نجوم ۳۷ بازدید

آیا تابه‌‌حال چهره یک مرد را روی ماه دیده‌‌اید؟ این سؤال رایج به توانایی انسان در دیدن پدیده «پاریدولیا» (Pareidolia) (تصور نمادهای آشنا در جایی که واقعاً وجود ندارند) برمی‌‌گردد. سطح ماه کاملِ زمین نه‌‌تنها در فرهنگ مدرن غربی بلکه در فرهنگ عامه جهان در طول تاریخ محل شناسایی‌‌های متعددی از اشیای نمادین بوده است. ازجمله این نمونه‌‌ها که معمولاً به برداشت ذهنی افراد از ماه بستگی دارد، می‌‌توان به «زن روی ماه» و «خرگوش روی ماه» اشاره کرد.

چهره یک مرد روی ماه

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

یکی از این نمادها که معمولاً به‌‌عنوان «مرد روی ماه» شناخته می‌‌شود در اینجا قابل مشاهده است. دو ناحیه دایره‌‌ای تاریک (دریاوارهای ماه) که درست در بالای مرکز ماه دیده می‌‌شوند، چشم‌‌های مرد هستند. در کمال تعجب، در این تصویر واقعاً یک مرد وجود دارد. با نگاهی دقیق می‌‌توان یک شخص واقعی با یک تلسکوپ که درمقابل ماه به‌‌صورت سایه‌‌نما دیده می‌‌شود را مشاهده کرد. این تصویر که به خوبی برنامه‌ریزی شده است، در سال ۲۰۱۶ در Cadalso de los Vidrios مادرید اسپانیا گرفته شده است. آیا شیء موردعلاقه‌‌ای دارید که تصویر آن را روی ماه دیده باشید؟

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۹ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر