نجوم 33 بازدید

این خط سبز و درخشان، رد یک «آذرگوی» (Fireball) است که به‌‌سرعت درحال حرکت درامتداد راه شیری است. ردی که این آذرگوی از خود برجای گذاشت، ۳۰ دقیقه طول کشید تا ناپدید شود. با توجه به روزی که این عکس گرفته شده (۱۲ آگوست ۲۰۱۸) و جهت حرکت رد سبزرنگ که درحال دور شدن از صورت فلکی «بَرساوُش» (Perseus) است، احتمالاً این آذرگوی تکه کوچکی از هسته «دنباله‌‌دار سوئیفت-تاتل» (Comet Swift-Tuttle) و درنتیجه بخشی از بارش شهابی سالانه «برساوشی» (Perseids) بوده است.

آذرگوی برساوشی و راه شیری

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

عکاس نجومی، این آذرگوی را که در آسمان بالای دره‌‌ای در شهر «ایچانگ» (Yichang) واقع در استان «هوبئی» (Hubei) چین به‌‌سرعت حرکت می‌‌کرد، به‌‌تصویر کشید. رد درخشان این شهاب که در این ویدئو (+) نیز ضبط شده است، نزدیک به جهت مریخ در سمت چپ و پایین ناپدید می‌‌شود. هفته آینده، بارش شهابی برساوشی ۲۰۲۱ به اوج خود خواهد رسید. امسال، ماه اندکی پس از خورشید غروب خواهد کرد و یک آسمان تاریک ایده‌‌آل برای دیدن تعداد زیادی شهاب برساوشی از مکان‌‌های تاریک و بدون ابر در سراسر سیاره زمین خواهیم داشت.

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 6 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *