ریاضی, علوم پایه 15193 بازدید

به خطی که یک زاویه را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند، نیمساز می‌گوییم. دو روش برای رسم نیمساز یک زاویه وجود دارد: در روش اول، با استفاده از یک نقاله و اندازه‌گیری زاویه می‌توان نیمساز را رسم کرد و در روش دوم از پرگار برای رسم نیمساز یک زاویه استفاده می‌شود. در ادامه، هر یک از این دو روش را معرفی خواهیم کرد.

فیلم آموزشی رسم نیمساز

دانلود ویدیو

رسم نیمساز با نقاله

در این روش، لازم است یک نقاله در اختیار داشته باشید.

۱. اندازه‌گیری زاویه

سوراخ نقاله را منطبق بر رأس زاویه قرار دهید. خط پایه نقاله را بر یکی از دو خط تشکیل دهنده زاویه مورد نظر منطبق کنید. مشاهده کنید که خط دیگر زاویه چه عددی را روی نقاله نشان می‌دهد. زاویه مورد نظر را یادداشت کنید.

اندازه گیری با پرگار

برای مثال، فرض کنید زاویه‌ای که آن را اندازه گرفته‌ایم ۱۶0 درجه بوده است.

۲. تقسیم زاویه بر دو

همان‌طور که می‌دانیم، نیمساز این زاویه، آن را به دو قسمت مساوی تقسیم خواهد کرد. بنابراین، با تقسیم کردن زاویه به دست آمده بر دو، اندازه هر نیم زاویه را محاسبه می‌کنیم.

محاسبه زاویه نیمساز

بنابراین، نیمساز باید زاویه را به دو زاویه ۸۰ درجه‌ای تقسیم کند.

۳. رسم نقطه مشخص کننده نیمساز

در این مرحله، مانند مرحله ۱، سوراخ نقاله را روی رأس زاویه و خط پایه آن را بر یکی از خطوط زاویه قرار می‌دهیم. با استفاده از یک قلم، زاویه ۸۰ درجه را با یک نقطه مشخص می‌کنیم. خط نیمساز زاویه از این نقطه عبور خواهد کرد.

نقطه مشخص کننده نیمساز

۴. رسم خط از رأس تا نقطه

در این مرحله، کافی است خطی را که از دو نقطه رأس و نقطه مشخص کننده نیمساز در مرحله ۳ می‌گذرد با خط‌کش رسم کنیم. خط مورد نظر، نیمساز زاویه است.

رسم نیمساز

رسم نیمساز با پرگار

در این روش به یک پرگار نیاز دارید. مراحل رسم نیمساز با این روش به شرح زیر است.

۱. رسم کمانی که هر دو نیم‌خط را قطع کند

پرگار را به اندازه دلخواه باز کنید و پایه تیز آن را روی رأس زاویه قرار دهید. آن را بچرخانید و کمانی را به گونه‌ای روی صفحه رسم کنید که هر دو ضلع تشکیل دهند زاویه را قطع کند. برای مثال، اگر زاویه BAC را داشته باشیم، کمان باید در نقطه D با خط AB و در نقطه E با خط AC را قطع کند.

رسم نیمساز

۲. رسم کمان داخلی

پایه تیز پرگار را روی یکی از نقاط تقاطع (مثلاً D) قرار دهید و کمانی را بین دو زاویه رسم کنید.

رسم نیمساز با پرگار

۳. رسم کمان متقاطع با کمان اول

اندازه پرگار را تغییر ندهید و پایه تیز را روی نقطه تقاطع دیگر (مثلاً E) قرار دهید و کمان دیگری را به گونه‌ای رسم کنید که کمان قبلی را قطع کند. نقطه تقاطع جدید را نامگذاری کنید (مثلاً F).

رسم نیمساز با پرگار

۴. رسم خط گذرنده از رأس و نقطه تقاطع

از یک خط‌کش استفاده کرده و خط گذرنده از نقطه تقاطع مرحله قبل (F) و رأس (A) را رسم کنید. این خط نیمساز زاویه مورد نظر است.

رسم نیمساز با پرگار

اگر علاقه‌مند به یادگیری مباحث مشابه مطلب بالا هستید، آموزش‌هایی که در ادامه آمده‌اند نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

^^

سید سراج حمیدی دانش‌آموخته مهندسی برق است و به ریاضیات و زبان و ادبیات فارسی علاقه دارد. او آموزش‌های مهندسی برق، ریاضیات و ادبیات مجله فرادرس را می‌نویسد.

بر اساس رای 44 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *