نجوم ۸۳ بازدید

این قمر، محکوم به فنا است. سیاره سرخ «مریخ» (Mars) که نام «خدای جنگ رومی» (Roman God of War) بر روی آن نهاده شده است، دو قمر کوچک دارد: «فوبوس» (Phobos) و «دیموس» (Deimos) که نام‌‌شان از دو واژه یونانی به‌‌معنای ترس و وحشت گرفته شده است. این قمرهای مریخی ممکن است سیارک‌‌های کمربند اصلی سیارکی بین مریخ و «مشتری» (Jupiter) یا شاید حتی متعلق به بخش‌‌های دورتر منظومه شمسی باشند که اسیر مریخ شده‌‌اند.

قمر محکوم به فنای مریخ

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در این تصویر رنگی خیره‌‌کننده که توسط «مدارگَرد شناسایی مریخ» (Mars Reconnaissance Orbiter) گرفته شده است، قمر بزرگ‌‌تر مریخ یعنی فوبوس به‌‌صورت یک جرم سیارک‌‌گونه پر از دهانه همراه با اجرامی به‌‌کوچکی ۱۰ متر قابل مشاهده است. البته، فوبوس به‌‌قدری نزدیک به مریخ می‌‌چرخد (حدوداً 5,800 کیلومتر، درمقایسه با ماه که ۴۰۰,۰۰۰ کیلومتر از زمین فاصله دارد) که نیروهای کشندی گرانشی آن را به پایین می‌‌کشند. احتمالاً تا ۵۰ میلیون سال آینده، فوبوس متلاشی شود و حلقه‌‌ای از تکه‌‌های آن باقی بماند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۸ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر