نجوم ۴۳ بازدید

در «سحابی کارینا» (Carina Nebula)، ستاره‌‌ها با گرد و غبار مقابله می‌کنند و این ستاره‌‌ها هستند که برنده‌‌اند. به‌‌طور دقیق‌‌تر، بادها و نور پرانرژی ستاره‌‌های سنگینِ تازه‌‌شکل‌‌گرفته، در حال تبخیر و پراکنده کردن پرورشگاه‌‌های ستاره‌‌ای غبارآلودی هستند که در آن شکل گرفته‌‌اند. این ستون، در سحابی کارینا واقع شده و به‌‌طور غیررسمی «کوه اسرارآمیز» (Mystic Mountain) نامیده می‌‌شود. با وجود اینکه ظاهر این ستون بیشتر از گاز شفاف هیدروژن تشکیل شده اما گردوغبار تیره بر آن غالب است.

کوه هایی از گردوغبار در سحابی کارینا

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

ستون‌‌های گرد و غباری همچون این ستون‌‌ها درحقیقت بسیار نازک‌‌تر از هوا هستند و به‌ دلیل مقادیر نسبتاً کمی از گرد و غبار میان‌‌ستاره‌‌ای کدر تنها به‌‌صورت کوه ظاهر می‌‌شوند. این ناحیه داخلی از کارینا که توسط تلسکوپ فضایی هابل به‌‌تصویر کشیده شده، تقریباً ۷,۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و حدوداً سه سال نوری را پوشش می‌‌دهد. این ستاره‌‌ها احتمالاً طی چند میلیون سال دیگر کاملاً پیروز خواهند شد و کل این کوه گرد و غبار را تبخیر خواهند کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۷ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر