این خطوط کشیده غالباً بازتاب‌‌های نور خورشید از ماهواره‌‌های «استارلینک» (Starlink) متعددی هستند که در مدار زمین قرار دارند. تعداد روزافزون ماهواره‌‌های مخابراتی استارلینک «اسپیس‌‌ایکس» (SpaceX) که در سرتاسر آسمان نیمه‌‌روشن به‌‌صورت مجموعه نقاط متوالی شناور به‌‌نظر می‌‌رسند، باعث نگرانی بسیاری از اخترشناسان شده است. از جنبه‌‌های مثبت استارلینک و صورت‌‌های فلکی مشابه آن می‌‌توان به پرجنب‌‌وجوش‌‌تر شدن آسمان پس از غروب، سریع‌‌تر شدن مخابرات جهانی برپایه ماهواره و کمک به ارائه خدمات دیجیتال به مناطق روستایی محروم اشاره کرد.

ماهواره های استارلینک و سحابی شکارچی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

ماهواره‌‌های مدار پایین زمین، برخی از برنامه‌‌های تصویربرداری نجومی عمیق را دشوارتر می‌‌کنند؛ به‌‌ویژه برنامه‌‌های مشاهده‌‌ای که نیازمند تصاویر گرفته‌‌شده درست پس از غروب آفتاب و قبل از سپیده‌‌دم هستند. این مورد از جنبه‌‌های منفی استارلینک محسوب می‌‌شود. مجموعه ماهواره‌‌های برنا‌‌مه‌‌ریزی‌‌شده بعدی که در مدارهای بالاتر کار می‌‌کنند، ممکن است روی بررسی‌‌ها و تحقیقات اعماق جهان که برای تلسکوپ‌‌های زمینی بزرگ برنامه‌‌ریزی شده، در هر زمان از شب اثر بگذارند. این تصویر که در دسامبر ۲۰۱۹ گرفته شده است، ترکیب دیجیتالی بیش از ۶۵ نوردهی سه‌‌دقیقه‌‌ای برای نشان دادن ماهواره‌‌های در حال عبور همراه با تعدادی تصویر گرفته‌‌شده برای برجسته‌‌سازی «سحابی شکارچی» (Orion Nebula) در پس‌‌زمینه است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *