در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری چه می‌‌گذرد؟ برای کمک به یافتن پاسخ این پرسش، به‌‌تازگی یک چشم‌‌انداز پرچزئیات و دقیق تهیه شده است که مناطق بالا و پایین این صفحه کهکشانی را در نور اشعه ایکس و رادیویی کاوش می‌‌کند. در این تصویر، نور اشعه ایکس گرفته‌‌شده توسط رصدخانه «چاندرا» (Chandra) که به‌‌رنگ نارنجی (داغ)، سبز (داغ‌‌تر) و ارغوانی (داغ‌‌ترین) نشان داده شده است با تصویر پرجزئیات امواج رادیویی که به‌‌رنگ خاکستری نشان داده شده و توسط آرایه تلسکوپی «مرکات» (MeerKAT) بدست آمده، منطبق شده است. در اینجا برهم‌‌کنش‌‌ها فراوان و پیچیده هستند.

مغناطیس در مرکز کهکشان راه شیری

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

بقایای ابرنواختر درحال گسترش، بادهای داغ حاصل از ستاره‌‌های تازه‌‌تشکیل‌‌شده، میدان‌‌های مغناطیسی درحال برخورد و قوی غیرمعمول و یک سیاه‌‌چاله کلان‌‌جرم مرکزی همگی در فضایی به‌‌پهنای ۱,۰۰۰ سال نوری قرار دارند. به‌‌نظر می‌‌رسد این خطوط باریک و درخشان ناشی از پیچش و بازپیوند میدان‌‌های مغناطیسی در مناطق برخوردی باشند و یک آب‌‌وهوای فضایی پرانرژی شبیه به آنچه توسط خورشید ایجاد می‌‌شود، در داخل کهکشان ایجاد کنند. مطالعه و مشاهدات پیوسته می‌‌تواند نویدبخش گسترش دانش درمورد تاریخچه و تکامل کهکشان راه شیری و همه کهکشان‌‌ها باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *