حذف جوش‌ و لکه های پوستی از تصاویر با فتوشاپ (+ دانلود فیلم آموزش گام به گام)

۲۵۹۱ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه
حذف جوش و لکه از تصاویر در فتوشاپ - آموزش گام به گام

زخم، جوش و لک مواردی هستند که هر کسی آن‌ها را تجربه می‌کند. ولی هیچکس دوست ندارد که یک تصویر تا ابد آن‌ها را به یادش بیاورد. امروزه تصاویری که بیش از حد ویرایش شده باشند خیلی توسط عموم مردم مورد پسند قرار نمی‌گیرند، ولی گاهی اوقات لازم است که کمی تصویر را دستکاری کنید تا بتوانید چهره‌ی معمول خود را نمایش دهید. این کار با استفاده از فتوشاپ به سادگی انجام می‌شود. البته ابزارهای دیگری هم این کار را انجام می‌دهند، ولی مطلب ما بر اساس فتوشاپ خواهد بود.

فیلم آموزشی روتوش صورت در فتوشاپ

دانلود ویدیو

راه ساده: استفاده از ابزار Spot Healing Brush

تصویر خود را در فتوشاپ باز کنید. ویرایش تصویر اصلی هیچگاه توصیه نمی‌شود، در نتیجه ما ابتدا با فشردن کلیدهای «Control + J» (در مک Command + J) یک کپی از لایه‌ی تصویر خود به وجود می‌آوریم.

حال ابزار «Spot Healing Brush» را از نوار کناری انتخاب نموده یا کلید «J» را فشار دهید. اگر ابزار دیگری در این بخش انتخاب شده است می‌توانید کلیک ماوس را بر روی ابزار نگه‌دارید تا زیر مجموعه‌ی آن باز شود، یا کلیدهای «Shift + J» را فشار دهید تا ابزار انتخاب شده در بین زیر مجموعه‌های آن تغییر کند.

Spot Healing brush

اندازه‌ی قلم را به گونه‌ای تغییر دهید که فقط کمی از لک مورد نظر شما بزرگتر باشد. ساده‌ترین راه برای این کار استفاده از کلیدهای ] و [ است.

بر روی لک مورد نظر یک بار کلیک کنید تا فتوشاپ کار خود را انجام دهد. این ابزار از پیکسل‌های اطراف ناحیه‌ای که انتخاب کرده‌اید برای جایگزینی آن استفاده می‌کند.

این کار را تکرار کنید تا تمامی موارد از روی تصویر شما حذف شوند.

ابزار «Spot Healing Brush» می‌تواند چین و چروک‌ها را نیز حذف کند. اندازه‌ی آن را تنها کمی بزرگتر از چروک مورد نظر کرده و قلم را بر روی آن بکشید تا کارش را انجام دهد.

راه پیشرفته: استفاده از ابزار Healing Brush

ابزار «Spot Healing Brush» مناسب ویرایش لک‌هایی است که پیکسل‌های زیادی در اطراف آن قرار دارد. زمانی که لک مورد نظر در کنار بخش‌هایی پر جزئیات نظیر موی شخص باشد، ابزار خودکار فتوشاپ نمی‌تواند به خوبی آن را اصلاح کند.

برای مثال در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که زمانی که می‌خواهیم بخشی را در کنار دهان شخص ویرایش کنیم، فتوشاپ گیج شده و نمی‌تواند به خوبی کار خود را انجام دهد.

حذف جوش و لکه از تصاویر در فتوشاپ

برای دور زدن این مشکل، باید از ابزاری پیشرفته‌تر استفاده کنید. ابزرار «Healing Brush» مشابه «Spot Healing Brush» است، ولی با این تفاوت که اجازه نمی‌دهد فتوشاپ به طور خودکار بخش را ویرایش کند، بلکه بخش نمونه را خودتان باید برای آن برگزینید.

اگر ابزار «Spot Healing Brush» را انتخاب کرده باشید، می‌توانید با فشردن کلیدهای «Shift + J» ابزار «Healing Brush» را فعال کنید. همچنین با کلیک کردن و نگه داشتن ماوس بر روی ایکون این ابزار نیز می‌توانید از لیست موجود، گزینه‌ی مورد نظر خود را برگزینید.

Healing Brush

برای حذف نقاط مختلف ابتدا باید مطمئن شوید که گزینه‌ی «Aligned» در این ابزار فعال بوده و مقدار «Sample» نیز بر روی «Current & Below» قرار گرفته است. مقدار «Diffusion» سرعت فتوشاپ در ترکیب پیکسل‌ها را مشخص می‌کند. در بیشتر مواقع مقداری حدود 4 یا 5 مناسب است.

Healing Brush Options

کلید «Alt» (یا Option در مک) را نگه داشته و بر روی بخشی که می‌خواهید به عنوان نمونه مورد استفاده قرار دهید کلیک کنید. بهتر است بخشی را انتخاب کنید که تا حد ممکن به بخشی که می‌خواهید ترمیم کنید شباهت داشته باشید. برای مثال اگر ناحیه‌ی مورد نظر در کنار لب سوژه قرار دارد، از بخشی کمی پایین‌تر از لب استفاده کنید.

حذف جوش و لکه از تصاویر در فتوشاپ

اندازه‌ی قلم را تنها کمی بزرگ‌تر از بخشی کنید که قصد ترمیم آن را دارد. بر روی لک کلیک نمایید تا فتوشاپ کار خود را انجام دهد.

این پروسه را به قدری تکرار کنید تا از نتیجه‌ی کار راضی شوید. اگر یک بخش نمونه مناسب نبود می‌توانید از بخش‌های دیگری نیز استفاده کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، ممکن است آموزش‌های زیر نیز برایتان کاربردی باشند:

^^

بر اساس رای ۲۲ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
شما قبلا رای داده‌اید!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
منابع:
HowToGeek

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *