نجوم 43 بازدید

تصاویر ثبت‌‌شده از «سیارک بنو» (Asteroid Bennu) توسط فضاپیمای «اُسیریس-رکس» (OSIRIS-REx) ناسا، حاکی از یک رویداد غیر منتظره مبنی بر پرتاب سنگ‌‌ریزه از این سیارک به فضا است. در مورد پرتاب این سنگ‌‌ریزه‌‌ها چند فرضیه اصلی وجود دارد، از جمله برخورد «شهاب‌‌واره‌‌های» (Meteoroids) در حال چرخش در مدار خورشید، شکست‌‌های حرارتی ناگهانی در ساختارهای داخلی و رها شدن ناگهانی یک جت بخار آب. این تصویر ترکیبی، رویداد پرتاب سنگ‌‌ریزه از سیارک بنو که در اوایل سال ۲۰۱۹ رخ داده است را نشان می‌‌دهد. در سمت راست تصویر، بخش‌‌های بیرون‌‌ریخته از این سیارک توسط انعکاس نور خورشید به خوبی دیده می‌‌شوند.

پرتاب سنگ ریزه از سیارک بنو

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

داده‌‌ها و شبیه‌‌سازی‌‌ها نشان می‌‌دهند که سنگ‌‌ریزه‌‌های بزرگ معمولاً به سمت این سیارک 500 متری چرخان سقوط می‌‌کنند در حالی که سنگ‌‌های کوچک‌‌تر پیرامون سطح آن دچار جست و خیز شده و پرش می‌‌کنند و کوچک‌‌ترین آن‌‌ها نیز از جاذبه ضعیف این سیارک الماس‌‌مانند می‌‌گریزند. تصور می‌‌شد که این جت‌‌ها و رویدادهای پرتاب سطحی عمدتاً میدان «دنباله‌‌دارها» (Comets) و عامل دنباله و کُماهای آن‌‌ها و حتی بارش‌‌های شهابی بعدی روی زمین باشند. فضاپیمای رباتیک اُسیریس-رکس در اواخر سال ۲۰۱۸ به سیارک «بنو ۱۰۱۹۵۵» (101955 Bennu) رسید و برنامه‌‌ریزی شده است که در اکتبر ۲۰۲۰ برای گردآوری یک نمونه سطحی از این سیارک با سطح آن تماس پیدا کند. اگر همه چیز خوب پیش برود، این نمونه در سال ۲۰۲۳ برای تجزیه و تحلیل دقیق توسط فضاپیمای اسیریس-رکس به زمین باز خواهد گشت. دلیل اینکه مقصد این فضاپیما سیارک بنو انتخاب شده است، تا حدودی سطحی است که پتانسیل آشکارسازی ترکیبات آلی ناشی از روزهای نخست شکل‌‌گیری منظومه شمسی را نشان می‌‌دهد؛ ترکیباتی که عناصر اصلی برای حیات روی زمین شده‌‌اند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *