این تصویر، تپه‌‌های شنی عجیب «دهانه کونوفسکی» (Kunowsky Crater) سیاره «مریخ» (Mars) را که اخیراً با دوربین «های‌‌رایز» (HiRISE) مدارگرد شناسایی مریخ تصویربرداری شده است، نشان می‌‌دهد. بسیاری از تپه‌‌های شنی مریخ، توسط برفک کربن دی‌‌اکسید (یخ خشک) و با ایجاد الگوهایی از مناطق تاریک و روشن به صورت غیریکنواخت و ناهموار پوشیده می‌‌شوند. کربن دی‌‌اکسید حتی در حالت جامد نیز یک ماده گلخانه‌‌ای است، بنابراین می‌‌تواند گرما را در زیر یخ به دام بیندازد و از پایین به بالا با ایجاد فوران‌‌هایی مانند آبفشان تصعید شود (مستقیماً به گاز تبدیل می‌‌شود).

تپه های شنی عجیب روی مریخ

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در فصل بهار مریخی، این فوران‌‌ها می‌‌توانند الگویی از لکه‌‌های یخ‌‌زدایی تیره ایجاد کنند، جایی که شن تیره‌‌تر نمایان است. تصویری که مشاهده می‌‌کنید، در فصل پاییز گرفته شده است. در مورد خطوط عجیبی که در تصویر دیده می‌‌شوند، فرضیه‌‌ای وجود دارد مبنی بر این که آن‌‌ها در اثر ترک‌‌های یخ به وجود می‌‌آیند؛ ترک‌‌هایی که از فوران‌‌های ضعیف‌‌تر یا تنش گرمایی به عنوان بخشی از چرخه شبانه‌‌روز شکل می‌‌گیرند. البته پژوهش‌‌ها هنوز ادامه دارد. تماشای این تپه‌‌های شنی و سایر آن‌‌ها در فصل‌‌های دیگر مریخ ممکن است سرنخ‌‌های بیشتری برای حل این معما به ما بدهد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *