«ستاره های دوتایی» (Binary Stars) چطور شکل می‌گیرند؟ به منظور کشف پاسخ این پرسش، «آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما» (Atacama Large Millimeter Array) معروف به «آلما» (ALMA)، اخیرا یکی از با کیفیت‌ترین تصاویر را از ستاره های دوتایی در حال شکل‌گیری ثبت کرده است. اغلبِ ستاره‌ها تنها نیستند و معمولاً بخشی از یک سامانه چندستاره‌ای را تشکیل می‌دهند که در آن، هر ستاره به دور یک مرکز گرانش مشترک می‌چرخد. دو نقطه روشن در تصویر بالا، دیسک‌های کوچکی هستند که «پیش‌ستاره‌های» (Protostars) در حال شکل‌گیری را احاطه کرده‌اند. این ستاره‌های دوتایی، BHB2007] 11] نام دارند. در حالیکه رشته‌های موجود در اطراف و شبیه به پرتزل (پرتزل نوعی شیرینی شبیه به گره است)، گاز و غباری هستند که به خاطر گرانش از یک دیسک بزرگ‌تر کشیده شده‌اند.

ستاره های دوتایی -- تصویر نجومی روز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

رشته‌های قرص پیراستاره‌ای، اطراف شعاع مدار «نپتون» (Neptune) گسترش پیدا کرده‌اند. سیستم BHB2007، بخش کوچکی از «سحابی پایپ» (Pipe Nebula | برنارد ۵۹) است. این ناحیه یک شبکه فتوژنیک از ذرات غبار و گاز، در دیسک مارپیچی کهکشان راه شیری، در «صورت فلکی مارافسای» (Constellation of Ophiuchus) است. فرایند شکل‌گیری ستاره‌های دوتایی، طی میلیون‌ها سال کامل می‌شود.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *