نجوم 41 بازدید

سحابی سیاره‌‌نمای NGC 7027 یکی از کوچک‌‌ترین، درخشان‌‌ترین و شناخته‌‌شده‌‌ترین سحابی‌‌های سیاره‌‌نمایی (Planetary Nebulas) است که دارای شکلی غیرمعمول هستند. با توجه به نرخ انبساط این سحابی، می‌‌توان گفت که NGC 7027 حدوداً ۶۰۰ سال پیش، شروع به انبساط کرده است. این سحابی سیاره‌‌نما در گذشته به صورت پوسته‌‌های رانده شده بوده است که در تصویر به رنگ آبی دیده می‌‌شوند. اما در دوران مدرن، به دلایل نامعلوم، شروع به پس زدن گاز و غبار (به رنگ قرمز) در جهت‌‌های خاص کرده است که منجر به ایجاد یک الگوی جدید، ظاهراً یک چهارگوش شده است.

سحابی سیاره نمای NGC 7027

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این پوسته‌‌ها و الگوها به وسیله تصاویر اخیر گرفته شده با دوربین وسیع‌‌الطیف ۳ (Wide Field Camera 3) که سوار بر تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) بود، با جزئیات شگفت‌‌انگیز ترسیم شده‌‌اند. آنچه که در مرکز این سحابی قرار دارد، مشخص نیست، البته، فرضیه‌‌ای که وجود دارد این است که در آنجا یک سامانه ستاره‌‌ای دوتایی نزدیک به هم قرار دارد که یک ستاره گاز را به درون یک دیسک نامنظم در حال گردش حول ستاره دیگر پس می‌‌زند. سحابی NGC 7027 تقریباً ۳,۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و نخستین بار در سال ۱۸۷۸ کشف شد. شما نیز می‌‌توانید با یک تلسکوپ استاندارد این سحابی سیاره‌‌نما را در سمت صورت فلکی «قو» یا «ماکیان» (Cygnus) رصد کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *