نجوم 100 بازدید

گذر بعدی عطارد از مقابل خورشید، دقیقا ۱۳ سال دیگر در چنین روزی اتفاق می‌افتد. آنچه مشاهده می‌کنید، تصویری است که از نزدیک از خورشید ثبت شده و دایره کوچک و سیاه رنگی که در آن وجود دارد، سیاره «عطارد» (Mercury) است. این تصویر تلسکوپی دارای وضوح بالا، از مجموعه‌ای شامل ۶۱ قاب ویدئویی شفاف و رنگی شده تشکیل شده است که در آن، یک آرایه از سلول‌های همرفت «نورسپهر» (Photospheric)، سطح خورشید را پوشانده‌اند.

شبح عطارد -- تصویر نجومی روز

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

عطارد در این تصویر همچون شبح سیاه رنگی به نظر می‌رسد. البته، فقط سیارات داخلی عطارد و «ناهید» (Venus) می‌توانند در عین اینکه از مقابل خورشید گذر می‌کنند، از زمین به صورت طرحی سیاه‌رنگ دیده شوند. منظور از سیارات داخلی، سیاره‌هایی است که در نزدیکی خورشید به دور آن می‌چرخند. بر همین اساس، سیاره‌های خارجی از فاصله دورتری (نسبت به سیارات داخلی) به دور خورشید می‌چرخند. عطارد، ناهید، زمین و مریخ سیاره‌های داخلی منظومه شمسی هستند.

روز دوشنبه، ۱۲ آبان سال ۱۳۹۸، گذر عطارد که داخلی‌ترین سیاره منظومه شمسی محسوب می‌شود اتفاق افتاد و شبح تاریک آن، به اندازه یک دویستم قطر خورشید بود. بنابراین، حتی در آسمان شفاف نیز مشاهده این گذر بدون یک تلسکوپ خورشیدی امن، امکان‌پذیر نبود. این چهارمین گذر عطارد از مجموع ۱۴ گذر انجام شده توسط آن در قرن ۲۱ است. گذر بعدی عطارد، ۲۳ آبان سال ۱۴۱۱ است.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

الهام حصارکی (+)

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *