پدیده «استیو» (STEVE) چگونه به‌‌وجود می‌‌آید؟ این پدیده که مخفف عبارت «افزایش سرعت تابش گرمایی قوی» (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement) است، احتمالاً از دوران باستان دیده شده است، اما دانشمندان فقط در پنج سال گذشته متوجه شدند که رنگ و شکل استیوها، آن‌‌ها را از شفق‌‌های قطبی متمایز می‌‌کند. استیوها به‌‌صورت نوارهای صورتی و ارغوانی درخشان دیده می‌‌شوند و منشأشان هنوز به‌‌عنوان یک موضوع پژوهشی باقی مانده است.

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

احتمال داده می‌‌شود که این پدیده شاید مربوط به «رانش یونی زیرشفقی» (Subauroral Ion Drift | SAID) باشد؛ یک رود فراصوت از یون‌‌های جوی داغ. استیوها به دلایلی که در حال حاضر ناشناخته است، اغلب با شفق‌‌های قطبی پرچینی سبزرنگ همراه هستند. تصویری که از این پدیده مشاهده می‌‌کنید، ترکیبی از نوردهی‌‌های پیش‌‌زمینه و پس‌‌زمینه است که به‌‌صورت پی‌‌درپی در اواسط ماه مارس از منطقه «کاپر هاربور» (Copper Harbor) میشیگان گرفته شده‌‌اند. این استیو درخشان که چند دقیقه طول کشید، در فواصل شفق‌‌های قطبی معمولی ظاهر شد و از افق تا افق را پوشاند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *