داستان موفقیت: «کوثر قربانی» کاربر فرادرس از مهندسی کامپیوتر تا رشته تربیت‌ بدنی

۴۲ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰
زمان مطالعه: ۸ دقیقه
مصاحبه کوثر قربانی

دنیای مهندسی کامپیوتر و رشته تربیت بدنی چند نقطه مشترک دارد؟ شاید در تعدادی درس عمومی و دو-سه واحد تربیت بدنی. پس برای یک کارشناس مهندسی کامپیوتر، وارد شدن به رشته‌ای مانند تربیت بدنی می‌تواند یک تصمیم سخت تلقی شود. انگار آدم از آن دنیای صفر و یک پرتاب شود وسط یک جزیره ناشناخته.

کوثر قربانی به عنوان یک کارشناس مهندسی کامپیوتر، بخشی از این تغییر را تجربه کرده. او در زندگی حرفه‌ای خود یک مربی ورزشی است. آنطور که می‌گوید: تا قبل از جستجو برای یافتن دروس رشته تربیت بدنی با آموزش‌های «فرادرس» آشنایی نداشته. یک جست‌وجوی اینترنتی، آغازگر داستان کوثر قربانی برای آموختنِ بیشتر است.

و این تازه پله اول است. از آنجا که کوثر قربانی، مربی‌گری ورزشی را به عنوان حرفه‌اش برگزیده، آموخته‌های مجازی‌اش در زمینه فن بیان، نوشتن محتواهای حرفه‌ای و مباحث روانشناسی را برای تولید محتوا هم مدنظر قرار می‌دهد. و البته تلاش می‌کند برای بالا بردن کیفیت ویدئوهایی که برای شاگردانش تهیه می‌کند، آموزش‌های مجازی دیگری هم از «فرادرس» تهیه کند. او اکنون به عنوان یک مربی ورزشیِ کاربلد موفق شده تا محتواهای تولیدی‌اش را به صورت مجازی به فروش برساند.

و با اشتیاقی که برای یادگیریِ بیشتر در صدایش موج می‌زند، هیچ بعید نیست آموزش‌های او در آینده‌ای نزدیک دچار تحولی شگرف شوند. چرا که از خلاقیت و آموخته‌های جدید خود برای رشد بیشتر کمک خواهد گرفت. به خصوص که خانم مربی در هیچ کجای این مسیر متوقف نشده است.

طی گفت‌وگوی کوتاهی که با کوثر قربانی؛ کارشناس مهندسی کامپیوتر و دانشجوی رشته تربیت بدنی داشته‌ایم، از تلاش‌های این مربی جوان و باپشتکار کشورمان پرسیده‌ایم. این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

مصاحبه انجام شده، جهت سادگی بهره بردن شما از آن، در ادامه به صورت صوتی نیز منتشر شده است.

نسخه صوتی مصاحبه (فایل صوتی) به صورت مباحث جداگانه

معرفی

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

داستان موفقیت

خیلی خوشوقت شدم از آشنایی با شما. داستان موفقیت شما در اینستاگرام فرادرس آمده. درباره آن یک توضیح کوتاه می‌دهید؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

تغییر رشته

رشته اول شما مهندسی کامپیوتر-نرم‌افزار بوده؟ بعد تصمیم گرفتید تربیت بدنی بخوانید؟ رها کردید و وارد تربیت بدنی شدید یا مدرک گرفتید و وارد تربیت بدنی شدید؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

اولین مهارت فرادرس

اولین مهارتی که در فرادرس یاد گرفتید چه بود.

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

نوع آموزش

خاطرتان هست آموزشی که می‌دیدید به چه صورت بود؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

کلمه فرادرس

کلمه فرادرس شما را یاد چیز خاصی می‌انداخت؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

آموزش دیدن یا آموزش دادن

آموزش دیدن سخت‌تر است یا آموزش دادن؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

تغییر الگوی تدریس

آیا فرادرس باعث شد که شما در تدریس کردن‌تان هم تغییراتی ایجاد کنید؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

ارتباط با آموزش مجازی و آنلاین

برای آنکه مخاطب با آموزش‌های مجازی و آنلاین بهتر ارتباط بگیرد یک مدرس خوب باید چه راه‌حلی پیدا کند؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

سن

چند سالتان است و چند سال است آموزش می‌دهید؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

تصویر ذهنی از فرادرس

تصویر ذهنی شما از فرادرس چیست

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

قدم بعدی

فکر می‌کنید قدم بعدی چه باشد؟

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

صحبت با مخاطبان و کارکنان

اگر با هر کدام از مخاطبان، کارکنان و مدیران صحبتی دارید بفرمایید.

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

تشکر

امیدوارم روزی برسد که ما بتوانیم شما را به عنوان یکی از کاربرانمان از نزدیک ببنیم.

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

نسخه صوتی مصاحبه (فایل صوتی) به صورت یکجا

ذخیره کردن این فایل صوتی: لینک دانلود

نسخه متنی مصاحبه

سلام عرض می‌کنم خدمت شما خانم قربانی عزیز. اگر صدای من را دارید، بفرمایید تا سوالات را مطرح کنم. چون مخاطبان و کاربران ما هم صدای ما را می‌شنوند به این عزیزان هم سلام عرض می‌کنم و منتظر فرمایشات شما هستم.

سلام خدمت شما. من آماده هستم و شروع کنیم.

 

خاطرم است داستان موفقیت‌تان را در اینستاگرام فرادرس برای ما گفتید. ولی قبل از آن می‌خواهم از شما خواهش کنم خودتان را معرفی کنید تا مخاطبان ما بیشتر با شما آشنا شوند.

من کوثر قربانی هستم. در حال حاضر رشته تربیت بدنی می‌خوانم در مقطع کارشناسی. قبلا هم رشته نرم‌افزار خواندم. در این دو رشته‌ای که کار کردم از آموزش‌های فرادرس خیلی کمک گرفتم. در حال حاضرهم مربی هستم.

 

خیلی خوشوقت شدم از آشنایی با شما. داستان موفقیت شما در اینستاگرام فرادرس آمده. درباره آن یک توضیح کوتاه می‌دهید؟

بله حتما. اوایل دوره قرنطینه بود که به صورت ناگهانی این اتفاق افتاد و من برای ورود به رشته تربیت‌بدنی، تازه تغییر مسیر داده بودم. نیازمند آموزش‌های کاملی بودم که از آن‌ها کمک بگیرم و رشته خودم را به اتمام برسانم. داخل «یوتیوب» برای پیدا کردن درس‌های تخصصی تربیت بدنی مشغول جست‌وجو بودم که قسمت‌هایی از درس‌های فرادرس را در کانال فرادرس پیدا کردم. اصلا هم با سایت فرادرس آشنایی نداشتم. پیگیر شدم، داخل سایت آمدم و دیدم در همه جنبه‌های درسی و همه رشته‌ها چه آموزش‌های خوبی هست.

من از همان موقع پیگیر شدم و آموزش‌ها را از سایت فرادرس خریداری می‌کردم و کار می‌کردم. حتی از آموزش‌های فرادرس کمک گرفتم مثلا از قسمت آموزشیِ تولید محتوا برای تخصصی‌تر شدن رشته خودم استفاده کردم. چون در سالی بودیم که –به خاطر شیوع کووید19- قرنطینه بود و ما دسترسی به هیچ منبع آموزشی دیگری نداشتیم. من استارت زدم و آموزش‌ها را دنبال کردم. به این ترتیب توانستم آموزش‌های رشته تربیت بدنی را برای ورزشکارهای خودم به صورت آنلاین تهیه کنم (با تولید محتواهایی که آموزش‌هایش را از فرادرس دیده بودم) و بعد همین محتوای آموزشی را به فروش برسانم.

مصاحبه قربانی

 

من درست متوجه شدم رشته اول شما مهندسی کامپیوتر-نرم‌افزار بوده؟ بعد تصمیم گرفتید تربیت بدنی بخوانید؟ رها کردید و وارد تربیت بدنی شدید یا مدرک گرفتید و وارد تربیت بدنی شدید؟

من مدرک نرم‌افزار گرفتم. بعد تغییر رشته دادم و کارشناسی تربیت بدنی را ادامه دادم.

 

اولین مهارتی که در فرادرس یاد گرفتید چه بود خانم قربانی؟

دقیقا. من دنبال درس آناتومی می‌گشتم و یکسری جاها برای امتحاناتم مشکل داشتم و اولین ویدیویی که در سایت فرادرس دیدم، درباره درس آناتومی بود که نشستم و کامل نگاه کردم.

 

خاطرتان هست آموزشی که می‌دیدید به چه صورت بود؟

بله درس آناتومی بود و کاملا توضیح می‌دادند. هم شکل بدن و ماهیچه‌ها بود و هم توضیحات کامل، ساده با صدای رسا و گیرای استاد که کامل متوجه شدم. من با درس آناتومی با سایت فرادرس آشنا شدم.

 

کلمه فرادرس شما را یاد چیز خاصی می‌انداخت؟ حتی قبل از آنکه بخواهید شروع به مهارت‌آموزی در فرادرس کنید.

فرادرس به نظر من یعنی شخص واقعا عاشق این است که به صورت خودجوش و خودکار مهارتی را ادامه دهد. به دلیل آن‌که آموزش آنلاین است، هیچ اجباری پشت آن نیست و فراتر از درس خواندن‌های معمولی است که در دانشگاه و مدارس داریم. این خواسته خود فرد است. به نظر من فرادرس یعنی یک یار همیشگی که برای رسیدن به سطح بالاتر می‌تواند به ما کمک کند.

 

ممنون از توضیحات شما. من الان دارم با یک آموزش‌دهنده حرفه‌ای صحبت می‌کنم. شخصی که از مهارت‌آموزی شروع کرده و بعد رسیده به آموزش دادن مهارت خاصی و از طریق آن کسب درآمد می‌کند. آموزش دیدن سخت‌تر است یا آموزش دادن؟

قطعا آموزش دادن. چون تمام آنچه را آموزش دیدیم باید در عمل اجرا کنیم و به نحو ساده و روان – طوری که مخاطب ما متوجه شود- این کار را انجام دهیم و همه چیز را به مخاطب برسانیم.

 

آیا فرادرس باعث شد که شما در تدریس کردن‌تان هم تغییراتی ایجاد کنید؟ یعنی علاوه بر آموختن مهارت، آیا توانست الگویی هم به شما بدهد که مثلا اگر به این شکل تدریس کنم مخاطبانم مطالب را بهتر درک کنند؟

قطعا. درس‌هایی در فرادرس با عنوان فن بیان، نوشتن متن‌های حرفه‌ای، درس‌های روانشناسی که بتوانیم با مخاطبمان ارتباط بگیریم، همه را از فرادرس تهیه کردم و توانستم آن اضطراب و استرسی را که در آموزش دادنم داشتم، کنار بگذارم و خیلی راحت‌تر با هنرجو ارتباط بگیرم.

 

برای آنکه مخاطب با آموزش‌های مجازی و آنلاین بهتر ارتباط بگیرد یک مدرس خوب باید چه راه‌حلی پیدا کند؟

به نظر من مدرسی که قرار است به صورت آنلاین آموزش دهد، قطعا باید تجربه آموزش حضوری را داشته باشد تا به صورت معمول متوجه اشتباه و ضعف‌های اکثر هنرجوها شود. ضمنا بتواند این موارد را درک کند و در کلاس‌ها و آموزش‌های آنلاین به افراد برساند. یعنی باید از قبل تجربه‌ای داشته باشد تا بتواند به مهارت‌آموزانش بگوید مثلا اینجا باید این کار را انجام بدهید یا بهتر است که اینطور پیش بروید تا دچارمشکل نشوید. به نظر من این می‌تواند خیلی تاثیر داشته باشد.

 

خانم قربانی چند سالتان است و چند سال است آموزش می‌دهید؟

من در حال حاضر 24 ساله‌ام است و پنج سال است که آموزش می‌دهم.

 

عالی. تصویر ذهنی شما از فرادرس چیست خانم قربانی؟ من دوست دارم بدانم از نظر شما فرادرس چه شکلی است؟ از طرفی اگر از نظر شما قطعاتی کم است، آن‌ها چه هستند برای آن‌که فرادرس بهتر شود؟ چون تلاشش این است که مخاطبان را راضی نگه دارد، اگر بخواهید فرادرس را یک پازل در نظر بگیرید و یکسری قطعات را به آن اضافه کنید آنها چه هستند؟

درست است. من نمی‌خواهم در مورد این سوال کلیشه‌ای صحبت کنم. ولی خیلی از جاها بوده که من دنبال یادگیری بودم و بلافاصله اولین چیزی که به ذهنم آمده این بوده که می‌گویم در این حیطه کاری، این رشته و این چیزی که می‌خواهم یاد بگیرم، فرادرس هست. کلی آموزش آنلاین دارد و همچنین پشتیبانی آنها بسیار عالی است و خیلی سریع هم آپدیت می‌شوند. آموزش‌های جدید می‌گذارند. از این بابت هیچ نگرانی ندارم که اگر یک جایی در مسیری به بن‌بست خوردم و نیاز به یادگیری داشتم اصلا احساس تنهایی نکردم و همیشه می‌دانم که فرادرس هست. به نظر من روز به روز هم کامل تر می‌شود.

از این نظر که چه چیزی باید به آن اضافه شود، قطعا مدرسان حرفه‌ای در فرادرس هستند. من تا الان فوق‌العاده راضی بودم. چون آموزش‌ها را در چند رشته مختلف تهیه کردم به نظر من فرادرس حتی از آموزش‌های حضوری در دانشگاه کامل‌تر‌ است.

 

الان که داستان شما را نگاه می‌کنم، می‌بینم شما مربی ورزشی بودید. تعدادی از درس‌های تربیت بدنی را تهیه کردید. آموزش آنلاین در قرنطینه داشتید و ویدئوهای آموزشی را هم باید ادیت می‌کردید که باکیفیت به دست مخاطب برسد. به این ترتیب آموزش ادیت و تدوین ویدیو را هم از طریق فرادرس دیده‌اید. یعنی فکر می‌کنم در دو-سه مورد از فرادرس کمک گرفتید. فکر می‌کنید قدم بعدی چه باشد؟

اگر زمان به من اجازه بدهد آموزش‌های روانشناسی است که می‌خواهم پیگیر آن باشم و دومین مورد، آموزش برنامه‌نویسی است که امیدوارم به جای ویدیوهایی که ادیت می‌کنم، بتوانم یک فروشگاه اینترنتی طراحی کنم تا دیگر نیاز نباشد خودم ویدیوهای آموزشی را ارسال کنم. بلکه هنرجوها وارد سایت شوند و خودشان خریداری کنند.

مصاحبه کوثر قربانی

خوشحالم برای اینکه تصمیمات جدید هم گرفتید. چون مخاطبان ما صدای شما را می‌شنوند و همینطور مدیریت محترم فرادرس و کارکنان. اگر با هر کدام از عزیزان صحبتی دارید بفرمایید.

خیلی ممنونم بابت این گفت‌وگو. متشکرم از مدیریت فرادرس که به نظر من اولین و بزرگترین سایت حرفه‌ای در مورد آموزش‌های آنلاین است. به نظر من فوق‌العاده است که فرادرس دارد پیشرفت می‌کند و آموزش‌های خیلی حرفه‌ای‌تری در فرادرس می‌گذارید. من شخصا خیلی پیگیر هستم. خسته نباشید می‌گویم به مدیریت و تمام مدرسان و همه عوامل و کارکنان فرادرس.

 

من مجدد از شما تشکر می‌کنم خانم قربانی. چون شما دور از ما هستید. در اصفهان هستید اگر اشتباه نکنم. درست است؟

بله

 

به همین خاطر ما از طریق اینترنت می‌توانستیم با شما ارتباط بگیریم و این کار مقداری سخت بود. همینجا بگویم بسیار انعطاف به خرج دادید برای انجام این گفت‌وگو و وقت گذاشتید با وجودی که مشغله داشتید، پذیرفتید و این خیلی برای ما ارزشمند است. خیلی خوشحال شدم صدای شما را شنیدم. امیدوارم روزی برسد که ما بتوانیم شما را به عنوان یکی از کاربرانمان از نزدیک ببنیم.

خیلی ممنونم از شما. این کوچکترین کاری که بود که می‌توانستم انجام بدهم و از ته دلم این کار را انجام دادم. خیلی ممنون از لطف و محبت شما.

 

در حال حاضر فرمایشی ندارید؟

خیر. شب خوبی داشته باشید.

 

من هم از شما خداحافظی می‌کنم، هم از عزیزانی که صدای ما را می‌شنوند و مجدد از شما ممنونم.

خواهش می‌کنم. خدانگهدار.‎

بر اساس رای ۱۰ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *