این تصویر خیره‌‌کننده که به منظور کمک به بررسی ارتباط بین ستاره‌‌زایی و ابرهای گازی مولکولی توسط «تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope) گرفته شده است، کهکشان مارپیچی M66 را از نمای نزدیک نشان می‌‌دهد. این کهکشان، میله مرکزی کوچکی دارد و عضوی از مجموعه «شیر سه‌‌گانه» (Leo Triplet) است؛ مجموعه‌‌ای از سه کهکشان که تقریباً ۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

کهکشان مارپیچی M66

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

مجموعه شیر سه‌‌گانه یک هدف محبوب برای رصد با تلسکوپ‌‌های نسبتاً کوچک محسوب می‌‌شود که تاحدی دلیل آن این است که به نظر می‌‌رسد M66 و کهکشان‌‌های مجاورش M65 و NGC 3628 در فاصله‌‌ای حدوداً به اندازه پهنای زاویه‌‌ای قرص کامل ماه از یکدیگر قرار دارند. ستاره‌‌های آبی درخشان، ابرهای هیدروژنی یونیزه صورتی‌‌رنگ که در امتداد بازوهای مارپیچی بیرونی پراکنده شده‌‌اند و رگه‌‌های گرد و غبار تاریک که در آن ستاره‌‌زایی می‌‌تواند به صورت پنهانی صورت گیرد، در این تصویر به وضوح قابل مشاهده هستند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *