به نظر شما جهان چه اندازه بزرگ است؟ این پرسش ۱۰۰ سال پیش توسط دو اخترشناس برجسته مطرح شده بود و امروزه نیز به عنوان «بحث بزرگ نجوم» شناخته می‌‌شود. بسیاری از اخترشناسان بر این باور بودند که «کهکشان راه شیری» (Milky way Galaxy) جهان مطلق است؛ به عبارت دیگر، در این جهان فقط کهکشان راه شیری وجود دارد. بسیاری دیگر نیز بر این باور بودند که این کهکشان تنها یکی از کهکشان‌‌های جهان است. در این مباحثه بزرگ، هر استدلالی به تفصیل بیان شد، اما به توافقی نرسیدند. پاسخ این پرسش حدوداً سه سال بعد با شناسایی تغییر یک نقطه در «سحابی آندرومدا» (Andromeda Nebula) به دست آمد.

ادوین هابل، کاشف جهان

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در تصویری که در اینجا به صورت دیجیتالی نشان داده شده است، این تغییر روی صفحه شیشه‌‌ای اصلی مشخص شده و قابل مشاهده است. در واقع، هنگامی که ادوین هابل (Edwin Hubble) تصاویر را با هم مقایسه کرد، متوجه شد که این نقطه تغییر کرده است، به همین دلیل، او روی این صفحه نوشت: «!VAR». بهترین توضیحی که هابل ارائه کرد، این بود که این نقطه، تصویر یک ستاره متغیر است که در فاصله بسیار دوری قرار دارد. بنابراین، M31 در حقیقت «کهکشان آندرومدا» (Andromeda Galaxy) است؛ یک کهکشان شاید شبیه به کهکشان راه شیری. این تصویر شاید زیاد جالب نباشد، اما نقطه متغیری که روی آن قرار دارد، دری را به روی بشریت گشود که به کمک آن انسان توانست برای اولین بار آگاهانه به این کیهان پهناور و شگفت‌‌انگیز خیره شود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *