نجوم ۹۲ بازدید

درحال حاضر، بیش از ۴,۰۰۰ سیاره خارج از منظومه شمسی شناسایی شده است. این گام برجسته در کشف «سیاره‌‌های فراخورشیدی» (Exoplanets) همان‌‌طور که در آرشیو سیاره‌‌های فراخورشیدی ناسا ثبت شده، ماه گذشته پشت سر گذاشته شد. ویدیویی که مشاهده می‌‌کنید، این سیاره‌‌های فراخورشیدی را با صدا و نور نشان می‌‌دهد و به‌‌ترتیب زمانی از نخستین کشف تأیید شده در سال ۱۹۹۲ آغاز شده و تا سال ۲۰۱۹ ادامه می‌‌یابد. کل آسمان شب درابتدا به‌‌صورت فشرده همراه با نوار مرکزی کهکشان راه شیری که به‌‌شکل یک U بسیار بزرگ دیده می‌‌شود نشان داده شده است. سیاره‌‌های فراخورشیدی کشف‌ شده از راه جنبش‌‌های اندک در رنگ‌‌های ستاره مادرشان (روش سرعت شعاعی)، به‌ رنگ صورتی ظاهر می‌‌شوند، درحالی‌که سیاره‌‌های فراخورشیدی کشف‌ شده از راه کاهش اندک در روشنایی ستاره مادر (روش گذر)، به‌ رنگ بنفش نشان داده می‌‌شوند.

علاوه‌‌براین، آن دسته از سیاره‌‌های فراخورشیدی که مستقیماً تصویربرداری شده‌‌اند، به‌‌رنگ نارنجی و گروهی از آن‌‌ها که از راه بزرگ‌‌نمایی گرانشی نور یک ستاره پس‌‌زمینه (روش ریزهمگرایی) کشف شده‌‌اند، به‌‌رنگ سبز نشان داده می‌‌شوند. هرچه یک سیاره سریع‌‌تر به‌‌دور ستاره مادرش بچرخد، آهنگ با صدای بلندتری پخش می‌‌شود. ماهواره بازنشسته کپلر حدود نیمی از این ۴,۰۰۰ سیاره فراخورشیدی را تنها در یک ناحیه از آسمان کشف کرده است، اما مأموریت TESS در مسیر یافتن چنین سیاره‌‌هایی حتی بیشتر از این تعداد، در سرتاسر آسمان و به‌‌دور درخشان‌‌ترین ستاره‌‌های نزدیک است. یافتن سیاره‌‌های فراخورشیدی نه‌‌تنها در درک بهتر رواج بالقوه حیات در کیهان بلکه در شناخت چگونگی شکل‌‌گیری زمین و منظومه شمسی نیز به بشر کمک می‌‌کند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

بر اساس رای ۸ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.