برداری‌ کردن یا وکتوریزیشن (Vectorisation) به فرایند تبدیل تصاویر پیکسلی (Raster) به برداری (Vector) گفته می‌شود.

فیلم آموزش تبدیل تصاویر پیکسلی (Raster) به برداری (Vector) — (+ دانلود فیلم آموزش گام به گام)

دانلود ویدیو

تبدیل تصاویر رستر به وکتوروکتور و رستر (بیت‌مپ)

تعریف تصاویر Raster یا بیت‌مپ

تصاویر رستر از لایه‌های پیکسلی تشکیل شده‌اند و اگر کمی آن‌ها را بزرگ‌تر کنیم، به صورت مربع‌های رنگی دیده می‌شوند. علاوه بر این تصاویر پیکسلی به شما این امکان را می‌دهند تا تغییرات جزئی رنگ‌ها و تُن‌های رنگی را به طور دقیق ببینید.

نکته: به تصاویر پیکسلی، علاوه بر «رستر» و «بیت‌مپ»، «خطی» هم گفته می‌شود.

تعریف تصاویر وکتوری

این تصاویر، از اشیاء برداری؛ مانند خطوط، اشکال، متون و گروه‌های برداری‌ با خواص هندسی تشکیل شده‌اند و به راحتی قابل ویرایش هستند. در تصویر زیر، نمونه‌ای از تفاوت بصری وکتور و بیت‌مپ را می‌بینید.

مقایسه وکتور و بیت‌مپ (رستر)مقایسه وکتور و بیت‌مپ (رستر) – 1

تبدیل تصاویر رستر به وکتورمقایسه وکتور و بیت‌مپ (رستر) – 2

دنیای شلوغ طراحی گرافیک، این‌روزها پر از طراحانی است که فایل‌ها و تصاویر مختلف را ویرایش می‌کنند، به اشتراک می‌گذارند و از طریق برون‌سپاری (دورکاری) آن‌ها را به فروش می‌رسانند. این مسئله، درصورتی‌که همه طراحی‌ها با روشی یکسان انجام شوند و از یک نوع باشند، بسیار مفید و ایده‌آل خواهد بود؛ اما مشکل دقیقاً همین جا است که طراحان  معمولاً از روش‌های مختلفی برای اجرای طراحی‌هایشان استفاده می‌کنند. فایل‌های بُرداری ممکن است با نرم‌افزاری مانند CorelDRAW طراحی شده باشند؛ درحالی‌که طراحی و ویرایش فایل‌های رستر از طریق نوع دیگری از نرم‌افزارها انجام می‌شود. با توجه به تفاوت انواع این فایل‌ها، سازگاری و کار کردن این فایل ها با یکدیگر به چه صورت خواهد بود؟

تبدیل سریع و آسان انواع مختلف فایل‌ها به وکتور

شرکت کورل با ارائه تکنولوژی داخلی موتور Corel® PowerTRACE®، فرآیند وکتوریزیشن را بسیار سریع و آسان کرده است. این تکنولوژی، tracing (ردیابی یا تبدیل تصاویر به خطوط) را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد و حتی سخت‌ترین تصاویر بیت‌مپ را هم به اشیاء برداری تبدیل می‌کند. به این صورت که تنها با اجرای چند قدم ساده، می‌توانید فایل بیت‌مپ‌تان (PNG ،JPG ،BMP) را به وکتور تبدیل کنید.

مقایسه وکتور و بیت‌مپ (رستر)مقایسه تصویر وکتور با رستر (بیت‌مپ)

در تصویر بالا، مقایسه‌ای از تصاویر بیت‌مپ (سمت چپ)، با تصاویر وکتوری (سمت راست) را می‌بینید. در ادامه این مطلب طی یک آموزش بسیار ساده و تنها در چند قدم، وکتوریزیشن تصاویر با استفاده از نرم‌افزار گرافیکی «CorelDRAW» را یاد می‌گیرید. برای تبدیل تصاویر رستر به وکتور، با استفاده از نرم افزار «CorelDRAW»، مراحل زیر را دنبال کنید. در این روش، علاوه بر تبدیل تصاویر رستر به وکتور، می‌توانید تصویر وکتوری هم ردیابی (Trace) و ترسیم کنید. Tracing روش دیگری است که اساساً تصاویر رستر یا بیت‌مپ را می‌گیرد و آن‌ها را به وکتورهای گرافیکی تبدیل می‌کند.

مرحله اول: تصویر پیکسلی مورد نظرتان را انتخاب کنید. (jpg ،bmp ،png و …)

تبدیل تصاویر رستر به وکتورمرحله اول

مرحله دوم: قسمتی که می‌خواهید ردیابی شود را جدا کنید.

تبدیل تصاویر رستر به وکتورمرحله دوم

مرحله سوم: با استفاده از «Corel PowerTRACE» ردیابی را شروع کنید.

تبدیل تصاویر رستر به وکتورمرحله سوم

مرحله چهارم: تصویر برداری مرغ دریایی را حذف کنید.

تبدیل تصاویر رستر به وکتورمرحله چهارم

مرحله پنجم: لبه‌های ناصاف را با استفاده از ابزار «Smooth» صاف کنید.

تبدیل تصاویر رستر به وکتورمرحله پنجم

مرحله ششم: حالا دیگر خطوط دور وکتور صاف شده‌اند.

تبدیل تصاویر رستر به وکتور

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم موارد آموزشی زیر را نیز ملاحظه کنید:

==

بر اساس رای 24 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

3 نظر در “تبدیل تصاویر پیکسلی (Raster) به برداری (Vector) — (+ دانلود فیلم آموزش گام به گام)

  • مهندس جان حداقل اندازه عکس های آموزشت را یه کم بزرگتر بگیر که هنر جوی بینوا حداقل متوجه بشه که چه ابزاری انتخاب شده من خودم مربی فتوشاپ هستم شما به عنوان مثال در اموزش بالا دور گیری کردی … هنر جویی که دراین سطح هست به طور قطع و یقین با دور گیری مشکل داره .. اصلا نمیدونه باید چطوری انجام بشه که بره مرحله بعد اگر میخای اموزش بذاری .. داشته های خودت را فراموش کن و از دید کسی که تازه میخاد وارد این هنر بشه به اموزشت نگاه کن .. نه از زوایه دیدی یک استاد یا حتی طراح با تجربه که استاد و طراحی که حتی تجربه ای داشته باشه از این مراحل عبور کرده.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *