نجوم ۱۸ بازدید

در «سحابی مجسمه آزادی» (Statue of Liberty Nebula) چه می‌‌گذرد؟ ستاره‌‌های درخشان و مولکول‌‌های جالب درحال شکل‌‌گیری و آزاد شدن هستند. این سحابی پیچیده در یک منطقه ستاره‌‌زا به‌‌نام RCW 57 قرار دارد و علاوه‌‌ بر مجسمه آزادی، برای برخی شبیه یک ابرقهرمان پرنده یا یک فرشته گریان است. این تصویر رنگی که ستاره‌‌ها به‌‌طور دیجیتالی از آن حذف شده‌‌اند، گره‌‌های چگالی از غبار میان‌‌ستار‌‌ه‌‌ای تیره، میدان‌‌هایی از گاز هیدروژن برافروخته که توسط همین ستاره‌‌ها یونیزه شده‌‌اند و حلقه‌‌های بزرگی از گاز بیرون‌ رانده‌ شده توسط ستاره‌‌های درحال مرگ را نشان می‌‌دهد.

منطقه ستاره زایی NGC 3582 بدون ستاره

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

بررسی دقیق سحابی NGC 3576 که با نام NGC 3582 و NGC 3584 نیز شناخته می‌‌شود، حداقل ۳۳ ستاره سنگین در مراحل پایانی شکل‌‌گیری و حضور آشکار مولکول‌‌های پیچیده کربن به‌‌نام «هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌‌ای» (PAH) را آشکار کرده است. تصور می‌‌شود PAHها در گاز سرد مناطق ستاره‌‌زا پدید می‌‌آیند و شکل‌‌گیری آن‌‌ها در سحابی زاینده خورشید در پنج میلیارد سال پیش شاید گام مهمی در توسعه حیات روی زمین داشته باشد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۷ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.