رشته مهندسی عمران | معرفی گرایش ها، حقوق و درآمد و بازار کار + فیلم آموزش رایگان

۵۱۱۶۳ بازدید
آخرین به‌روزرسانی: ۲۹ شهریور ۱۴۰۲
زمان مطالعه: ۲۶ دقیقه
رشته مهندسی عمران | معرفی گرایش ها، حقوق و درآمد و بازار کار + فیلم آموزش رایگان

در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته‌های دانشگاهی مجله فرادرس، به رشته مهندسی عمران پرداخته‌ایم و سعی کرده‌ایم تناسب آن با روحیات افراد، دروسی که برای موفقیت در این رشته مهندسی باید در آن‌ها پایه‌ای قوی‌تر داشت، گرایش‌های آن، بازار کار و سایر موارد مرتبط را مورد بررسی قرار دهیم.

997696

فیلم آموزشی معرفی رشته مهندسی عمران

دانلود ویدیو

رشته مهندسی عمران مناسب چه کسانی است؟

رشته مهندسی عمران مناسب آن دسته از داوطلبانی است که به علوم فیزیک و ریاضی به‌صورت کاربردی علاقه‌مند هستند. همچنین، افرادی که علاقه به ساخت و ساز و طراحی سازه‌ها و ساختمان‌ها دارند به این رشته گرایش خواهند داشت. به‌ عبارتی، مهندسی عمران، رشته‌ای کاربردی است و علوم محض در آن به‌ ندرت مطالعه می‌شوند.

رشته مهندسی عمران

از زیرمجموعه‌های مهندسی عمران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازه‌های سبک مانند ساختمان‌های مسکونی و ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش
 • سازه‌های عظیم‌تری مانند برج‌ها
 • سازه‌های مرتبط با آب مانند سد، سکوهای دریایی، اسکله و غیره
 • تونل، پل، سیلو، مخازن ذخیره مصالح، دکل‌های مخابرات، نیروگاه‌های برق
 • ساخت و ساز فرودگاه‌ها، جاده‌ها و راه‌ها
 • بهسازی و اصلاح خاک‌های نامناسب پیش از احداث سازه‌ها
 • حوزه‌های تخصصی مرتبط با منابع آب و شبکه‌های فاضلاب و محیط زیست

و مواردی از این قبیل، همگی از حوزه‌های مهندسی عمران هستند که هر کدام زیر مجموعه‌های وسیعی را شامل می‌شوند. علاقه‌مندان به طراحی و اجرای این قبیل سازه‌ها در رشته مهندسی عمران موفق خواهند شد.

کدام دروس دوره دبیرستان در رشته مهندسی عمران بیشتر کاربرد دارند؟

داشتن پایه قوی در دروس فیزیک و ریاضی دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به موفقیت در رشته مهندسی عمران کمک زیادی خواهد کرد. از بین مباحث درس فیزیک، بحث مکانیک جامدات، استاتیک و سیالات و از درس ریاضی، مباحث ریاضیات گسسته، جبر و احتمال و هندسه در رشته مهندسی عمران بسیار کاربرد دارند.

دانش آموزیدر رویای خود مهندس عمران شده است

دوره ‌های مرتبط با مباحث مهندسی عمران در سطح دبیرستان:

گرایش‌های رشته مهندسی عمران برای ادامه تحصیل چه هستند؟

رشته مهندسی عمران در سطح کارشناسی دارای سه گرایش عمران–عمران، عمران–نقشه‌برداری و عمران–آب است.

دانشجوری رشته مهندسی عمران

گرایش عمران–عمران: رشته مهندسی عمران-عمران به نسبت سایر گرایش‌ها جامع‌تر و وسیع‌تر است و زیر مجموعه‌های بیشتری را شامل می‌شود. دانشجوی مهندسی عمران–عمران مسائل مربوط به تمامی گرایش‌های مقاطع بالاتر رشته مهندسی عمران از جمله سازه، خاک و پی، راه و ترابری و هیدرولیک را مطالعه می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این رشته، مشاهده فیلم‌های آموزشی زیر پیشنهاد می‌شود.

گرایش عمران–نقشه‌برداری: این گرایش، قدری جزئی‌تر است و صرفا به مطالعه مباحث مربوط به نقشه‌برداری به منظور تعیین پستی‌ها و بلندی‌های منطقه پیش از شروع عملیات ساخت و ساز می‌پردازد. نکته قابل توجه این است که نقشه‌برداری بیشتر برای سازه‌های بزرگ خارج از شهر مثل سیلوها، پل‌ها، تونل‌ها و سدها کاربرد دارد. از این رو عملیات میدانی و صحرایی این رشته زیاد است. دانشجویان پیش از انتخاب این گرایش بایستی به این مساله توجه کنند و پیشنهاد می‌شود در صورتیکه تمایل به انجام عملیات میدانی ندارند به‌ سراغ این رشته نروند.

گرایش عمران–آب: این گرایش نیز مانند گرایش نقشه‌برداری، قدری جزئی است و به مطالعه مباحث مرتبط با منابع آب مانند رودخانه‌ها، سدها و کانال‌های آبیاری می‌پردازد.

دوره آموزشی مرتبط با گرایش آب مهندسی عمران:

رشته مهندسی عمران در ایران تا مقطع دکتری تدریس می‌شود و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد و سپس در مقطع دکتری در گرایش‌های مختلف زیر به تحصیل ادامه دهند:

سازه: هدف از مهندسی سازه، تحلیل رفتار اجزای تشکیل‌دهنده سازه و مدل نمودن المان‌ها تحت بارهای استاتیکی است. این رشته بیشترین ظرفیت پذیرش را در بین گرایش‌های مختلف مهندسی عمران در دانشگاه‌های کشور دارد و به‌ نوعی عموم مردم رشته مهندسی عمران را با این گرایش می‌شناسند. سایر گرایش‌های این رشته به نسبت جدیدتر هستند. از پرکاربردترین نرم‌افزارهای مرتبط با این گرایش می‌توان به Etabs ،Sap ،Safe اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با این رشته، مشاهده فیلم‌های آموزشی زیر پیشنهاد می‌شود.

ژئوتکنیک: مهندسی ژئوتکنیک یا مهندسی خاک و پی از شاخه‌های مهندسی عمران است که در آن رفتار خاک تحت بارهای وارده از سازه‌های گوناگون مطالعه می‌شود. از جمله مباحث مورد مطالعه در این گرایش می‌توان به تخمین ظرفیت باربری خاک زیر پی و نشست فونداسیون‌ها اشاره کرد. همچنین مباحثی از جمله ایجاد پایداری شیب‌ها و گودبرداری‌ها با استفاده از روش‌هایی مانند میخ‌کوبی، انکراژ، دیوارهای مسلح‌ شده با ژئوسنتتیک و غیره، تحلیل و طراحی سدهای خاکی، پی‌های عمیق و نیمه‌عمیق، بهسازی خاک، آزمایش‌های درجا پیش از اجرای پروژه‌های عمرانی از موارد مورد مطالعه در این گرایش هستند.

مهندس ژئوتکنیک - یکی ار شاخه های رشته مهندسی عمران

سازه‌های هیدرولیکی: مهندسی سازه‌های هیدرولیکی در واقع ترکیبی از گرایش‌های سازه و آب است. دروس اصلی این گرایش عبارتند از:

 • هیدرولیک پیشرفته
 • طراحی هیدرولیکی سازه‌ها
 • روش اجزاء محدود
 • هیدرودینامیک
 • هیدرولیک محاسباتی
 • اندرکنش آب و سازه
 • هیدرولوژی پیشرفته
 • ریاضیات عالی مهندسی
 • مکانیک محیط‌های پیوسته
 • آب‌های زیرزمینی
 • سدهای خاکی
 • سدهای بتنی

مهندسی زلزله: در رشته مهندسی زلزله، هدف تحلیل و بررسی نیروهایی است که به‌صورت خارجی به سازه اعمال می‌شوند. به‌طور مثال نیروی زلزله و باد از جمله نیروهای دینامیکی و جانبی هستند که به سازه وارد می‌شوند. بررسی نحوه عملکرد سازه در مقابل این بارها و پیشنهاد راهکارهایی برای مقابله و بررسی رفتار لرزه‌ای سازه از اهداف اصلی این گرایش هستند. برای آشنایی بیشتر با این رشته، مشاهده فیلم‌های آموزشی زیر پیشنهاد می‌شود.

دوره آموزشی مرتبط با این گرایش:

راه و ترابری: گرایش راه و ترابری، به موضوع طراحی هندسی راه و راه آهن، اجرا و روسازی راه‌ها و جاده‌ها می‌پردازد. این گرایش نیز همانند گرایش‌ نقشه‌برداری، عملیات صحرایی و میدانی زیادی داشته و دانشجویان حین انتخاب آن باید به این موضوع توجه داشته باشند.

مهندسی و مدیریت منابع آب: گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب، بر روی برنامه‌ریزی، بهره‌برداری بهینه و کنترل آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق سازه‌های آبی نظیر سد، سیستم‌های آبیاری، ایستگاه‌های پمپاژ، چاه‌ها، لوله‌کشی شهری و غیره تمرکز می‌کند. به دلیل کمبود منابع آبی در سالیان اخیر و نیاز به مدیریت مصرف آب، این گرایش مورد توجه بسیاری از ارگان‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار گرفته است.

سازه‌های دریایی: گرایش سازه‌های دریایی، شامل تحلیل و طراحی سازه‌های مرتبط با دریا مانند سکوهای نفتی، جک‌آپ‌ها، اسکله و مواردی از این قبیل است. از آنجایی‌ که ایران در شمال و جنوب مرزهای دریایی دارد و از سوی دیگر دریاهای کشورمان نفت‌خیز هستند، فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در پروژه‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز در سواحل و دریای شمالی و جنوبی کشور مشغول به کار شوند. برای آشنایی بیشتر با این رشته، مشاهده فیلم‌های آموزشی زیر پیشنهاد می‌شود.

سازه دریایی - رشته مهندسی عمران

مهندسی مدیریت ساخت: گرایش مهندسی مدیریت ساخت آموزش‌های لازم در زمینه اصول مدیریت صحیح اجرای پروژه‌های عمرانی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانستن مسائل مربوط به مدیریت و کنترل پروژه در روند ساخت و اجرا، مدیریت صحیح مصالح و زمان، آشنایی با امور قراردادها در ابعاد حقوقی موجب دستیابی بیشتر به موفقیت در پروژه‌های عمرانی خواهد شد، آنهم به ویژه در پروژه‌های بزرگ ملی که هزینه زیادی را در بر می‌گیرند.

مهندسی برنامه‌ریزی حمل و نقل: در این گرایش به برنامه‌ریزی حمل و نقل در چهار بخش مجزای دریایی، ریلی، هوایی و جاده‌ای پرداخته می‌شود. در بخش شهری، فارغ‌التحصیلان این گرایش به مطالعه مباحث حمل و نقل و ترافیک درون ‌شهری می‌پردازند و می‌توانند در سازمان‌های حمل و نقل ترافیک، ادارات راه و ترابری و شهرداری‌ها مشغول به کار شوند.

مهندسی محیط زیست: از آنجایی‌که امروزه مباحث مربوط به حفاظت از محیط زیست و بقای کره زمین در سراسر دنیا بسیار مورد توجه هستند، این گرایش مهندسی عمران نیز بیش از پیش مورد استقبال فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی عمران قرار دارد. مواردی از جمله مطالعه و کنترل منابع آلودگی‌ آب، خاک و هوا و تصفیه فاضلاب از جمله مهمترین مباحث این گرایش هستند. با توجه به شرایط کنونی، سازمان‌های مسئول مانند سازمان حفاظت محيط زيست، شيلات و شهرداری‌ها، مرتباً به منظور برطرف کردن مشکلات محیط زیستی کشور، اقدام به برنامه‌ریزی و صرف بودجه برای ارائه و اجرا طرح‌های کاربردی و مرتبط می‌کنند؛ مسئله‌ای که سبب شده، بازار کار فارغ‌التحصیلان گرایش مهندسی محیط زیست به خاطر آن رشد قابل توجهی را تجربه کند.

دوره‌های مرتبط با این گرایش:

مهم‌ترین دروس دانشگاهی رشته مهندسی عمران چه هستند؟

دروس رشته مهندسی عمران شامل دروس پایه، دروس اصلی (تخصصی) و دروس اختیاری هستند. البته در این رشته، مانند تمام رشته‌های فنی و غیر فنی، درس‌های عمومی نیز تدریس می‌شوند که نیازی به معرفی ندارند. از دروس پایه مهندسی عمران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دروس تخصصی رشته مهندسی عمران نیز عبارت هستند از:

واحدهای آزمایشگاهی، کارگاهی، پروژه و کارآموزی نیز در کنار سایر دروس اصلی از واحدهای مهم رشته مهندسی عمران هستند. در ادامه به برخی از این موارد نیز پرداخته شده است:

 • آزمایشگاه مقاومت مصالح
 • آزمایشگاه تکنولوژی بتن
 • آزمایشگاه هیدرولیک
 • آزمایشگاه خاک
 • پروژه متره و برآورد
 • پروژه راهسازی
 • پروژه سازه‌های فولادی و بتنی

از دروس اختیاری رشته مهندسی عمران نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، مباحث مربوط به مهندسی عمران بسیار گسترده و متنوع هستند. در واقع، مهندسان عمران در هر سازه‌ای که به دست بشر ساخته می‌شود، نقش دارند.

فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران در چه کارها و صنایعی می‌تواند شاغل شود؟

فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران-عمران می‌توانند در شرکت‌های مختلف به عنوان مهندسان مشاور مشغول به کار شوند که وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی را بر عهده دارند. علاوه بر آن می‌توانند در شرکت‌های مجری به عنوان مهندس مقیم در کارگاه و نیز سرپرست کارگاه و مدیر پروژه فعالیت کنند. علاوه بر این موارد، وزارت‌خانه‌ مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و جهاد سازندگی فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی عمران را جذب می‌کنند.

مهندس های عمران در حال ساخت و ساز

فارغ‌التحصیلان گرایش‌ ژئوتکنیک می‌توانند در شرکت‌های اختصاصی مکانیک خاک و پی مشغول به کار شوند که به تحلیل و طراحی فونداسیون، طراحی و اجرای گودبرداری‌ها، مقاوم‌سازی و بهسازی خاک و غیره می‌پردازند.

دانش آموختگان گرایش راه و ترابری و مهندسی حمل و نقل می‌توانند به استخدام وزارت‌خانه راه و ترابری و شهرداری‌ها در بیایند و در طراحی و اجرای پروژه‌های شهری و جاده‌ای فعالیت کنند. فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مدیریت منابع آب، سازه‌های هیدرولیکی و سازه‌های دریایی نیز می‌توانند در وزارت‌خانه‌ نیرو مشغول به کار شوند و افرادی که در زمینه گرایش محیط زیست تحصیل کرده‌اند توسط سازمان حفاظت محیط زیست جذب مشاغل مرتبط می‌شوند.

مهارت های ضروری برای موفقیت در رشته مهندسی عمران چه هستند ؟

مهندسی عمران، یک رشته پرطرفدار مهندسی است. دلیل این محبوبیت را می‌توان در گستردگی و تنوع حوزه‌های فعالیت این رشته یافت. همین موضوع، تعداد مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در مهندسی عمران را افزایش می‌دهد. مهندسان عمران باید تا حدودی به مبانی حساب دیفرانسیل و انتگرال (حسابان)، مثلثات و مباحث متوسط تا پیشرفته ریاضی تسلط داشته باشند. هیچ مهندسی بدون داشتن مهارت‌های ریاضی نمی‌تواند در کار خود موفق شود.

دروه‌های آموزشی مرتبط با مهارت‌های ریاضی مهندسی عمران:

مهارت‌های اجرایی (آشنایی با نحوه اجرای عملیات‌های عمرانی نظیر قالب‌بندی، بتن‌ریزی، اقدامات ایمنی و غیره)، آزمایشگاهی (بتن، خاک یا قیر)، طراحی، نقشه‌برداری، نقشه‌کشی، کنترل کیفیت، مدیریت، گزارش‌نویسی و آشنایی با مباحث مقررات ملی نیز نقش بسزایی در موفقیت مهندسان عمران دارند.

دوره‌های مرتبط با مهارت‌‌های تخصصی مهندسی عمران:

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت و پیشرفت در مهندسی عمران، تسلط بر روی نرم‌افزارهای عمومی و تخصصی است. حتی مهندسانی که به طور کامل درگیر فعالیت‌های اجرایی یا مدیریتی هستند نیز باید تا حدی با نرم‌افزارهای متداول در یک پروژه آشنا باشند. به عنوان مثال، نرم‌افزار اکسل، پرکاربردترین نرم‌افزار تهیه گزارش‌نویسی و تهیه جداول عددی در اغلب پروژه‌های عمرانی است. مهندس عمرانی که بر روی قابلیت‌ها و کاربردهای این نرم‌افزار، تسلط کافی داشته باشد، نسبت دیگران مهندسان در اولویت قرار می‌گیرد. این موضوع برای نرم‌افزارهای دیگری نظیر اتوکد نیز صادق است.

دوره‌های مرتبط با مهارت‌های نرم‌افزاری مهندسی عمران:

بازار کار رشته مهندسی عمران به چه صورت است؟

می‌توان گفت بازار کار رشته مهندسی عمران در ایران به نسبت سال‌های قبل قدری کاهش داشته است. این مساله به این دلیل است که در سال‌های قبل به دلایلی از جمله رو به رویی ایران با جنگ و نیاز شدید به بازسازی بناها، راه‌ها و سازه‌های مختلف (از جمله سدها، کارخانجات، نیروگاه‌ها، پتروشیمی و غیره) بازار کار این رشته بسیار بزرگتر بود. پس از آن دوره و ایجاد ثبات نسبی در کشور، بازار کار رشته مهندسی عمران قدری کوچک‌تر شده است و بیشتر گرایش به سمت مباحثی مانند مهندسی محیط زیست، مدیریت منابع آب و فاضلاب، مدیریت ساخت و مواردی از این قبیل رفته است.

فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران در جستجوی کار پس از پایان تحصیلات

با این وجود، هنوز هم کشور ایران نیاز به آبادانی و ساخت و ساز، به ویژه ساخت و سازهای اصولی و منطبق بر استاندارهای جهانی دارد و ایجاد زیرساخت‌های اساسی در شهرها و روستاها نیز یک نیاز اصلی محسوب می‌شود که لازمه تمامی این موارد بهره‌گیری از مهندسین عمران مجرب است.

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در داخل ایران چگونه است؟

فارغ‌التحصیلان مقطع كارشناسی عمران-عمران، می‌توانند در مقطع كارشناسی ارشد در گرایش‌های مختلفی که پیش‌تر به آنها اشاره شد، به تحصیل ادامه دهند. در هر یك از گرایش‌های یاد شده زیر شاخه‌های تخصصی‌تری وجود دارد كه در مقطع دكترای تخصصی به آنها پرداخته می‌شود. گفتنی است که امكان ادامه تحصیل در تمام گرایش‌های مورد اشاره درمقطع كارشناسی ارشد و دكتری در داخل كشور وجود دارد.

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در خارج از کشور به چه صورت است؟

ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران در خارج از کشور طرفداران زیادی دارد و به نوعی بستری برای کسب موقعیت‌های شغلی در کشورهای دیگر به حساب می‌آید. از کشورهایی که بورس تحصیلی مناسبی برای دانشجویان رشته مهندسی عمران در نظر می‌گیرند، می‌توان به ایتالیا و کانادا اشاره کرد. این کشورها بورسیه‌های تحصیلی زیادی را در این رشته با توجه به بررسی شرایط مالی و همچنین شرایط تحصیلی دانشجویان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

دانشجوی رشته مهندسی عمران برای مقطع دکتری اپلای می کند

همچنین به خاطر معضلاتی که در رابطه با مسائل محیط زیستی در کره زمین وجود دارد، توجه به برخی گرایش‌های مهندسی عمران، مثل مهندسی محیط زیست و منابع آب رشد بسیار زیادی کرده است. به‌ ویژه در کشورهای پیشرفته مانند امریکا، کانادا، آلمان و انگلستان جذب دانشجویان در این گرایش‌ها در مقاطع بالا بسیار زیادتر از گذشته شده است و دانشگاه‌ها بورسیه‌های تحصیلی مناسبی برای تحقیق و پژوهش در این زمینه‌ها در اختیار دانشجویان علاقه‌مند قرار می‌دهند.

توجه داشته باشید که در بیشتر موارد، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، باید با زبان‌ خارجی کشور مورد نظر و همچنین زبان انگلیسی آشنایی خوبی داشته باشید. علاوه بر این، برای اثبات آشنایی با زبان انگلیسی نیز به شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و معتبر زبان خارجی مانند تافل، آیلتس و دولینگو نیاز دارید. برای شروع این مسیر می‌توانید از مجموعه فیلم‌های آموزش زبان انگلیسی فرادرس کمک بگیرید.

دروس دانشگاهی رشته مهندسی عمران تا چه میزان نیازهای بازار کار را پاسخگو هستند؟

از آنجایی‌که رشته مهندسی عمران یک رشته کاربردی و اجرایی است، لذا گذراندن دروس دانشگاهی با موفقیت به تنهایی برای دستیابی به موقعیت‌های مناسب شغلی کافی نیست. یک دانشجوی مهندسی عمران بایستی علاوه بر مطالعه و یادگیری اصول نظری این رشته، به یادگیری نرم‌افزارهای تخصصی آن نیز بپردازد و در عین حال به عنوان کارآموز در پروژه‌های عمرانی هم حضور داشته باشد. به نوعی می‌توان گفت، دانش اصول تحلیل و طراحی سازه‌های مهندسی با گذارندن دروس دانشگاهی حاصل می‌شود و از سوی دیگر، حضور در پروژه‌ها و آشنایی با روند ساخت و اجرا، دانش تجربی یک مهندس عمران را افزایش می‌دهند.

برای آشنایی بیشتر و بهتر با سایر رشته‌های دانشگاهی روی این لینک کلیک کنید.

بر اساس رای ۱۹۴ نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
۱۰ دیدگاه برای «رشته مهندسی عمران | معرفی گرایش ها، حقوق و درآمد و بازار کار + فیلم آموزش رایگان»

متاسفانه توضیحات گرایش های مدیریت منابع آب و مهندسی محیط زیست اشتباه است. اصول و مبانی طراحی تصفیه خانه های آب و فاضلاب و موارد مرتبط به اون جز دروس اصلی در گرایش مهندسی محیط زیست است. دروس اصلی گرایش مدیریت منابع آب، هیدرولوژی و آب های زیرزمینی و مباحت مدیریتی منابع آب هستش و کلا ربطی به طراحی تصفیه خانه آب و فاضلاب و مباحث شیمی اون و… نداره. این موضوع رو دوستان حتما در انتخاب گرایش توجه کنند. متاسفانه بعضی دوستان که گرایش های غیر مرتبط هستند در رابطه با گرایش ما نظر میدن و معمولا هم اشتباه! بهترین راه برای اینکه بدونید هر گرایشی چه دروس اصلی داره و در کل در رابطه با چی هستش اینه که به سایت دانشگاه علم و صنعت مراجعه کنید و چارت دروس اصلی هرکدوم از گرایش های عمران رو دانلود کنید. موفق باشید.

یه سوال داشتم ازتون ، فرق مهندسی نقشه برداری و گرایش عمران_نقشه برداری چیه ؟

با سلام و وقت بخیر؛

متن مقاله اصلاح شد. ممنون از توجه شما.

از همراهی شما با مجله فرادرس سپاسگزاریم.

من که فوق لیسانس عمران هستم با حدود 12 سال سابقه عالی تو پروژه های بزرگ- واقعا دیگ رشته عمران بدرد نمیخوره – من که هر چی تلاش کردم تو این رشته نفس راحتی بکشم نتونستم- چون درآمدت و سختی کارت با یه کارگر تفاوتی نداره- از بین مواردی که تو این سایت گفته شده اتفاقا الان بازار کار رشته نقشه برداری از عمران بهتره- و در زمینه ساختمان هم معماری بهتر از عمرانه

سلام. خواستم بپرسم گرایش سازه مهندسی عمران چطوره؟خوبه بازارکار یا نه؟

سلام من دبیرستان رشته ریاضی‌فیزیک خوندم و کنکور کارشناسی مهندسی عمران خوندم. آیا برای آزمون استخدامی باید رشته عمران-عمران رو بزنم یا رشته مهندسی عمران؟

سلام منم دکتری عمران گرفتم بازار کار عمران به شدت خرابه حتی برای تدریس در دانشگاه غیر انتفاعی می گن دانشجو کمه و درس برای اساتید خودمون نداریم بزاریم منم همین حرف و زدم گفتم وقت گذاشتم و درس خوندم الان که دکتری دارم بیشتر از همه چی افسردگی دارم. واقعا الان زندگی من پوچ و بی هدف شده . نمی دونم چی بگم .

بسیار مطلب مفیدی بود

سلام،صحبتم با نویسنده این مطالب بود بنده لیسانس عمرانم و خدمتم به تازگی تموم شده از یک جهت به فکر این افتادم که از ابتدا شروع به درس بکنم و داخل رشته پزشکی بشم از یک طرف میگم که من اینهمه مدت وقت برای تحصیل این رشته گذاشتم اشتباهه دوباره از صفر شرو کنم همین رشته رو تا دکترا ادامه بدم و حتی بورسیه بگیرم میخوام ببینم نظر شما ک الان داشنجو دکترا هستی چی هس اصلا درس بخونم یا خیر وارد بازار کار بشم لطفا جیمیل بزنید.

خنده داره .هزاران نفر میشه مثال زد بدون تحصیل سرمایه های کلانی دارن اونا منتظر هیچ کلاسی ننشستن فقط شروع کردن .حالا شما برو بشین سر یه کلاس دیگه برو واحدها رو پاس کن وقتی هیچ واحدی رو بغل نکردی وقتی ازش فیض نبردی پس برو یه افسردگی جدید دست و پاکن باشه خودت .از ایتبس ..اتوکد ..متلب ..وتمامی واحد ها و نرم افزار های که یاد گرفتی وقتی نتونی ازشون پول دربیاری و منتظر یه صندلی کوفتی باشی ،ولی اگه روزمه خوبی داشته باشی بتونی علمتو پول کنی اون موقع است که دولت بهت میگه بیا بفرما صندلیتون ومن به شخصه میگم پادشاه دنیای خودمم ….اونموقع دوست داشتی برو رو صندلی بشین ولی یادت باشه تا وقتی خودت از خودت انتظاری نداری استخدامی هم در کار نیست .لج نکنی که طرف مقابلت خودتی

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *