نجوم 20 بازدید

تصویر پانورامایی که مشاهده می‌کنید، منطقه فرود «آپولو۱۱» (Apollo 11)، بر سطح دریای آسایشِ کره ماه را نشان می‌دهد. این عکس، خروجی حاصل از گردآوری چندین اسکن با وضوح بالا است که روی فریم‌های گرفته شده از سطح ماه انجام شده است.

تصویر پانورامای ماه -- تصویر نجومی روز

این تصاویر مربوط به ۵۰ سال پیش هستند و مدت کوتاهی پس از فرود «نِیل آرمسترانگ» (Neil Armstrong) بر سطح کره ماه در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۴۸، توسط او، از دریچه رو به بیرون ماه‌نشین آپولو گرفته شده‌اند. تصویرِ قرارگرفته در منتهاالیه سمت چپ، اولین تصویر گرفته شده توسط انسان در جهانی ماورای کره زمین است.

نازل‌های متحرک در پیش‌زمینه سمت چپ تصویر قابل مشاهده هستند. در سمت راست تصویر نیز می‌توانید سایه ماه‌‌نشین را مشاهده کنید. برای درک مقیاس تصویر، خوب است بدانید دهانه کم‌عمقی که در سمت راست مشاهده می‌کنید، قطری به طول ۱۲ متر دارد. این تصاویر، یک ساعت و نیم پس از فرود و قبل از حرکت بر سطح کره ماه و با هدف مستند کردن منطقه فرود، در صورت نیاز به خروج اضطراری، گرفته شده‌اند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

telegram
twitter

الهام حصارکی

«الهام حصارکی»، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش سیستم‌های اطلاعات مدیریت است. او در زمینه هوش مصنوعی و داده‌کاوی، به ویژه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، فعالیت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *