربوط می‌شوند، برخی از نسخه‌های اخیر قبله نما به جای نشانگر مغناطیسی از نمایشگر دیجیتالی استفاده می‌کنند. برخی از قبله نماها همچنین دارای شمارنده‌ای هستند که برای شمارش تکرار دعاهای مختلف بعد از نماز استفاده می‌شود.

برای تعیین جهت قبله و ساعت انجام نماز باید از عرض و طول جغرافیایی آن منطقه یا ناحیه استفاده کرد. در زمان‌های گذشته محققان یک کتابچه برای تعیین جهت قبله و ساعت انجام نماز تهیه کرده بودند که بر اساس سه پارامتر طول سایه خورشید، قطب نما و یک روش ریاضی به دست آمده بود. این روش ریاضی توسط برخی از محققان و دانشمندان مسلمان مانند: ابو‌الوفا، بیرونی، ابن الحیثم و غیره محاسبه و پیاده شده بود.

امروزه مشخص کردن موقعیت مکانی یا همان طول و عرض جغرافیایی (مختصات) توسط سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا همان GPS به مراتب آسان‌تر و دقیق‌تر شده است. علاوه بر این در زمان حاضر الگوریتم‌ها و فناوری‌های میکروکنترلر برای ایجاد اتوماسیون در هر زمینه‌ای وجود دارند.

محققان برخی از فناوری‌های روز را با روش‌های ریاضیاتی ترکیب کرده‌اند تا بتوانند جهت‌گیری قبله و ساعت نماز را به صورت حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تری اندازه‌گیری کنند.

تعیین جهت قبله از نظر ریاضی

قبله در عربی به معنای جهت است و منظور جهت بادی است که به سمت کعبه ‌می‌وزد. محاسبه جهت قبله در تعلیم و تربیت اسلامی در علم فلک (نجوم) مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

یکی از روش‌های مطالعه جهت قبله استفاده از هندسه مثلث کروی است که در قسمت قبل در مورد آن صحبت کردیم. این روش توسط دانشمندان مسلمان مانند النیریزی، الکوحی، ابوالوفا، البیرونی، ابن معاذ و دیگران توسعه یافته است. مثلثات یک مثلث کروی و روش توسعه یافته توسط دانشمندان مسلمان را می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

تعیین جهت قبله از نظر ریاضی
تصویر ۲: مثلثات مربوط به مثلث کروی و تعیین جهت قبله از نظر ریاضی

با استفاده از نقشه گوگل مکان کعبه از لحاظ عرض و طول جغرافیایی به ترتیب در معادلات زیر بیان شده است:

$$\phi=21^{\circ}25^{‘}21.21^{”}\ LU$$
$$\lambda=39^{\circ}49^{‘}34.56^{”}\ BT$$

با استفاده از روابط مثلثاتی یک مثلث کروی، قبله در یک مکان با عرض و طول جغرافیایی مشخص طبق معادله زیر مشخص به دست می‌آید:

$$\tan(Q)=\frac{\sin(\lambda_{L}-\lambda_{M})}{\cos \phi_{L}.\tan \phi_{M}-\sin \phi_{L}.\cos(\lambda_{L}-\lambda_M)}$$

در رابطه بالا $$\phi_M$$ عرض جغرافیایی مکه، $$\lambda_M$$ طول جغرافیایی مکه، $$\phi_L$$ عرض جغرافیایی و $$\lambda_L$$ طول جغرافیایی مکان موردنظر است.

تعیین ساعت نماز

نماز فریضه‌ای است که توسط مسلمانان پنج بار در روز انجام می‌شود، بدین ترتیب مشخص کردن زمان فجر، ظهر، عصر، مغرب و عشا برای مسلمانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در شکل زیر، موقعیت خورشید در کره آسمان نشان داده شده است. اوقات ادای فریضه نماز در مکان‌های مختلف، به دلیل تفاوت در طول و عرض جغرافیایی متفاوت از مکان‌های دیگر است.

محاسبه زمان نماز از لحاظ ریاضی
تصویر ۳: موقعیت خورشید در کره آسمان

بدین ترتیب می‌توان این پنج زمان مهم برای مسلمانان را با استفاده از روابط هندسی و با توجه به مکان فرد مشخص کرد. در ادامه طریقه محاسبه هر یک از این زمان‌ها را با توجه به طول و عرض جغرافیایی مکانی که در آن قرار گرفته‌ایم مشخص می‌کنیم.

تعیین زمان فجر

فجر با سپیده‌دم و زمانی که هوا هنوز گرگ و میش است آغاز می‌شود و قبل از طلوع آفتاب به پایان می‌رسد. یعنی داریم:

$$Fajr=Dhuhr-HFajr=Dhuhr-\frac{1}{15}\cos^{-1}(\frac{-\sin AIT-\sin \phi \sin\delta}{-\sin \phi.\sin\delta})$$

معادله بالا مدل ریاضی برای زمان نماز صبح را توضیح می‌دهد. $$Dhuhr$$ یک مدل ریاضی است که در معادله بعد تعریف می‌شود، AIT مخفف (Astronomical Islamic Twilight) و به معنی شفق نجومی اسلامی و برابر با $$-18^{\circ}$$ است. همچنین $$\phi$$ عرض جغرافیایی سماوی و $$\delta$$ زاویه انحراف است.

فیلم‌های آموزشی مرتبط

تعیین زمان ظهر

ظهر یا Dhuhr بعد از ظهر یا زمانی که مرکز خورشید در نصف‌النهار است آغاز می‌شود. ظهر ۵ دقیقه بعد از قرار گرفتن خورشید در بالاترین نقطه کره سماوی آغاز شده و با شروع عصر پایان می‌یابد. برای محاسبه ظهر رابطه زیر را داریم:

$$Dhuhr=12^{h}+\frac{\lambda}{15}+\frac{E}{60}+1^{min}$$

معادله بالا زمان نماز ظهر در مناطق جغرافیایی مختلف را نشان می‌دهد. بر اساس این معادله $$12^h$$ نشان‌دهنده ساعت ۱۲ ظهر است، $$\lambda$$ تفاوت طولی میان طول جغرافیایی که در آن قرار گرفته ایم و طول جغرافیایی محلی است. همچنین E معادله زمان است.

تعیین زمان عصر

عصر زمانی آغاز می‌شود که خورشید در اوج نقطه عبور قرار می‌گیرد و سایه قطب عمودی حداقل است. همانطور که می‌دانیم طول سایه برابر با مجموع طول شی و طول سایه آن در ظهر است. بدین ترتیب رابطه محاسبه زمان عصر برابر است با:

$$Asr=Dhuhr+\frac{1}{15}\cos^{-1}(\frac{-\sin a.\sin \phi. \sin\delta}{\cos \phi.\cos\delta})$$

معادله بالا زمان عصر را مشخص می‌کند. در این معادله $$a=\cot^{-1}(x+\tan|\phi-\delta|)$$ است که بین گروه‌های مختلف بر سر مقدار $$x$$ اختلاف نظر وجود دارد و برخی آن را ۱ و برخی دیگر ۲ در نظر می‌گیرند. همچنین $$\phi$$ عرض جغرافیایی سماوی و $$\delta$$ زاویه انحراف است.

تعیین زمان مغرب

مغرب با غروب خورشید آغاز می‌شود و زمانی پایان می‌یابد که عشاء شروع می‌شود. مرکز خورشید در زیر افق در 50 آرک‌دقیقه قرار دارد و خورشید در $$0.83^{\circ}$$ زیر افق قرار گرفته است.

$$Maghrib=Dhuhr+\frac{1}{15}\cos^{-1}(\frac{-\sin D-\sin \phi. \sin\delta}{\cos \phi.\cos\delta})$$

در معادله بالا، $$D$$ زاویه رکود و برابر با $$0.833^{\circ}$$ است. همچنین $$\phi$$ عرض جغرافیایی سماوی و $$\delta$$ زاویه انحراف است.

تعیین زمان اعشاء

اعشاء بعد از ناپدید شدن پرتوهای نوری آغاز می‌شود و توسط رابطه زیر قابل محاسبه است:

$$Isha=Dhuhr+\frac{1}{15}\cos^{-1}(\frac{-\sin AIT-\sin \phi. \sin\delta}{\cos \phi.\cos\delta})$$

در معادله بالا که برای محاسبه زمان عشاء استفاده شده است AIT مخفف (Astronomical Islamic Twilight) و به معنی شفق نجومی اسلامی و برابر با $$-18^{\circ}$$ است. همچنین $$\phi$$ عرض جغرافیایی سماوی و $$\delta$$ زاویه انحراف است.

بدین ترتیب با روش علمی و مثلثاتی تعیین جهت قبله انجام گرفت و زمان انجام فریضه نماز برای مسلمانان محاسبه شد. در ادامه روش‌های مختلف برای تعیین جهت قبله را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع قبله نما ها

قبله نما ها انواع مختلفی ندارند ولی اخیراً یعنی در سال گذشته محققان پاکستانی روی قبله نمایی کار کردند که به فرد اجازه می‌دهد تا در مسیر حرکت و در سفرهای طولانی از این وسیله استفاده کند و نیازی به قرار دادن آن روی سطح صاف و ثابت برای نشان دادن قبله نباشد. این موضوع را در قسمت بعد توضیح می‌دهیم.

قبله نمای چرخشی

در این کار تحقیقاتی محققان پاکستانی پلتفرمی را طراحی کردند که بتواند برای یافتن جهت قبله حول محور خود بچرخد و جهت قبله را به صورت اتوماتیک تعیین کند. این پلتفرم می‌تواند در داخل یک وسیله نقلیه در حال حرکت نیز استفاده شود. این طراحی که برای سفرهای طولانی که روزها و ماه‌ها ممکن است به طول بینجامد مناسب است، زیرا در این حالت پیدا کردن جهت قبله برای افراد مشکل است.

فیلم‌های آموزشی مرتبط

این وسیله به مسلمانان کمک می‌کند تا بدون نگرانی از تغییر جهت وسیله نقلیه نماز خود را بخوانند، زیرا این پلتفرم به صورت اتوماتیک با تغییر جهت قبله تغییر جهت می‌دهد. برای تعیین جهت قبله از یک HMC 5883-L استفاده شده است. این وسیله یک قطب نمای الکترونیکی است و مقادیر مربوط به قبله را با استفاده از میدان مغناطیسی اطراف زمین به دست می‌آورد.

این پلتفرم در «آردوینو» (Arduino) اجرا می‌شود، آردوینوˈیک شرکت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با دسترسی آزاد است که میکروکنترلرهای تک برد و کیت‌های میکروکنترلر برای ساخت دستگاه‌های دیجیتال را طراحی و تولید می‌کند. همچنین طراحی مکانیکی گشتاور را به روشی بسیار بهینه کنترل می‌کند.

در این طراحی از گیربکس استفاده می‌شود تا سیستم بتواند وزن بیشتری را کنترل کند و هدف اصلی استفاده از گیربکس کاهش سرعت سکو در حین چرخش است. پروتوتایپ این سکوی مکانیکی چرخان که با جهت قبله تنظیم می‌شود در شکل زیر نمایش داده شده است. این تحقیقات و نتایج آن در سال ۲۰۱۹ در کنفرانس بین المللی ریاضیات کاربردی و مهندسی (ICAEM) ارائه شد.

قبله نمای چرخان
مونتاژ مکانیکی سکوی چرخان

برای آشنایی بیشتر با آردوینو، می‌توانید فیلم آموزش برنامه نویسی آردوینو (Arduino) با محوریت پروژه های رباتیک – مقدماتی را مشاهده کنید که توسط فرادرس ارائه شده است. لینک این آموزش در ادامه در دسترس شما قرار دارد.

 • برای دیدن فیلم آموزش برنامه نویسی آردوینو (Arduino) با محوریت پروژه های رباتیک – مقدماتی + اینجا کلیک کنید.

قبله کدام طرف است؟

همان طور که گفته شد قبله به سمت کعبه در مکه و در عربستان سعودی است؛ عرض و طول جغرافیایی آن را نیز در ادامه آورده‌ایم:

$$\phi=21^{\circ}25^{‘}21.21^{”}\ LU$$
$$\lambda=39^{\circ}49^{‘}34.56^{”}\ BT$$

چگونه می‌توان جهت قبله را تعیین کرد؟

قبلاً نیز اشاره کردیم، جهت قبله به سمت کعبه در مکه و در عربستان سعودی است. روش‌های مختلفی وجود دارد که فرد می‌تواند هنگامی که در یک مکان ناآشنا قرار دارد از آن‌ها استفاده کرده و جهت صحیح ایستادن به سمت قبله را پیدا کند؛ در ادامه این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

استفاده از خورشید برای تعیین قبله

هزاران سال است که ناوبران برای آگاهی از جهت و مکان جغرافیایی خود به خورشید اعتماد می‌کنند. بدین ترتیب تنها با دانستن اینکه خورشید از کدام سمت طلوع می‌کند و از کدام جهت غروب می‌کند می‌توان اطلاعاتی کلی نسبت به جهت قبله به دست آورد.

استفاده از خورشید برای جهت قبله
تصویر ۴: استفاده از خورشید برای یافتن جهت قبله

استفاده از ساعت آفتابی برای تعیین قبله

ساعت آفتابی درست کنید؛ نقطه‌ای در سطح زمین پیدا کنید و قبل از ظهر یک چوب یا شی عمودی دیگر که حدود 3 فوت یا 1 متر ارتفاع دارد در آن نقطه قرار دهید. در انتهای سایه روی زمین علامت بزنید و دایره‌ای به شعاع طول سایه در دور چوب رسم کنید. هر چه به ظهر نزدیکتر می‌شوید سایه کوتاه می‌شود و از محیط دایره‌ای که رسم کرده‌اید دور می‌شود. در نهایت با ادامه و عبور از ظهر، سایه مجدداً بلند می‌شود و محیط دایره را لمس می‌کند. در این حالت نیز علامتی روی محیط دایره بزنید.

ساعت آفتابی
تصویر ۵: استفاده از ساعت آفتابی برای تعیین جهت قبله

اینک شما دو علامت روی محیط دایره دارید، بین دو علامت خطی رسم کنید. این خط نشان‌دهنده جهت غرب به شرق است. نقطه اول غرب و نقطه دوم شرق است. حالا یک خط عمود بر خط غربی-شرقی رسم کنید این خط شمالی و جنوبی است، حال با توجه به اینکه کجا هستید و کعبه نسبت به این مکان در کجا قرار دارد، می‌توانید جهت قبله را مشخص کنید. برای مثال در ایران کعبه در جنوب غربی است و قبله در ایران با توجه به جهاتی که مشخص کردید به سمت جنوب غربی خواهد بود.

استفاده از ساعت برای تعیین قبله

برای تعیین قبله می‌توان از ساعت استفاده کرد. این روش با هر ساعت آنالوگی که یک عقربه ساعت شمار و یک عقربه دقیقه شمار دارد امکان پذیر است و می‌توانید جهت‌ها را با این ساعت پیدا کنید.

در نیمکره شمالی ساعت را به صورت افقی نگه دارید و عقربه ساعت را به سمت خورشید بگیرید. مسیری که در وسط عقربه ساعت و عدد 12 ساعت شما قرار می‌گیرد جنوب است و بدین ترتیب می‌توانید جهات شمال، شرق و غرب را پیدا کنید.

استفاده از ساعت برای تعیین جهت قبله
تصویر ۶: استفاده از ساعت برای تعیین جهت قبله

در نیمکره جنوبی  ساعت را به صورت افقی نگه دارید و عدد ۱۲ ساعت خود را به سمت خورشید بگیرید. وسط فاصله بین عقربه ساعت شما و عدد ۱۲ جهت شمال است و بدین ترتیب می‌توانید سه جهت دیگر را مشخص کنید.

استفاده از قطب نما برای تعیین جهت قبله

استفاده از قطب نما به دقت نمی‌تواند جهت قبله را به شما نشان دهد اما اگر می‌دانید در جایی که ایستاده‌اید مکه نسبت به شما در کجا قرار دارد می‌توانید از قطب نما استفاده کنید و این روش دقتی بیشتر از شیوه مبتنی بر ساعت خورشیدی دارد. برای تعیین جهت توسط قطب نما، مراحل زیر را انجام دهید:

استفاده از قطب نما برای تعیین جهت قبله
تصویر ۷: استفاده از قبله نما برای تعیین جهت قبله
 • جهت جغرافیایی مکه را نسبت به خودتان مشخص کنید.
 • قطب نما را روی سطح صافی قرار دهید و منتظر بمانید تا عقربه‌ آن تنظیم شود. سپس قطب نما را بچرخانید تا عقربه به سمت مکه قرار گیرد.
 • اینک جهت قبله برای شما مشخص است.

اپلیکیشن های موبایل برای پیدا کردن قبله

اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید روی گوشی خود نصب کنید و جهت قبله را در مکان‌های نا‌آشنا پیدا کنید. یکی از این اپلیکیشن‌ها «جهت قبله» (Qibla Direction) است (دانلود اپلیکیشن +) که در این مطلب نحوه یافتن قبله را به وسیله این اپلیکیشن را به شما آموزش خواهیم داد.

به منظور کاهش قیمت نهایی محصول برخی از تلفن‌های هوشمند اندرویدی قطب نما ندارند. اگر تلفن اندرویدی شما قطب نما ندارد اپلیکیشن جهت قبله به درستی روی دستگاه شما کار نخواهد کرد.

همچنین اگر عقربه قطب نمای شما تکان نمی‌خورد و چنانچه نشانگر آبی قبله و نشانگر قرمز N به سمت بالا باشد، معمولاً به این معنی است که تلفن قادر به تشخیص موقعیت شما نیست.

به علاوه اگر قطب نمای شما جهت درست را بر حسب درجه نشان می‌دهد اما هنگام چرخش دستگاه حرکت نمی‌کند و نشانگر N به طور مداوم به سمت بالا نشان داده می‌شود، ممکن است دستگاه شما از ویژگی‌های قطب نمای دیجیتال پشتیبانی نکند. برای اینکه دستگاه به صورت دستی تنظیم شود، ممکن است لازم باشد از نشانگر North یا نماد sun استفاده کنید.

فیلم‌های آموزشی مرتبط

ویژگی پویا یا داینامیک اپلیکیشن جهت قبله

استفاده از تلفن همراه برای تعیین جهت قبله
تصویر ۸: حالت داینامیک اپلیکیشن جهت قبله؛ برای استفاده بهتر از قبله نما، بهتر است ابتدا درجات قبله نما را کالیبره کنید. بدین صورت که آن را در مکان ثابتی گذاشته و تا می‌توانید گوشی‌تان را از ابزار‌های الکترونیکی و مغناطیسی دور کنید.

ویژگی Location را فعال کنید تا دستگاه بتواند مکان فعلی شما را تشخیص دهد. بر روی تصویر نمایش داده شده در بالا روی گزینه «پویا» (Dynamic) کلیک کنید و تلفن را روی یک سطح صاف قرار دهید. نشانگر آنلاین Ka’abah نشان‌دهنده جهت قبله است. قطب نما آنلاین ممکن است در هنگام استفاده در داخل ساختمان‌ها مانند اتاق‌های هتل به دلیل وجود رابط‌های مغناطیسی دقیق نباشد.

ویژگی ثابت یا استاتیک اپلیکیشن جهت قبله

حالت استاتیک اپلیکیشن جهت قبله
تصویر ۹: حالت استاتیک اپلیکیشن جهت قبله؛ برای استفاده بهینه از قبله نما، بهتر است ابتدا درجات قبله نما را کالیبره کنید. بدین صورت که آن را در مکان ثابتی قرار دهید و تا می‌توانید گوشی‌تان را از ابزا‌ر‌های الکترونیکی و مغناطیسی دور کنید.

اگر از جهت شمال مکانی که در آن قرار دارید مطلع هستید، می‌توانید از این ویژگی اپلیکیشن جهت قبله استفاده کنید. برای استفاده از ویژگی مذکور مجدداً Location تلفن همراه خود را روشن کنید تا GPS مکان شما را تشخیص دهد. در این حالت در صفحه‌ای که در تصویر بالا نشان داده شده است روی گزینه «استاتیک» (static) کلیک کنید. تلفن خود را روی یک سطح صاف قرار دهید، در این حالت دستگاه به شما جهت قبله را نسبت به شمال نشان می‌دهد. اگر جهت شمال را می‌دانید نشانگر North را به سمت شمال تراز کنید در این حالت نشانگر Ka’abah جهت قبله خواهد بود.

ویژگی نقشه اپلیکیشن جهت قبله

تعیین جهت قبله با گوگا مپ
تصویر ۱۰: تعیین جهت قبله با گوگل مپ و اپلیکیشن جهت قبله

این دقیق ترین راه برای یافتن جهت قبله به ویژه در داخل ساختمان‌ها است. به سادگی سرویس موقعیت مکانی خود را روشن کنید و گوگل مپ مکان شما را تشخیص می‌دهد. نقشه را بزرگ کنید و یک پیکان سبز مشاهده خواهید کرد که به سمت مکه نمایش داده شده است. بهتر است گوشی‌تان را در یک مکان مسطح و ثابت قرار دهید تا نتیجه‌ای دقیق برای جهت قبله به دست آورید.

یافتن اوقات نماز و مساجد اطراف با استفاده از اپلیکیشن جهت قبله

با استفاده از نرم افزار جهت قبله، می‌توانید جهت قبله را از طریق مختصات مکانی که در آن قرار دارید بصورت آنلاین پیدا کنید. فقط اجازه دهید اپلیکیشن به مکان یا همان Location شما دسترسی داشته باشد و سپس دستورالعمل‌ها را طبق چیزی که در بالا بیان شد اجرا کنید. به این ترتیب جهت قبله را به دست خواهید آورد. از دیگر ویژگی‌هایی که این نرم افزار دارد، این است که می‌تواند مساجد نزدیک به محل اقامت شما را نیز به کاربر نمایش دهد تا در صورت تمایل از آ‌ن‌ها استفاده کند.

ویژگی‌های دیگر اپلیکیشن جهت قبله
تصویر ۱۱: یافتن مساجد اطراف توسط اپلیکیشن جهت قبله

معرفی فیلم آموزش برنامه نویسی آردوینو (Arduino) با محوریت پروژه های رباتیک – مقدماتی

آموزش آردوینو

مجموعه فرادرس در تولید و تهیه محتوای آموزشی خود اقدام به تهیه آموزش برنامه نویسی آردوینو (Arduino) کرده است. این مجموعه آموزشی از دازوده درس تشکیل شده و برای دانشجویان علاقه‌مند به برنامه نویسی و رباتیک جذاب خواهد بود.

درس اول این مجموعه در مورد آردوینو صحبت خواهد کرد و در درس دوم یاد می‌گیرید که از کجا باید شروع کنید. طی درس سوم برنامه نویسی اولین پروژه در آردوینو را آغاز خواهید کرد و در درس چهارم معرفی دستورات زبان c برای برنامه نویسی انجام خواهد شد.

در درس پنجم معرفی سنسورهای کاربردی نظیر فوتوسل، مادون قرمز و … معرفی می‌شود. درس ششم و هفتم به نحوه اتصال برد آردوینو و برنامه نویسی آن و شیوه اتصال موتورهای DC و کنترل آن‌ها از طریق آردوینو اختصاص دارد.

در ادامه و در درس هشتم در مورد اتصال LCD-های کاراکتری معمولی و برنامه‌نویسی آن‌ها خواهید آموخت. درس نهم و دهم به ترتیب به آموزش اتصال بلندگو و دیگر ماژول های صوتی جهت ایجاد صدا برای ربات و جمع‌بندی مباحث با ایجاد یک برنامه نویسی واحد برای ساخت یک ربات اختصاص داده شده‌اند.

در نهایت در درس یازدهم و دوزادهم توضیحاتی در مورد رفع مشکلات احتمالی و عیب‌یابی ربات ارائه شده است و همینطور توضیح و مقدمه‌ای بر قسمت بعدی آموزش (سطح پیشرفته) و یا نحوه ارتقای ایده‌های فردی نیز در این بخش در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 • برای دیدن آموزش برنامه نویسی آردوینو (Arduino) با محوریت پروژه های رباتیک – مقدماتی اینجا کلیک کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد قبله نما و طرز کار آن صحبت کردیم و روش ریاضی پیدا کردن قبله را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین با روش‌های مختلف پیدا کردن قبله آشنا شدیم و در نهایت یکی از نرم‌افزارهای کاربردی در تلفن همراه را برای پیدا کردن قبله معرفی کردیم.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۳۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سارا داستان»، دکتری فیزیک نظری از دانشگاه گیلان دارد. او به فیزیک بسیار علاقه‌مند است و در زمینه‌ متون فیزیک در مجله فرادرس می‌نویسد.

9 نظر در “قبله نما چگونه کار می‌کند؟ — به زبان ساده

 • شما فرمودین
  “در نهایت باید گفت برای کارکرد درست قطب نما و یا قبله نما لزوماً نیاز به ژیروسکوپ نیست.”
  پس چرا معمولا همیشه قطبنما و ژیروسکوپ در گوشیها با هم همزمان وجود داره؟
  و اینکه برای استفاده از قبله نما دقیقا چه سنسور یا سنسورهایی در گوشی باید باشه؟
  اگه نه قطبنما داشته باشیم و نه ژیروسکوپ!
  بازم میشه از قبله نما استفاده کرد؟
  خصوصا اینکه از قبله نماهای آفلاین هم استفاده کنیم که نیاز به اینترنت نباشه.

 • سلام مجدد و تشکر میکنم از پاسخ جامعتون.
  از اونجایی که من نابینا هستم،
  مطلب ژیروسکوپ رو اصلا نتونستم متوجه بشم!
  همش شکل بود و ریاضیات و معادله و فرمول!
  ولی سؤال اینه که چرا در گوشیهای همراه ژیروسکوپ و قطبنما با هم هستند؟
  اگه کسی نخواد از gps استفاده کنه یا با گوشیش بازی کنه
  همینطور گوشیش optical image stabilization
  هم نداشته باشه،
  عملا پولش رو دور ریخته وقتی گوشیی بگیره که ژیروسکوپ داره!
  اونوقت اگه کسی مثل من فقط به قبله نما در اینجور سنسورها نیاز داشته باشه
  تا بتونه جهت قبله رو در محیطهای ناشناس پیدا کنه،
  اونوقت گوشیش باید دقیقا چه سنسوری داشته باشه؟!
  کدوم سنسور هست که عملکردی مثل یک قطبنمای دیجیتال داره؟ شتابسنج یا ژیروسکوپ؟
  و اگه گوشیی قطبنما و ژیروسکوپ رو نداشته باشه، نمیشه از برنامه های قبله نما استفاده کرد؟
  اصلا آیا قبله نمایی که گویا باشه یا افراد نابینا بتونن استفاده کنن وجود داره؟

 • سلام.
  ببخشید من یک سؤال خیلی مهم از حضورتون داشتم.
  اونم اینکه فرمودین تعیین جهت قبله در گوشی به قطبنما نیاز داره.
  و جایی میخوندم قطبنما هم حتما باید با ژیروسکوپ باشه!
  میخواستم درباره این موضوع توضیح بفرمایین.
  اینکه آیا واقعا چنین چیزی درسته؟ و برای اینکه بتونیم در گوشی هوشمند وقتی وارد محیط ناآشنایی میشیم، قبله رو هم تشخیص بدیم، آیا باید سنسورهای قطبنما و ژیروسکوپ همزمان در گوشی ما وجود داشته باشه؟
  و یعنی ژیروسکوپ باید باشه تا قطبنما و قبله نما کار کنن؟!
  آخه در سایتای خارجی و بعضی سایتای ایرانی خونده بودم که ژیروسکوپ بیشترین کاربردش مخصوص بازیهایی مثل تیر اندازی و بازیهای جنگیه و به نظرم اومد اگه اینطوری باشه که کسی پولش رو دور ریخته وقتی گوشیی میخره که ژیروسکوپ داشته باشه!

  1. سلام و روز شما به خیر؛

   ژیروسکوپ وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری میزان انحراف یک جسم از راستای هدف استفاده می‌شود و براساس پایستگی تکانه زاویه‌ای کار می‌کند، در حالی که اساس کار قطب نما میدان مغناطیسی است. هرچند گونه‌ای از ابزار وجود دارند که به آن‌ها ژیروکامپس یا ژیروقطب نما گفته می‌شود که این ابزار بر اساس میدان مغناطیسی کار نمی‌کنند. در حقیقت ژیروقطب نماها نوعی قطب نما غیر مغناطیسی هستند که اساس کار آن‌ها مبتنی بر یک دیسک سریع در حال چرخش و چرخش زمین، برای یافتن خودکار جهت جغرافیایی است. برای آشنایی بیشتر با ژیروسکوپ می‌توانید مطلب ژیروسکوپ – از صفر تا صد را در مجله فرادرس بخوانید. در نهایت باید گفت برای کارکرد درست قطب نما و یا قبله نما لزوماً نیاز به ژیروسکوپ نیست.

   از اینکه با فرادرس همراه هستید خرسندیم.

  1. سلام و روز شما به خیر؛

   جهت کعبه یا قبله با توجه به مکان شما در دنیا متفاوت است. برای مثال اگر در ایران (تهران) باشید زاویه قبله (کعبه) $$218.4$$ درجه است در حالی که اگر در کانادا (مونترال) باشید زاویه قبله (کعبه) $$58.7$$ درجه است. با توجه به این مورد در تصاویر کعبه بر اساس مکان‌های جغرافیایی مختلف تصویر شده و اشتباهی رخ نداده است.

   از اینکه با فرادرس همراه هستید خرسندیم.

  1. سلام و روز شما به خیر؛

   مطلب مجدداً مورد بازبینی قرار گرفت و اشتباهی که شما به آن اشاره کرده‌اید در نوشتار مشاهده نشد.

   از اینکه با فرادرس همراه هستید خرسندیم.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.