«خوشه گلوله» (Bullet Cluster | 1E 0657-558) یک خوشه کهکشانی عظیم است که به عنوان یک عدسی گرانشی، نور کهکشان‌‌های پس‌‌زمینه را منحرف می‌‌کند. این رویداد به عنوان مدرکی محکم برای وجود «ماده تاریک» (Dark Matter) درون خوشه گلوله، تعبیر شده است. تحلیل‌‌های گوناگون نشان می‌‌دهد که با استفاده از یک نظریه دیگر به نام «گرانش تعمیم‌‌یافته» (Modifying Gravity) می‌‌توان دینامیک خوشه را بدون نیاز به ماده تاریک توضیح داد. در حال حاضر، این دو فرضیه علمی برای توضیح مشاهدات در حال رقابت هستند.

اگر ثابت شود که این خوشه دارای ماده تاریک است و سادگی نظریه‌‌های گرانش تعمیم‌‌یافته از بین برود، این رقابت تماشایی خواهد بود. این تصویر صوتی، ترکیبی از داده‌‌های تلسکوپ هابل (Hubble)، چاندرا (Chandra) و ماژلان (Magellan) است که پرتوهای ایکس منتشرشده از گاز داغ را به رنگ قرمز و توزیع ماده تاریک را به رنگ آبی نشان می‌‌دهد. این امواج، صداهای بم را به ماده تاریک، فرکانس‌‌های متوسط را به نور مرئی و صداهای زیر را به پرتوهای ایکس اختصاص می‌‌دهد. همچنانکه تحلیل‌‌ها، شبیه‌‌سازی‌‌های رایانه‌‌ای و مشاهدات بیشتری در این زمینه صورت می‌‌گیرد، کشکمش بر سر وجود این ماده در خوشه گلوله نیز احتمالاً ادامه خواهد یافت.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *