اگر یک «سیاه‌‌چاله» (Black Hole) توسط دیسک چرخانی از گاز به هم پیوسته و برافروخته احاطه شده باشد، آنگاه گرانش بسیار زیاد سیاه‌‌چاله، نور گسیل‌‌شده توسط دیسک را دچار شکست خواهد کرد و آن را بسیار غیرمعمول خواهد ساخت. این ویدئوی انیمیشنی که با نشان دادن بالای صفحه «قرص برافزایشی» (Accretion Disk) سیاه‌‌چاله شروع می‌‌شود، تجسم و تصویرسازی یک سیاه‌‌چاله را در اختیار بیننده قرار می‌‌دهد. پیرامون سیاه‌‌چاله مرکزی، یک تصویر دایره‌‌ای باریک از دیسک چرخان وجود دارد که موقعیت «فوتون کره» (Photon Sphere) را نشان می‌‌دهد؛ درون این کره، «افق رویداد» (Event Horizon) سیاه‌‌چاله قرار می‌‌گیرد.

همانطور که مشاهده می‌‌کنید، در سمت چپ، بخش‌‌هایی از این دیسک روشن‌‌تر به نظر می‌‌رسند. در ادامه ویدئو، بیننده می‌‌تواند از بالا سیاه‌‌چاله را ببیند و سپس، با عبور از صفحه دیسک، به موقعیت اولیه خود بازگردد. در اینجا قرص برافزایشی، تعدادی وارونگی تصویری جالب را ایجاد می‌‌کند، اما هرگز مسطح به نظر نمی‌‌رسد. امروزه، تجسم‌‌هایی از این قبیل به طور ویژه‌‌ای مطرح‌‌اند، زیرا سیاه‌‌چاله‌‌ها توسط تلسکوپ افق رویداد (Event Horizon Telescope) با جزئیات جدیدی در حال تصویربرداری هستند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

یک نظر ثبت شده در “قرص برافزایشی یک سیاه چاله — تصویر نجومی

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *