این دو «سیاه‌‌چاله» (Black Hole) که برای ایجاد رویداد موج گرانشی GW190521 به صورت مارپیچی با هم حرکت کرده‌‌اند، نه تنها سنگین‌‌ترین سیاه‌‌چاله‌‌هایی (۶۶ و ۸۵ برابر جرم خورشید) هستند که تاکنون توسط رصدخانه لیگو (LIGO) و ویرگو (VIRGO) رصد شده‌‌اند بلکه بی‌‌سابقه و غیرمنتظره نیز هستند. سیاه‌‌چاله‌‌هایی که جرم کمتری دارند (کمتر از حدود ۶۵ برابر جرم خورشید)، در انفجارهای ابرنواختری ایجاد می‌‌شوند. در مقابل، تصور می‌‌شود سیاه‌‌چاله‌‌هایی که دارای جرم بیشتری هستند (بالای حدوداً ۱۳۵ برابر جرم خورشید)، از انفجار درونی ستاره‌‌های بسیار سنگین به وجود آمده‌‌اند.

برخورد غیر منتظره دو سیاه چاله

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

اما چگونگی به وجود آمدن سیاه‌‌چاله‌‌هایی مانند این دو که جرم متوسطی دارند، هنوز ناشناخته است، البته، فرضیه‌‌ای که وجود دارد این است که آن‌‌ها از برخوردهای پی در پی ستاره‌‌ها و سیاه‌‌چاله‌‌ها در خوشه‌‌های ستاره‌‌ای متراکم پدید می‌‌آیند. تصویری که مشاهده می‌‌کنید، نمایی از این سیاه‌‌چاله‌‌ها درست قبل از برخورد است که با پیکان‌‌هایی محور چرخش آن‌‌ها نیز نشان داده شده است. در این تصویر، امواج مارپیچی، تولید تابش گرانشی را نشان می‌‌دهند و ستاره‌‌های اطراف نیز نمایانگر احتمال رخ دادن این ادغام در یک خوشه ستاره‌‌ای هستند. این رویداد با وجود اینکه سال گذشته رصد شده، اما از دوره‌‌ای نشأت می‌‌گیرد که سن جهان تنها حدود نیمی از عمر کنونی‌‌اش بوده است. رویداد GW190521 دورترین رویداد ادغامی است که تاکنون شناسایی شده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *