همان‌‌طور که در این تصویر مشاهده می‌‌کنید، «دنباله‌‌دار نئووایز» (Comet NEOWISE) دو دنباله دارد. دنباله یونی آبی که در سمت چپ، به صورت مستقیم و دور از خورشید قرار گرفته است، توسط باد خورشیدی باردار رانده می‌‌شود. ساختار دنباله یونی از مقادیر مختلف یون‌‌های برافروخته آبی رانده‌‌شده از هسته دنباله‌‌دار و نیز ساختار پیچیده و پیوسته در حال تغییر باد خورشیدی نشأت می‌‌گیرد. غیرمعمول‌‌ترین چیزی که در این تصویر از دنباله‌‌دار نئووایز دیده می‌‌شود، ساختار موج‌‌دار دنباله غبارآلود آن است.

دنباله های دنباله دار نئووایز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این دنباله غبارآلود توسط نور خورشید بیرون کشیده شده است و از آنجایی که ذرات غبار سنگین‌‌تر بهتر می‌‌توانند در برابر این فشار نوری مقاومت کنند، این دنباله خم شده و در امتداد یک مدار خورشیدی ادامه می‌‌یابد. این تصویر که سه روز پیش از آسمان تاریک بیابان گُبی (Gobi Desert) واقع در مغولستان داخلی (Inner Mongolia) چین گرفته شده است، حاصل ترکیب ۴۰ تصویر است که به طور دیجیتالی به‌سازی شده‌‌اند. دنباله‌‌دار نئووایز فردا به نزدیک‌‌ترین فاصله خود با زمین خواهد رسید و با دور شدن از آن به سرعت محو خواهد شد، اما هنوز با چشم غیرمسلح می‌‌توان آن را مشاهده کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *