به نظر شما این شهاب‌‌ها (Meteors) از کجا می‌‌آیند؟ تصویری که در اینجا مشاهده می‌‌کنید، یک تصویر ترکیبی  از بارش شهابی برساوشی ماه آگوست در سال گذشته است که طی هشت شب گرفته شده و شامل بیش از ۴۰۰ شهاب است. این تصویر، شهاب‌‌های درخشان بسیاری را نشان می‌‌دهد که بر فراز رصدخانه کولونیکا (Kolonica Observatory) واقع در اسلواکی به صورت خطوطی زیبا دیده می‌‌شوند. از آنجایی که این بارش شهابی از صورت فلکی «برساوش» (Perseus) سرچشمه می‌‌گیرد، آن را بارش شهابی برساوشی می‌‌نامند.

بارش شهابی بَرساوُشی

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

در حقیقت، این بقایای به اندازه شن که شهاب‌‌های برساوشی را ایجاد می‌‌کنند، از «دنباله‌‌دار سوئیفت-تاتل» (Comet Swift-Tuttle) نشأت می‌‌گیرند. این دنباله‌‌دار مدار معینی را پیرامون خورشید دنبال می‌‌کند و قسمتی از این مدار که به زمین نزدیک می‌‌شود، در مقابل صورت فلکی برساوش قرار می‌‌گیرد. بنابراین، هنگامی که زمین از این مدار عبور می‌‌کند، منبع شهابی حاصل از بقایای فروریخته از این دنباله‌‌دار در صورت فلکی برساوش پدیدار می‌‌شود. بارش شهابی برساوشی امسال یکی از بهترین بارش‌‌های شهابی سال است و فردا شب به اوج خود خواهد رسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *