قبولی در آزمون نظام مهندسی یکی از شرایط دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی است. در این مقاله، به معرفی پروانه اشتغال، شروط صدور آن، رشته‌ها، صلاحیت‌ها، قوانین، زمانبندی و منابع اصلی آزمون نظام مهندسی می‌پردازیم. به علاوه، آموزش‌های مفید برای موفقیت در این آزمون را نیز معرفی می‌کنیم.

فهرست مطالب این نوشته پنهان کردن
6. منابع آزمون نظام مهندسی کدام هستند؟

پروانه اشتغال چیست و چه مزیتی دارد؟

بسیاری از امور فنی بخش‌های ساختمان و شهرسازی زیر نظر وزارت مسکن و شهرسازی انجام می‌گیرند. طبق ماده ۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی در امور فنی زیر نظر وزارت مسکن و شهرسازی، مستلزم تایید صلاحیت حرفه‌ای آن‌ها است. پروانه اشتغال به کار، سندی رسمی است که صلاحیت حرفه‌ای اشخاص برای فعالیت در امور مذکور را تایید می‌کند. فردی که دارای این سند باشد، با فرصت‌های شغلی بیشتری مواجه خواهد شد.

پروانه اشتغال به کار مهندسی ساختمان

پروانه اشتغال، برای گروه‌های کاری مختلف صادر می‌شود. برخی از این گروه‌ها و پروانه اشتغال به کار مربوط به آن‌ها عبارت هستند از:

 • مهندسان: پروانه اشتغال به کار مهندسی
 • کاردان‌های فنی و معماران تجربی: پروانه اشتغال به کار کاردانی یا تجربی
 • کارگران ماهر: پروانه مهارت فنی

مرجع صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی، وزارت مسکن و شهرسازی است. این سند، به درخواست مهندسان واجد شرایط و از طریق ارسال مدارک مورد نیاز به سازمان نظام مهندسی محل فعالیت شخص صادر می‌شود.

پیش نیازهای دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی چه هستند؟

پیش‌نیازهای اصلی ارائه درخواست برای صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی (ورود به حرفه یا پایه سه) عبارت هستند از:

 • پیش نیاز تحصیلی: دارا بودن مدرک کارشناسی، ارشد یا دکتری رشته‌های اصلی یا مرتبط (در بخش‌های بعدی به توضیح بیشتر این مورد می‌پردازیم.)
 • پیش نیاز تجربی: حداقل سه سال کارآموزی یا سابقه کار برای دارندگان مدرک کارشناسی، ۲ سال برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و 1 سال برای دارندگان مدرک دکتری
 • گواهی قبولی در آزمون نظام مهندسی

علاوه بر موارد بالا، برای دریافت پروانه اشتغال، متقاضی باید فتوکپی مدارکی نظیر کارت کد اقتصادی، فیش بانکی پرداخت عوارض، مدرک عضویت در سازمان نظام مهندسی و مدارک هویتی خود را به همراه کاربرگ درخواست صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی به سازمان نظام مهندسی استان خود ارسال کند.

پایه پروانه اشتغال به کار و ارتقا پایه چه هستند؟

پایه، معیاری برای تعیین سطح مهندسان ساختمان از نظر تجربه و دانش علمی است. پروانه اشتغال به کار مهندسی برای پایه‌های سه، دو، یک و ارشد صادر می‌شود. قبولی در آزمون ورود به حرفه مهندسی، پیش‌نیاز دریافت پروانه اشتغال پایه سه است. دریافت پایه‌های بالاتر یا ارتقا پایه، نیازمند داشتن سابقه کار تجربی (پس از دریافت پایه سه)، گذراندن دوره‌های آموزشی مخصوص و قبولی در آزمون ارتقا پایه نظام مهندسی (آزمون داخلی) است. سوابق کاری مورد نیاز برای ارتقا پایه به صورت زیر هستند:

 • پایه سه به دو: حداقل ۴ سال
 • پایه دو به یک: حداقل ۵ سال
 • پایه یک به ارشد: حداقل ۶ سال

توجه داشته باشید که حداکثر ارتقا پایه، به عنوان تحصیلی متقاضی (رشته اصلی یا مرتبط) بستگی دارد. به علاوه، مدرک تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) شخص بر روی میزان سابقه کاری مورد نیاز برای ارتقا پایه تاثیرگذار نیست.

آزمون نظام مهندسی چیست؟

آزمون نظام مهندسی، معیاری برای تایید صلاحیت علمی متقاضیان دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی است. این آزمون توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود. در صورت داشتن کارنامه قبولی (شماره سریال قبولی) در آزمون ورود به حرفه مهندسی، گواهی سابقه کار و مدارک تحصیلی مرتبط، امکان دریافت پروانه اشتغال به کار پایه سه برای متقاضی فراهم خواهد شد.

رشته های آزمون نظام مهندسی کدام هستند؟

مطابق ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، رشته‌های عمران، معماری، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک، رشته‌های اصلی مهندسی ساختمان هستند. آزمون نظام مهندسی، در رشته‌های اصلی مهندسی ساختمان و برای برخی از رشته‌ها، در چند صلاحیت برگزار می‌شود.

صلاحیت های آزمون نظام مهندسی کدام هستند؟

صلاحیت، معیاری برای تعیین تخصص فرد در اجرای امور فنی رشته‌های اصلی مهندسی ساختمان است. برخی از رشته‌های آزمون نظام مهندسی در چند صلاحیت برگزار می‌شوند. رشته صلاحیت‌های آزمون ورود به حرفه مهندسی عبارت هستند از:

 1. عمران
  • نظارت
  • محاسبات
  • اجرا
  • طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان
  • ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی
 2. معماری
  • طراحی
  • نظارت
  • اجرا
 3. تاسیسات مکانیکی
  • طراحی
  • نظارت
  • اجرا
 4. تاسیسات برقی
  • طراحی
  • نظارت
  • اجرا
 5. شهرسازی
 6. نقشه‌برداری
 7. ترافیک

پیش از سال ۱۴۰۰، آزمون ورود به حرفه رشته مهندسی عمران در صلاحیت‌های نظارت، محاسبات و اجرا برگزار می‌شد. در آزمون اردیبهشت ۱۴۰۰، دو عنوان جدید «طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان» و «ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی» به صلاحیت‌های رشته عمران اضافه شدند. توجه داشته باشید که:

 • با کسب قبولی در آزمون رشته‌های شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک، متقاضی می‌تواند پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه سه در صلاحیت‌های نظارت و اجرا را دریافت کند.
 • آزمون هر یک از صلاحیت‌های رشته‌های دیگر (عمران، معماری، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی) به صورت جداگانه ثبت نام و برگزار می‌شوند.
 • اخذ صلاحیت طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان، نیازمند مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری رشته عمران در گرایش خاک و پی به همراه پروانه اشتغال در صلاحیت‌های نظارت یا اجرای پایه یک و حداقل صلاحیت محاسبات پایه دو است.
 • اخذ صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی، نیازمند مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری رشته عمران در گرایش سازه یا زلزله به همراه پروانه اشتغال در صلاحیت‌های نظارت یا اجرای پایه یک و حداقل صلاحیت محاسبات پایه دو است.

با وجود هفت رشته اصلی با صلاحیت‌های معرفی‌شده، افرادی که دارای مدرک کارشناسی مرتبط با این رشته‌ها باشند نیز می‌توانند در رشته‌های خاص با صلاحیت محدود شرکت کنند. در بخش بعدی، محدودیت‌های متقاضیان برای شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسی را معرفی می‌کنیم.

چه کسانی می توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند؟

فارغ التحصیلان کارشناسی پیوسته رشته‌های هفتگانه اصلی مهندسی ساختمان می‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند. البته شرکت در این آزمون برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته رشته‌های مرتبط و فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های اصلی/مرتبط با مدرک کاردانی اصلی/مرتبط نیز بالامانع است. با این تفاوت که رشته و صلاحیت مجاز برای این افراد باید توسط کمیسیون هم‌ارزی تایید شده باشد.

جدول زیر، رشته‌های اصلی موضوع پروانه اشتغال به کار مهندسی، کد پروانه و عناوین مدرک تحصیلی دانشگاهی مربوط به آن‌ها را نمایش می‌دهد.

رشته اصلی موضوع پروانه کد پروانه عناوین مدرک تحصیلی دانشگاهی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
مهندسی عمران 30 مهندسی عمران، مهندسی سازه، مهندسی ساختمان، مهندسی راه و ساختمان، مهندسی سیویل
مهندسی نقشه‌برداری 60 مهندسی نقشه‌برداری
مهندسی ترافیک 70 مهندسی ترافیک، برنامه‌ریزی حمل و نقل، عمران راهسازی
مهندسی تاسیسات مکانیکی 40 مهندسی مکانیک (حرارت و سیالات)، الکترومکانیک (مکانیک) قبل از سال 1360، مکانیک قبل از سال 1360
مهندسی تاسیسات برقی ساختمان 50 مهندسی برق (قدرت)، الکترومکانیک (برق) قبل از سال 1360، الکتروتکنیک، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی برق-الکترونیک، مهندسی برق (الکترونیک)، مهندسی برق-شبکه‌های انتقال و توزیع
مهندسی معماری 10 مهندسی معماری
شهرسازی 20 شهرسازی
شهرسازی-طراحی شهری شهرسازی-طراحی شهری
شهرسازی-برنامه‌ریزی شهری شهرسازی-برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای

در صورتی که عنوان مدرک کارشناسی پیوسته متقاضی مطابق با جدول بالا باشد، امکان شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسی در صلاحیت‌های نظارت، طراحی (محاسبات) و اجرا برای او فراهم می‌شود. فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته با مدرک کاردانی نامرتبط و کارشناسی اصلی، فقط زمانی می‌توانند درخواست پروانه اشتغال به کار مهندسی ساختمان بدهند که دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های هفتگانه اصلی مطابق با مدرک کارشناسی خود باشند. البته برای این افراد، دریافت پروانه اشتغال فقط در صلاحیت‌های نظارت و اجرا (در صورت مشمولیت رشته) امکان‌پذیر است. در صورت ارائه مدرک دکتری رشته اصلی همسان با مدرک کارشناسی ارشد، امکان دریافت پروانه اشتغال در صلاحیت طراحی (محاسبات) نیز فراهم می‌شود. برای افرادی که عنوان مدرک تحصیلی آن‌ها با جدول بالا متفاوت اما رشته تحصیلی آن‌ها به رشته‌های مهندسی ساختمان مرتبط است، شرایط متفاوت خواهد بود.

آزمون نظام مهندسی برای فارغ التحصیلان رشته‌های دیگر چگونه است؟

اعطای پروانه اشتغال به فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر در مقاطع کارشناسی و بالاتر به مواد و تبصره‌های موجود در مصوبات و بخشنامه‌های کمیسیون هم ارزی رشته‌ها (+) بستگی دارد. در صورتی که طبق مصوبات و بخشنامه‌های کمیسیون هم‌ارزی، رشته متقاضی مرتبط با رشته‌های اصلی در نظر گرفته شود، امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در صلاحیت‌های محدود فراهم می‌شود.

رشته های مرتبط با مهندسی ساختمان چه هستند؟

مطابق با تبصره ۱ ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (+)، رشته‌های مرتبط با مهندسی ساختمان از نظر عنوان با رشته‌های اصلی متفاوت هستند اما محتوای علمی و آموزشی آن‌ها، بیش از ۷۰ درصد با رشته‌های اصلی ارتباط و همپوشانی دارند. رشته‌های مرتبط معمولا خدمات فنی معینی را در زمینه‌های طراحی، محاسبه، اجرا، نگهداری، کنترل، آموزش، تحقیق و غیره به بخش‌های ساختمان و شهرسازی ارائه می‌کنند. جدول زیر، رشته‌های مرتبط موضوع پروانه اشتغال، کد پروانه و عنوان مدرک تحصیلی مربوط به آن‌ها را نمایش می‌دهد.

رشته موضوع پروانه کد پروانه عناوین مدرک تحصیلی دانشگاهی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
مرتبط با مهندسی عمران-دبیری فنی 31
دبیری فنی عمران
مرتبط با مهندسی عمران-عمران روستایی مهندسی عمران-عمران روستایی، مهندسی عمران-ساختمان و تاسیسات کشاورزی
مرتبط با مهندسی عمران-علمی کاربردی مهندسی عمران-کاربردی
مرتبط با مهدسی عمران-تکنولوژی عمران مهندسی عمران-تکنولوژی عمران
مرتبط با مهندسی عمران معادل لیسانس مهندسی عمران-عمران، مهندسی عمران-خط و ابنیه، مهندسی عمران-مهندسی عملی
مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری 61 معادل لیسانس مهندسی نقشه‌برداری
مرتبط با مهندسی ترافیک 71 معادل کارشناسی مهندسی ترافیک، معادل کارشناسی ارشد مهندسی ترافیک
مرتبط با مهندسی تاسیسات مکانیکی 41 معادل کارشناسی مهندسی مکانیک (حرارت و سیالات)، کارشناسی مهندسی مکانیک (طراحی جامدات)، دبیری فنی مکانیک (حرارت و سیالات)، مهندسی تکنولوژی مکانیک
مرتبط با مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان-سردخانه مهندسی تاسیسات مکانیک ساختمان-سردخانه
مرتبط با مهندسی تاسیسات برقی ساختمان 51 معادل کارشناسی مهندسی برق (قدرت)، دبیری فنی برق (قدرت)، مهندسی برق۰مخابرات، مهندسی برق-کنترل، مهندسی تکنولوژی برق
مرتبط با مهندسی معماری 11 معادل لیسانس مهندسی معماری، معماری داخلی، دبیر فنی معماری، معماری فضاهای بیرونی، معماری اماکن ورزشی
مرتبط با مهندسی معماری-مرمت و احیا بناهای تاریخی مرمت و احیا بناهای تاریخی
مرتبط با شهرسازی-مهندسی محیط 21 شهرسازی-مدیریت شهری
مرتبط با شهرسازی-محوطه‌سازی و طراحی فضای سبز شهرسازی-محوطه‌سازی و طراحی فضای سبز
مرتبط با شهرسازی-برنامه‌ریزی محیط شهرسازی-کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی محیط یا محیط زیست
مرتبط با شهرسازی معادل کارشناسی شهرسازی (طراحی شهری یا برنامه‌ریزی شهری)

مرتبط بودن رشته مدرک کارشناسی، اهمیت بالایی در نظر کمیسیون هم‌ارزی دارد. اگر مدرک کارشناسی، غیر مرتبط با رشته‌های اصلی باشد، فرد اجازه شرکت در آزمون را نخواهد داشت و حتی در صورت شرکت و قبولی نیز پروانه اشتغال به او تعلق نمی‌گیرد.

در رابطه با مطالب موجود در مبحث ششم مقررات ملی ساختمان (یکی از منابع مهم در آزمون نظام مهندسی تمام صلاحیت‌های رشته عمران)، یک فیلم آموزشی در مجموعه فرادرس تهیه شده است که می‌تواند شما را با نکات مهم این مبحث و نحوه حل مسائل مرتبط با آن‌ها آشنا کند. لینک این فیلم در ادامه آورده شده است.

 • برای مشاهده فیلم آموزش مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان همراه با حل تست + اینجا کلیک کنید.

نحوه برگزاری آزمون نظام مهندسی به چه شکل است؟

آزمون تمامی رشته‌ها (به استثنا رشته معماری-طراحی)، به صورت تستی و چهار گزینه‌ای است. آزمون رشته معماری-طراحی به صورت ترسیمی برگزار می‌شود. به علاوه، برگزاری آزمون نظام مهندسی ساختمان در تمامی رشته‌ها به صورت کتاب باز انجام می‌گیرد.

نحوه برگزاری آزمون نظام مهندسی

معیار قبولی آزمون نظام مهندسی چیست؟

شرکت‌کنندگان آزمون نظام مهندسی با ارائه پاسخ صحیح به حداقل 50 درصد از سوالات می‌توانند گواهی قبولی در آزمون را دریافت کنند. البته این حدنصاب برای رشته عمران صلاحیت‌های «طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان» و «ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی»، 60 درصد است. توجه داشته باشید که هیچ محدودیتی در تعداد افراد قبول شده در آزمون نظام مهندسی وجود ندارد و تمام شرکت‌کنندگان می‌توانند قبول یا مردود شوند.

اعتبار قبولی آزمون نظام مهندسی چند سال است؟

در صورت قبولی متقاضیان در آزمون ورود به حرفه مهندسی، قبولی آن‌ها به مدت سه سال پس از تاریخ آزمون اعتبار خواهد داشت. به این ترتیب، متقاضیان باید در این بازه، برای دریافت پروانه اشتغال به کار خود اقدام کنند. البته توجه داشته باشید که اگر متقاضی در هنگام ثبت نام آزمون، فاقد شرایط لازم (تحصیلی و تجربی) باشد، قبولی او هیچ اعتباری نخواهد داشت.

سامانه آزمون ورود به حرفه مهندسی چیست؟

اطلاع‌رسانی در مورد زمانبندی آزمون ورود به حرفه و نحوه برگزاری آن، توسط دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و از طریق درگاه اینترنتی وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان (+) صورت می‌گیرد. به منظور ثبت نام و اطلاع از آخرین خبرهای مربوط به آزمون نظام مهندسی، عبارت «inbr.ir» را مطابق تصویر زیر در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

به این ترتیب، صفحه اصلی سایت وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان برایتان به نمایش درمی‌آید. از بین گزینه‌های بالای صفحه، بر روی «سامانه‌های آزمون ورود به حرفه» کلیک کنید.

راهنمای آزمون نظام مهندسی

در بخش «مهندسان»، راهنما و لینک ثبت نام آخرین آزمون پیش رو قرار داده شده است. با کلیک بر روی «راهنمای ثبت نام»، فایل پی دی اف حاوی دستورالعمل ثبت نام آزمون ورود به حرفه برای شما بارگیری خواهد شد.

سامانه آزمون ورود به حرفه مهندسی

زمانبندی آزمون نظام مهندسی چگونه است؟

آزمون نظام مهندسی معمولا دو بار در سال (نیم سال اول و دوم) برگزار می‌شود. زمان برگزاری و فاصله بین این دو آزمون ثابت نیست. اطلاعات مربوط به جدول زمانی (تاریخ ثبت نام، تاریخ تهیه پرینت کارت ورود به جلسه و تاریخ برگزاری) در دفترچه راهنمای ثبت نام قرار دارند. تصویر زیر، نمونه‌ای از جدول زمانبندی موجود در دفترچه راهنمای آزمون نظام مهندسی (اردیبهشت سال 1400) را نمایش می‌دهد.

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی اردیبهشت 1400
جدول زمانی آزمون نظام مهندسی اردیبهشت ۱۴۰۰

نحوه ورود به درگاه ثبت نام آزمون نظام مهندسی چگونه است؟

برای ورود به درگاه ثبت نام آزمون نظام مهندسی، در صفحه سامانه آزمون‌ها، بخش مهندسان، بر روی «ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان» کلیک کنید. با این کار، صفحه اختصاصی ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان مطابق تصویر زیر باز می‌شود.

درگاه ثبت نام آزمون نظام مهندسی ساختمان

در این صفحه، اطلاعاتی نظیر مهلت ثبت نام در آخرین آزمون، اطلاعیه‌‌های تمدید مهلت ثبت نام، جدول هزینه‌ها و گزینه‌هایی برای خرید کارت، ثبت نام، مشاهده/پرینت اطلاعات ثبت نام و بررسی سنوات لازم برای ثبت نام وجود دارد.

هزینه آزمون نظام مهندسی چقدر است؟

هزینه ثبت نام در آزمون نظام مهندسی با توجه به رشته و صلاحیت مورد نظر داوطلب متفاوت است. به عنوان مثال، جدول هزینه ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان اردیبهشت ماه 1400 به صورت زیر بود.

رشته (صلاحیت) مبلغ بر حسب ریال
معماری (طراحی) 1,100,000
عمران (نظارت، محاسبات، اجرا) 1,100,000
تاسیسات مکانیکی (نظارت، طراحی، اجرا)
تاسیسات برقی (نظارت، طراحی، اجرا)
نقشه‌برداری
معماری (نظارت، اجرا)
شهرسازی
ترافیک
عمران (طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان؛ ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی) 2,000,000

به منظور آمادگی برای آزمون نظام مهندسی، باید بر روی منابع زیادی تسلط داشته باشید. در بخش بعدی، منابع اصلی مورد نیاز برای آمادگی در آزمون ورود به حرفه مهندسی را برای هر رشته و صلاحیت معرفی می‌کنیم.

منابع آزمون نظام مهندسی کدام هستند؟

مواد آزمون ورود به حرفه مهندسان برای رشته‌ها و صلاحیت‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به معرفی منابع مورد نیاز برای آمادگی در آزمون نظام مهندسی، بر اساس اطلاعیه معاونت مسکن و ساختمان می‌پردازیم.

نکته: منظور از مبحث در منابع معرفی شده، مباحث مقررات ملی ساختمان است.

منابع آزمون نظام مهندسی عمران کدام هستند؟

در این بخش، منابع مورد نیاز برای آمادگی در آزمون صلاحیت‌های مختلف رشته عمران را معرفی می‌کنیم.

منابع آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات چه هستند؟

منابع آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

منابع آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت محاسبات، عبارت هستند از:

 • مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان
 • مبحث هفتم: پی و پی‌سازی
 • مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی
 • مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه
 • مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • استاندارد 2800 ایران: آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله
 • اصلاحیه‌های مربوط به استاندارد 2800 ایران (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • کتاب‌های استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها، مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی و سازه‌های نگهبان

پاسخ‌گویی به سوالات این آزمون، نیازمند داشتن اطلاعات کافی از مبانی محاسبات سازه و تسلط بر روابط اساسی طراحی و تحلیل سازه‌ها است. به منظور آمادگی برای آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه آزمون ضروری است.
 • در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.
 • برای کتاب‌های معرفی شده، منبع خاصی مد نظر نیست و مطالعه منابع معتبر دانشگاهی کافی خواهد بود.
 • در صورت اشاره به آیین‌نامه بتن ایران (آبا) در منابع آزمون، الزامات مبحث نهم ملاک قرار داده می‌شوند.

منابع آزمون نظام مهندسی عمران نظارت چه هستند؟

نظام مهندسی عمران صلاحیت نظارت

از منابع اصلی آزمون نظام مهندسی عمران نظارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث پنجم: مصالح و فرآورده‌های ساختمانی
 • مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان
 • مبحث هفتم: پی و پی‌سازی
 • مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی
 • مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه
 • مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی
 • مبحث یازدهم: طرح و اجرای صنعتی ساختمان
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • استاندارد 2800 ایران: آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله
 • اصلاحیه‌های مربوط به استاندارد 2800 ایران (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • کتاب‌های استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها، طراحی سازه‌های فولادی و بتنی، مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی و سازه‌های نگهبان
 • کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی: بخش‌های نظارت و اجرا
 • کتاب روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان
 • کتاب مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازه‌ها
 • کتاب قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها

به منظور آمادگی برای این آزمون، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه آزمون ضروری است.
 • در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.
 • برای کتاب‌های معرفی شده، منبع خاصی مد نظر نیست و مطالعه منابع معتبر دانشگاهی کافی خواهد بود.
 • در صورت اشاره به آیین‌نامه بتن ایران (آبا) در منابع آزمون، الزامات مبحث نهم ملاک قرار داده می‌شوند.

منابع آزمون نظام مهندسی عمران اجرا چه هستند؟

نظام مهندسی عمران صلاحیت اجرا

منابع آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت اجرا عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان
 • مبحث پنجم: مصالح و فرآورده‌های ساختمانی
 • مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان
 • مبحث هفتم: پی و پی‌سازی
 • مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی
 • مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه
 • مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی
 • مبحث یازدهم: طرح و اجرای صنعتی ساختمان
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها
 • مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی
 • مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی
 • مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی
 • مبحث هجدهم: عایق‌بندی و تنظیم صدا
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیستم: علائم و تابلوها
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • استاندارد 2800 ایران: آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله
 • اصلاحیه‌های مربوط به استاندارد 2800 ایران (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی: بخش‌های نظارت و اجرا
 • کتاب‌های استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها، طراحی سازه‌های فولادی و بتنی، مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی و سازه‌های نگهبان
 • روش‌ها و مسائل اجرایی ساخت و ساز در مراحل مختلف
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازه‌ها
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها
 • قوانین مرتبط با صنعت بیمه، مالیات و کار
 • مدیریت ساخت و نظام برنامه ریزی و کنترل پروژه
 • قانون کار
 • ماشین‌آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره‌برداری و نگهداری آن‌ها
 • ضوابط و مقررات مربوط به نظام فنی و اجرایی کشور

به منظور آمادگی برای این آزمون، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه آزمون ضروری است.
 • در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.
 • برای کتاب‌های معرفی شده، منبع خاصی مد نظر نیست و مطالعه منابع معتبر دانشگاهی کافی خواهد بود.
 • در صورت اشاره به آیین‌نامه بتن ایران (آبا) در منابع آزمون، الزامات مبحث نهم ملاک قرار داده می‌شوند.

منابع آزمون نظام مهندسی عمران ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی چه هستند؟

آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی

منابع آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی عبارت هستند از:

 • مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان
 • مبحث هفتم: پی و پی‌سازی
 • مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی
 • مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه
 • مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • استاندارد 2800 ایران: آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله
 • اصلاحیه‌های مربوط به استاندارد 2800 ایران (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود: شماره 360، سال 1392
 • راهنمای روش‌ها و شیوه‌های بهسازی ساختمان‌های موجود و جزئیات اجرایی: شماره 524، سال 1389
 • کتاب‌های استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها، مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی و سازه‌های نگهبان

به منظور آمادگی برای این آزمون، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه آزمون ضروری است.
 • در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.
 • برای کتاب‌های معرفی شده، منبع خاصی مد نظر نیست و مطالعه منابع معتبر دانشگاهی کافی خواهد بود.
 • در صورت اشاره به آیین‌نامه بتن ایران (آبا) در منابع آزمون، الزامات مبحث نهم ملاک قرار داده می‌شوند.

منابع آزمون نظام مهندسی عمران طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان چه هستند؟

آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی

منابع آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی عبارت هستند از:

 • مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان
 • مبحث هفتم: پی و پی‌سازی
 • مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی
 • مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه
 • مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • استاندارد 2800 ایران: آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله
 • اصلاحیه‌های مربوط به استاندارد 2800 ایران (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • راهنمای طراحی دیوارهای حائل: شماره 308، سال 1396
 • دستورالعمل اجرایی گودبرداری‌های ساختمانی
 • کتاب‌های استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها، مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی، سازه‌های نگهبان، خاک پیشرفته، پی پیشرفته و اجزا محدود (در سطح کارشناسی عمران و کارشناسی ارشد خاک و پی)

معرفی فیلم‌های آموزشی آمادگی برای آزمون نظام مهندسی

مبحث ششم مقررات ملی ساختمان

داشتن پروانه اشتغال به کار مهندسی، فرصت‌های شغلی بیشتری را برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های اصلی و مرتبط با مهندسی ساختمان فراهم می‌کند. این فرصت تنها با قبولی در آزمون ورود به حوزه مهندسی امکان‌پذیر است. به این منظور نیز باید منابع زیادی را تهیه و مطالعه کرد. مطالعه تمام منابع آزمون نظام مهندسی، کاری دشوار و زمان‌بر است. از این‌رو، استفاده از آموزش‌های ویدیویی راه‌حل مناسب‌تری خواهد بود.

فرادرس، به منظور تسهیل فرآیند آمادگی و یادگیری مفاهیم مورد نیاز برای قبولی در آزمون ورود به حوزه مهندسی، چندین فیلم آموزشی جامع را تهیه کرده است. در ادامه به معرفی برخی از این آموزش‌ها می‌پردازیم:

 • فیلم آموزش مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان: مبحث ششم، یکی از مهم‌ترین منابع آزمون نظام مهندسی در تمام صلاحیت‌های رشته عمران است. این فرادرس، به مدت ۳ ساعت و ۴ دقیقه و در قالب ۹ درس، نکات مهم این مبحث را به همراه حل تست آموزش می‌دهد. برای مشاهده فیلم آموزش مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان همراه با حل تست + اینجا کلیک کنید.
 • فیلم آموزش آشنایی با مصالح ساختمانی: آشنایی با مصالح ساختمانی یکی از مباحث مورد سوال در آزمون نظام مهندسی عمران نظارت و اجرا است. فرادرس حاضر، این مبحث را به طور کامل در قالب ۲۰ درس به مدت ۱۸ ساعت و ۲۲ دقیقه آموزش می‌دهد. برای مشاهده فیلم آموزش آموزش آشنایی با مصالح ساختمانی + اینجا کلیک کنید.
 • فیلم آموزش بارگذاری سازه (ویژه آزمون نظام مهندسی): این فرادرس، به مدت ۸ ساعت و ۱۴ دقیقه و در قالب پنج درس، مطالب مهم مبحث ششم و استاندارد ۲۸۰۰ ایران را به طور کامل پوشش می‌دهد. برای مشاهده فیلم آموزش بارگذاری سازه (ویژه آزمون نظام مهندسی) + اینجا کلیک کنید.
 • فیلم آموزش مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان: یکی از مهم‌ترین منابع آزمون نظام مهندسی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط برق، مبحث سیزدهم است. این فرادرس، به مدت ۳ ساعت و ۲۹ دقیقه و در قالب ۱۰ درس، به آموزش نکات مهم این مبحث می‌پردازد. برای مشاهده فیلم آموزش مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان + اینجا کلیک کنید.
 • فیلم آموزش مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان: از اصلی‌ترین منابع آزمون نظام مهندسی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط مکانیک می‌توان به مبحث چهاردهم اشاره کرد. فرادرس حاضر، مطالب این مبحث در قالب ۱۴ درس و به مدت ۱۱ ساعت و ۴۰ دقیقه به طور جامع آموزش می‌دهد. برای مشاهده فیلم آموزش مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان + اینجا کلیک کنید.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی کدام هستند؟

آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

در این بخش، منابع مورد نیاز به منظور آمادگی برای آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی در صلاحیت‌های طراحی، نظارت و اجرا را معرفی می‌کنیم.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی چه هستند؟

منابع آزمون تاسیسات مکانیکی صلاحیت طراحی عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی
 • مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی
 • مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • نشریه 128 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان‌ها
 • کتاب‌های مبانی ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت: بر اساس منابع معتبر دانشگاهی
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط به تاسیسات مکانیکی: بر اساس مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت چه هستند؟

منابع آزمون تاسیسات مکانیکی صلاحیت نظارت عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث اول: تعاریف
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی
 • مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی
 • مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • نشریه 128 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان‌ها
 • کتاب‌های مبانی ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت: بر اساس منابع معتبر دانشگاهی
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط به تاسیسات مکانیکی: بر اساس مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی اجرا چه هستند؟

منابع آزمون تاسیسات مکانیکی صلاحیت اجرا عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی
 • مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی
 • مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • نشریه 128 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان‌ها
 • نشریه 460 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: راهنمای راهبردی و نگهداری تاسیسات مکانیکی ساختمان
 • نشریه 461 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: راهنمای پذیرش (Commissioning) تاسیسات مکانیکی ساختمان
 • کتاب‌های مبانی ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت: بر اساس منابع معتبر دانشگاهی
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط به تاسیسات مکانیکی: بر اساس مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازه‌ها
 • ماشین‌آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره‌برداری و نگهداری آن‌ها
 • قوانین مرتبط با صنعت بیمه، مالیات و کار
 • مدیریت ساخت و نظام برنامه ریزی و کنترل پروژه

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی کدام هستند؟

آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

در این بخش، منابع مورد نیاز به منظور آمادگی برای آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی در صلاحیت‌های طراحی، نظارت و اجرا را معرفی می‌کنیم.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی چه هستند؟

منابع آزمون تاسیسات برقی صلاحیت طراحی عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • جلد اول نشریه 110 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: تاسیسات برقی فشار ضعیف و قوی
 • جلد دوم نشریه 110 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: تاسیسات برقی جریان ضعیف
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط به تاسیسات برقی: بر اساس مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات برقی در ساختمان‌ها

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت چه هستند؟

منابع آزمون تاسیسات برقی صلاحیت نظارت عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث اول: تعاریف
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • جلد اول نشریه 110 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: تاسیسات برقی فشار ضعیف و قوی
 • جلد دوم نشریه 110 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: تاسیسات برقی جریان ضعیف
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط به تاسیسات برقی: بر اساس مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات برقی در ساختمان‌ها

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی اجرا چه هستند؟

منابع آزمون تاسیسات برقی صلاحیت اجرا عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • جلد اول نشریه 110 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: تاسیسات برقی فشار ضعیف و قوی
 • جلد دوم نشریه 110 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: تاسیسات برقی جریان ضعیف
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط به تاسیسات برقی: بر اساس مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات برقی در ساختمان‌ها
 • نشریه 393 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: نقشه‌های جزئیات اجرایی تیپ تاسیسات الکتریکی
 • آیین‌نامه حفاظتی تاسیسات الکتریکی درکارگاه‌ها: مصوب شورای عالی حفاظت فنی
 • آیین‌نامه تکمیلی تعرفه برق و ضوابط واگذاری انشعاب برق
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازه‌ها و امور قراردادها
 • ماشین‌آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره‌برداری و نگهداری آن‌ها
 • قوانین مرتبط با صنعت بیمه، مالیات و کار
 • مدیریت ساخت و نظام برنامه ریزی و کنترل پروژه

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی شهرسازی چه هستند؟

آزمون نظام مهندسی رشته شهرسازی

منابع آزمون نظام مهندسی رشته شهرسازی عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث اول: تعاریف
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث بیستم: علائم و تابلوها
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
 • کتاب بازآفرینی شهری پایدار در محدوده‌ها و محله‌های ناکارآمد شهری
 • آیین‌نامه طراحی راه‌های شهری: ۱۲ جلد به استثنا جلد ۲ و سه
 • نشریه 415 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: آیین‌نامه طرح هندسی راه‌های ایران
 • قرارداد همسان شماره 12: تهیه طرح‌های توسعه و عمران، حوزه نفوذ و تفضیلی شهرها
 • قرارداد همسان شماره 19: تهیه طرح توسعه عمران (جامع) ناحیه
 • راهنمای دستورالعمل الزامات و ملاحظات دفاعی و پافند غیر عامل در طرح‌های توسعه و عمران شهرسازی
 • آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران از سطح ملی تا محلی
 • ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت
 • قانون شهرداری و اصلاحات آن
 • کتاب‌های مرتبط با شهرسازی: مبانی و اصول طراحی شهری و روستایی، مفهوم شهر و شهرسازی، برنامه‌ریزی شهری و انواع آن، تاثیر عوامل اجتماعی، اقتصادی و طبیعی در طرح‌های شهرسازی، تحولات شهرسازی، روش مطالعه وضع موجود شهر و روستا، الگوهای برنامه‌ریزی و جایگزینی نیازمندی‌های شهری و روستایی
 • مسائل مرتبط با شهرسازی: مدیریت برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری در سطح دانشگاهی
 • قوانین، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به فرآیند بررسی، تهیه، تصویب، اجرا و نظارت بر اجرای طرح‌های توسعه شهری از مقیاس ملی تا محلی

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی نقشه برداری چه هستند؟

آزمون نظام مهندسی رشته نقشه برداری

منابع آزمون نظام مهندسی رشته نقشه‌برداری عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث اول: تعاریف
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 •  دستورالعمل‌های همسان و تعرفه خدمات نقشه‌برداری: ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور
 • نقشه‌برداری عمومی: مفاهیم پایه، روش‌ها و ابزارهای فاصله‌یابی، زاویه‌یابی و تعیین موقعیت
 • نقشه‌برداری و پیاده‌سازی املاک و معابر
 • نقشه‌برداری مسیر و محاسبات احجام خاکی
 • مدیریت پروژه و برآورد حجم و هزینه خدمات نقشه‌برداری
 • نقشه‌برداری ساختمانی و ثبتی و کاداستر
 • ژئودری و تعیین موقعیت ماهواره‌ای: مفاهیم پایه، سطوح مبنا و دستگاه‌های مختصات، سیستم‌های تصویر، منابع خطا، مدل‌ها و روش‌های تعیین موقعیت
 • خطاها و محاسبات سرشکنی در نقشه‌برداری
 • فتوگرامی و سنجش از دور
 • کارتوگرافی و سامانه‌های اطلاعات مکانی

نکته ۱: منابع دانشگاهی این آزمون مربوط به برنامه درسی دوره کارشناسی مهندسی نقشه‌برداری، مصوب سال 1395 هستند.

نکته ۲: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی ترافیک چه هستند؟

آزمون نظام مهندسی رشته ترافیک

منابع آزمون نظام مهندسی رشته ترافیک عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث اول: تعاریف
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان
 • مبحث بیستم: علائم و تابلوها
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • راهنماهای موجود و غلط‌نامه‌های مربوط به هر یک از مباحث بالا (در صورت ارائه توسط معاونت مسکن و ساختمان)
 • آیین‌نامه طراحی راه‌های شهری: ۱۲ جلد
 • نشریه 415 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: آیین‌نامه طرح هندسی راه‌های ایران
 • آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران از سطح ملی تا محلی
 • قانون شهرداری و اصلاحات آن
 • طراحی راه‌های شهری
 • مطالعات برنامه‌ریزی حمل و نقل و ساماندهی ترافیک
 • مشخصات فنی و اجرایی معابر
 • مهندسی ترافیک و ترابری
 • ایمنی معابر
 • حمل و نقل همگانی

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون نظام مهندسی معماری کدام هستند؟

آزمون نظام مهندسی رشته معماری

در این بخش، منابع مورد نیاز به منظور آمادگی برای آزمون نظام مهندسی رشته معماری در صلاحیت‌های طراحی، نظارت و اجرا را معرفی می‌کنیم.

منابع آزمون معماری طراحی چه هستند؟

منابع آزمون رشته معماری صلاحیت طراحی عبارت هستند از:

 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی – ضوابط مربوط به طراحی
 • مبحث هجدهم: عایق‌بندی و تنظیم صدا
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبانی طراحی معماری
 • جزئیات اجرایی ساختمان
 • ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون معماری نظارت چه هستند؟

منابع آزمون رشته معماری صلاحیت نظارت عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان
 • مبحث پنجم: مصالح و فرآورده‌های ساختمانی
 • مبحث هفتم: پی و پی‌سازی
 • مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی
 • مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه
 • مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی – به همراه غلط‌نامه
 • مبحث یازدهم: طرح و اجرای صنعتی ساختمان
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها
 • مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی – به همراه غلط‌نامه
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی – ضوابط مربوط به طراحی
 • مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی
 • مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی
 • مبحث هجدهم: عایق‌بندی و تنظیم صدا
 • مبحث نوزدهم و راهنمای آن: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیستم: علائم و تابلوها
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی: بخش‌های نظارت و اجرا
 • پیوست ششم استاندارد 2800 ایران: طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیر سازه‌ای معماری
 • روش‌ها و مسائل اجرایی ساخت و ساز در مراحل مختلف و نقشه‌های جزئیات اجرایی ساختمان‌ها
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازه‌ها
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

منابع آزمون معماری اجرا چه هستند؟

منابع آزمون رشته معماری صلاحیت اجرا عبارت هستند از:

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان: به همراه آیین‌نامه‌های اجرایی، تصویب‌نامه 160277/ت/52660 و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
 • مبحث دوم: نظامات اداری
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق
 • مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان
 • مبحث پنجم: مصالح و فرآورده‌های ساختمانی
 • مبحث هفتم: پی و پی‌سازی
 • مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی
 • مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه
 • مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی – به همراه غلط‌نامه
 • مبحث یازدهم: طرح و اجرای صنعتی ساختمان
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها
 • مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی – به همراه غلط‌نامه
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان برقی – فقط ضوابط مربوط به معماری
 • مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی
 • مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی
 • مبحث هجدهم: عایق‌بندی و تنظیم صدا
 • مبحث نوزدهم و راهنمای آن: صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • مبحث بیستم: علائم و تابلوها
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیر عامل
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی: بخش‌های نظارت و اجرا
 • پیوست ششم استاندارد 2800 ایران: طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیر سازه‌ای معماری
 • گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان
 • ماشین‌آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره‌برداری و نگهداری آن‌ها
 • روش‌ها و مسائل اجرایی ساخت و ساز در مراحل مختلف و نقشه‌های جزئیات اجرایی ساختمان‌ها
 • ضوابط و مقررات مربوط به نظام فنی و اجرایی کشور
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازه و امورد قراردادها
 • مقررات مرتبط با صنعت بیمه و مالیات و کار 
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها
 • مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه

نکته: در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های دیگر، مطالب ارائه شده در مباحث به عنوان ملاک قرار می‌گیرند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

حسین زبرجدی دانا (+)

«حسین زبرجدی دانا»، کارشناس ارشد مهندسی استخراج معدن است. فعالیت‌های علمی او در زمینه تحلیل عددی سازه‌های مهندسی بوده و در حال حاضر آموزش‌های مهندسی عمران، معدن و ژئوتکنیک مجله فرادرس را می‌نویسد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *