به نظر شما غروب آفتاب در «مریخ» (Mars) چگونه است و چه اندازه با غروب آقتاب در زمین تفاوت دارد؟ برای پی بردن به این موضوع، دو عکس از خورشید در حال غروب که یکی از آن‌‌ها از زمین و دیگری از مریخ گرفته شده است را با هم مقایسه می‌‌کنیم. این تصاویر به گونه‌‌ای تنظیم شده‌‌اند که پهنای زاویه‌‌ای آن‌‌ها یکسان باشد. با یک بررسی اجمالی درخواهید یافت که خورشید از سیاره مریخ نسبت به زمین اندکی کوچک‌‌تر به نظر می‌‌رسد. دلیل این اتفاق این است که مریخ نسبت به زمین، ۵۰ درصد دورتر از خورشید قرار دارد.

غروب آفتاب در مریخ و زمین

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

اما در این دو تصویر، چیزی که شاید بیشتر جلب توجه می‌‌کند، آبی بودن اطراف خورشید در حال غروب در سیاره مریخ است. در اینجا این سؤال مطرح می‌‌شود که دلیل این رنگ آبی پیرامون خورشید چیست؟ باید گفت که پاسخ قطعی و کاملی برای این پرسش در دسترس نیست، اما تصور می‌‌شود که این رنگ آبی مربوط به خواص پراکندگی رو به جلوی غبار مریخی باشد. تصاویری که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، در مارس ۲۰۱۲ از شهر مارسِی (Marseille) فرانسه (غروب آفتاب زمین) و در سال ۲۰۱۵ توسط «کاوشگر رباتیک کنجکاوی» (Robotic Curiosity Rover) ناسا از گودال گیل (Gale) (غروب آفتاب مریخ) گرفته شده‌‌اند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *