عمومی , کاربردی 3258 بازدید

اگر از کاربران «مایکروسافت اکسل» (Microsoft Excel) هستید، حتما باید «VBA» را امتحان کنید. VBA یا «Visual Basic for Applications» یک زبان برنامه‌نویسی است که در اپلیکیشن‌های مایکروسافت آفیس مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شما اجازه‌ی ایجاد ماکروها، فرم‌های کاربر، نمایش یک پیغام یا به طور کلی اجرای کد و دستورات در یک سند در شرایط مشخص را می‌دهد. با VBA می‌توانید صفحات گسترده‌ی خود را فراتر از چیزی که هستند ببرید. البته برای این کار نیاز است که کمی به کدنویسی آشنایی داشته باشید.

در این مطلب سعی می‌کنیم با یک مثال ساده مقدمات VBA را به شما بیاموزیم. می‌خواهیم از یک دکمه برای تبدیل واحد پول پوند به دلار استفاده کنیم. شما را در این مطلب با نحوه‌ی برقراری ارتباط بین اکسل و VBA آشنا خواهیم کرد. این راهنمای کوتاه می‌تواند شما را در مسیر ایجاد پروژه‌های بزرگتر قرار دهد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه‌ی استفاده از VBA در اکسل 2016 آشنا شوید.

ایجاد دسترسی به گزینه‌های توسعه‌دهنده

قبل از این که بتوانیم وارد VBA شویم، باید وارد اکسل شده و تنظیمات را به گونه‌ای تغییر دهیم که زبانه‌ی «Developer» را به ما نمایش دهد. برای این کار از طریق منوی «File» به بخش «Options» رفته و گزینه‌ی «Customize Ribbon» را بزنید. همچنین می‌توانید بر روی زبانه‌ها راست کلیک کرده و بر روی گزینه‌ی «Customize the Ribbon» کلیک کنید.

گزینه‌های شخصی سازی زبانه در اکسل

در بخش «Customize Ribbon» گزینه‌ی «Main Tabs» را انتخاب کنید و سپس گزینه‌ی «Developer» را فعال نمایید.

ساخت یک دکمه

برای ایجاد یک مبدل واحد پول ابتدا به یک دکمه نیاز داریم. در قدم دوم کدهای نوشته شده در VBA را به دکمه‌ی خود متصل می‌کنیم.

یک صفحه گسترده‌ی اکسل باز کرده و به زبانه‌ی «Developer» بروید. در اینجا از بخش «Controls» گزینه‌ی «Insert» را زده و از لیست موجود «ActiveX Command button» را برگزینید.

ساخت دکمه

اندازه و محل مناسب برای قرارگیری دکمه انتخاب کنید. امکان تغییر آن در آینده نیز وجود دارد.

تنظیم دکمه

اینک کد خود را به آن متصل می‌کنیم. بر روی دکمه راست کلیک کرده و گزینه‌ی «Properties» را انتخاب کنید. در اینجا دو تغییر به وجود می‌آوریم؛ تغییر اول نام آن است که به چیزی تغییر می‌دهیم که در کد خود بتوانیم به آن ارجاع داشته باشیم و تغییر دوم نیز «Caption» یا همان نوشته‌ی روی دکمه است. می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید برای این دو در نظر بگیرید، فقط دقت داشته باشید که هر نامی در اینجا استفاده کرده باشید بعدا باید در کد خود نیز استفاده کنید. همچنین از نام فارسی نمی‌توانید استفاده نمایید (نوشته‌ی روی دکمه می‌تواند فارسی باشد).

تغییر خصوصیات دکمه

اینک نوشتن دستورات دکمه را آغاز می‌کنیم.

اضافه کردن کد

کدنویسی در VBA در محیط جداگانه‌ای از رابط اکسل انجام می‌شود. برای دسترسی به این بخش مطمئن شوید که گزینه‌ی «Design Mode» در زبانه‌ی «Developer» فعال است، سپس با راست کلیک کردن بر روی دکمه و انتخاب گزینه‌ی «View Code»، وارد محیط کدنویسی شوید.

فعال کردن Design Mode

اینک پنجره‌ای شبیه پنجره‌ی زیر را مشاهده خواهید کرد.

پنجره‌ی VBA

بخش شروع و پایان کد ما مشخص است. دو کدی که آبی رنگ هستند شروع و پایان تابع ما را نشان می‌دهند و متنی که مشکی نوشته شده است گویای این است که ما داریم کدی را می‌نویسیم که در صورت کلیک کردن بر روی دکمه‌ی نام برده شده اجرا خواهد شد. اگر به جای نام دکمه از چیزی به جز «ConverterButton» استفاده کرده باشید، آن نام در کد شما نشان داده خواهد شد.

برای تبدیل واحد پول از کد زیر در بین کدهای فعلی استفاده می‌کنیم:

کاری که این قطعه کد انجام می‌دهد این است که مقدار سلولی که کاربر انتخاب کرده است را در 1/28 ضرب می‌کند که مقدار پوند به دلار تبدیل شود. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که این کد در VBA وارد شده است:

نمونه کد

اینک از طریق منوی «File» ویرایشگر VBA را بسته و به اکسل بازگردید.

کد خود را آزمایش کنید

اینک زمان آن است که ببینید آیا کد شما کار می‌کند یا خیر. قبل از این کار باید یک گام بسیار مهم بردارید. باید «Design Mode» را غیر فعال کنید تا دیگر تغییری در دکمه به وجود نیاد و آماده‌ی انجام کار خود شود.

غیر فعال کردن Design mode

اینک یک مقدار در یک سلول وارد کرده، بر روی سلول کلیک نموده و سپس دکمه‌ی خود را بزنید تا کار آن انجام شود. با انجام این کار باید مقدار سلول حدود یک چهارم بزرگتر شود که این به معنای اجرای درست کد ما خواهد بود.

حالا که یک دکمه ایجاد کرده‌اید و به کمک آن دستورات VBA را در اکسل اجرا نموده‌اید، می‌توانید از همین شیوه برای انجام کارهای دیگر نیز استفاده کنید. برای مثال شاید بخواهید دکمه‌ای ایجاد کنید که با کلیک کردن بر روی آن یک عدد شانسی ایجاد شود یا هر اتفاق دیگری که مد نظرتان است بیفتد. همچنین می‌توانید دکمه‌ای ایجاد کنید که مقدار دو سلول را مقایسه کرده و کاری را بر اساس آن انجام می‌دهد.

با انجام پروژه‌های مختلف به نحوه‌ی کار VBA آشنا خواهید شد. مثالی که در این مطلب مشاهده کردید یک مثال بسیار ساده بود، ولی می‌تواند قدمی به سوی کارهای بزرگتر باشد. اگر تازه کار کد نویسی را آغاز کرده‌اید، با انجام پروژه‌های کوچک و متفاوت که هر کدام هدف مشخصی دارند می‌توانید دانش خود را در این زمینه افزایش دهید.

اگر مطلب بالا برای شما مفید بوده، ممکن است آموزش‌هایی که در ادامه آمده‌اند نیز برایتان کاربردی باشند:

^^

telegram
twitter

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2 نظر در “برنامه نویسی VBA در اکسل — آموزش مقدماتی

  1. سلام
    من وقتی وارد محیط برنامه نویسی میشم هنگ میکنه و اکسل بسته میشه
    بنظر شما مشکل از کرک بودن هست ؟

    1. سلام
      بعید میدونم مشکل از کرک باشه، بلکه احتمالا از نسخه نصبی آفیس شما هست یا برخی از نیازمندی‌های اجرای محیط برنامه‌نویسی در ویندوز شما نصب نیست.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *