نجوم ۵۳ بازدید

«جونو» (Juno)، فضاپیمای رباتیک ناسا، در امتداد مدارهای بسیار کشیده‌‌اش پیرامون بزرگ‌‌ترین سیاره منظومه شمسی پیش می‌‌رود. این ویدئو مربوط به «Perijove 11» در اوایل سال ۲۰۱۸ است، یعنی یازدهمین باری که جونو از زمان رسیدنش به مدار مشتری در اواسط سال ۲۰۱۶، از نزدیک «مشتری» (Jupiter) عبور کرده است. این فیلم زمان‌‌گریز که روی آن اصلاح رنگ انجام شده است، حدود ۴ ساعت پرواز و ترکیب ۳۶ تصویر از دوربین فضاپیمای جونو را پوشش می‌‌دهد. ویدیو با طلوع مشتری و نزدیک شدن جونو از شمال آغاز می‌‌شود. هنگامی که جونو به نزدیک‌‌ترین فاصله‌‌اش (حدوداً ۳,۵۰۰ کیلومتری) از ابرهای مشتری می‌‌رسد، فضاپیما این سیاره بزرگ را با جزئیات شگرف به‌‌تصویر می‌‌کشد.

جونو از مناطق روشن و کمربند تاریک ابرها که دور این سیاره را فراگرفته‌‌اند و همچنین طوفان‌‌های دایره‌‌ای چرخان متعدد که بسیاری از آن‌‌ها بزرگ‌‌تر از طوفان‌‌های شدید سیاره زمین هستند عبور می‌‌کند. پس از این Perijove، سیاره مشتری دور می‌‌شود و سپس، ابرهای غیرمعمولی که بر فراز جنوب مشتری نمایان می‌‌گردند نشان داده می‌‌شوند. برای به‌‌دست آوردن داده‌‌های علمی مطلوب، جونو آن‌قدر به مشتری نزدیک می‌‌شود که ابزارهایش در معرض سطوح بسیار بالایی از تابش قرار می‌‌گیرند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۸ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.