کنفرانس «فعالان اقتصاد بلاکچین» (Blockchain Economy Summit)، روز چهارشنبه یک اسفند ۱۳۹۷ (۲۰ فوریه ۲۰۱۹) در کشور ترکیه و شهر استانبول برگزار شد. در این کنفرانس، سرمایه‌گذاران، کارشناسان و کسب‌و‌کارهای فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین، به منظور هم‌اندیشی پیرامون آینده فناوری بلاکچین گردهم آمدند. در کنفرانس مذکور، بیش از سه هزار نفر شرکت‌کننده از بالغ بر ۶۰ کشور جهان حضور داشتند که ایران نیز یکی از این کشورها بود. بیش از سیصد نفر از فعالان اقتصاد بلاکچین از ایران در این کنفرانس، هم در بخش سمینارها و هم در بخش نمایشگاهی حضور پیدا کردند.

همچنین، چندین سخنران ایرانی نیز در میان ارائه‌دهندگان این رویداد حضور داشتند. با توجه به اینکه امکان شرکت در کنفرانس با استفاده از پخش زنده نیز فراهم شده بود، گفته می‌شود که بیش از هشت هزار نفر این رویداد را از راه دور دنبال کرده‌اند. آمارهای ارائه شده از کنفرانس اقتصاد بلاکچین استانبول حاکی از آن است که این کنفرانس یکی از بزرگترین رویدادها در حوزه اقتصاد بلاکچین به شمار می‌آید که تاکنون برگزار شده است. از نکات قابل توجه این رویداد، می‌توان به حضور چشم‌گیر بانوان به عنوان سخنران کلیدی، در بخش نمایشگاهی و به عنوان شرکت‌کننده عادی اشاره کرد. ثبت‌نام در کنفرانس یک روزه بلاکچین به سه روش دانشجویی، عادی و شرکت در پخش زنده امکان‌پذیر بود. از دیگر نکات شایان ذکر پیرامون این کنفرانس، وجود امکان پرداخت هزینه شرکت در کنفرانس با استفاده از سه ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum) و «لایت‌کوین» (Litecoin یا LTC)، علاوه بر روش‌های عادی پرداخت مانند ویزا کارت و مستر کارت، محسوب می‌شد.

کنفرانس اقتصاد بلاکچین استانبول

از جمله چهره‌های شاخص شرکت کننده در کنفرانس فعالان اقتصاد بلاکچین می‌توان به «تام لی» (Tom Lee) تحلیل‌گر وال استریت و استراتژیست سابق شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی جی‌پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) اشاره کرد.

کنفرانس اقتصاد بلاکچین استانبول
«تام لی» تحلیل‌گر وال استریت

«آدام درپر» (Adam Draper) مدیرعامل بوست اس‌وی، سرمایه‌گذار صرافی «کوین‌بیس» (coinbase) و کیف پول سخت‌افزاری «لجر» (Ledger)، «ویت یدلیچکا» (Vít Jedlička) رئیس‌جمهور کشور خودخوانده و تازه تاسیس لیبرلند و سیاست‌مدار اهل جمهوری چک و «سرگئی پاپو» (Serguei Popov) ریاضیدان و بنیان‌گذار ارز دیجیتال IOTA، از دیگر افراد برجسته در حوزه رمزارزها و بلاکچین بودند که در این رویداد حضور داشتند.

کنفرانس فعالان اقتصاد بلاکچین
«سرگئی پاپو» ریاضیدان و بنیان‌گذار ارز دیجیتال IOTA

مطابق با گزارشی که اخیرا توسط شرکت چندملیتی بانکداری و خدمات مالی بین‌المللی «گروه آی‌ان‌جی» (ING Group) منتشر شده، ترکیه یکی از پیشروان حوزه دارایی‌های دیجیتال در میان دیگر کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. برگزاری این کنفرانس و دیگر رویدادهای مرتبط با این حوزه نیز در کشور ترکیه، حاکی از تلاش‌های فعالان حوزه‌های مالی و فناوری برای ورود پر قدرت‌تر به حوزه «اقتصاد دیجیتال» در این کشور است.

کنفرانس اقتصاد بلاکچین استانبول

کنفرانس اقتصاد بلاکچین استانبول، در سه بخش اصلی سمینارها، پنل و نمایشگاه برگزار شد. این رویداد، ۵۲ سخنران کلیدی داشت و به دلیل تعدد سمینارها و زمینه‌های محتوایی موجود، ارائه‌ها در دو سالن به طورهم‌زمان انجام می‌شدند. از جمله مباحثی که در این سمینارها به آن‌ها پرداخته شد، می‌توان به بحران مالی و اقتصاد مبتنی بر سیستم بلاکچین، آینده پرداخت با ارزهای دیجیتال و دلیل شکست خوردن راهکارهای بانکی کنونی، بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال و گام‌های بعدی فعالان حوزه اقتصاد بلاکچین اشاره کرد. در پایان هر چهار سخنرانی، یک پنل با موضوعات مرتبط به آن سخنرانی‌ها به صورت تعاملی برگزار می‌شد که در بخشی از آن، سخنرانان پنل به طرح موضوع می‌پرداختند و در بخش دیگر پرسش و پاسخ و هم‌اندیشی با شرکت‌کنندگان انجام می‌شد.

کنفرانس فعالان اقتصاد بلاکچین
بخش نمایشگاهی کنفرانس

در بخش نمایشگاهی که به صورت دو نمایشگاه هم‌زمان برپا شده بود، کسب و کارها و استارتاپ‌های فعال در حوزه اقتصاد بلاکچین حضور داشتند و به معرفی خدمات و دستاوردهای خود در این حوزه می‌پرداختند. در این میان، چهارغرفه نیز اختصاص به کسب و کارهای ایرانی در حوزه اقتصاد بلاکچین داشت که این امر خود حاکی از حضور پر رنگ ایرانی‌ها در این کنفرانس و در زمینه اقتصاد بلاکچین است.
این کنفرانس یک روز به طول انجامید، ولی برنامه‌های جانبی آن در روزهای بعد از کنفرانس ادامه داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیرامون مفاهیم مقدماتی و نحوه فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال اشاره کرد. البته، محل برگزاری این کارگاه‌ها متفاوت از کنفرانس اصلی بود.

کنفرانس فعالان اقتصاد بلاکچین

سید امید علوی، از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و شرکت‌کنندگان کنفرانس فعالان اقتصاد بلاکچین، درباره این رویداد چنین می‌گوید: «در مجموع می‌توان گفت سطح علمی کنفرانس خوب بوده است. نکته قابل توجه حضور چشم‌گیر ایرانی‌ها در کنفرانس بود، به طوری که می‌توان گفت جمعیت غالب بعد از ترک‌های آناتولی، ایرانی‌ها بودند. افراد حاضر در این کنفرانس بیشتر از فعالان سیستم‌های پرداختی و در واقع فعالان فناوری‌های مالی (FinTech | فین‌تک) به شمار می‌آمدند. از جمله بهترین قسمت‌های این کنفرانس می‌توان به سخنرانی آقای تام لی اشاره کرد که خود نیز از برگزارکنندگان رویداد بود. نکته دیگری که نباید از آن چشم پوشید این است که به دلیل میزبانی ترکیه در این رویداد، تعداد زیادی از ارائه‌ها به شرکت‌ها و فعالان این کشور اختصاص داشت و از دیگر کشورهای جهان به نسبت ارائه‌های کمتری مشاهده می‌شد. متاسفانه، در پنل‌ها بیشتر پرسش‌های تکراری مطرح شدند و البته، در اغلب کنفرانس‌های حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین این چالش وجود دارد که به مباحث تکراری و مقدماتی‌تر مانند سیستم عملکرد بیت‌کوین، بلاکچین و قراردادهای هوشمند پرداخته می‌شود. ولی در مجموع می‌توان گفت کنفرانس خوبی بود که ارزش شرکت در دوره‌های بعدی را دارد».

برای مطالعه بیشتر پیرامون بلاکچین و ارزهای دیجیتال، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *