نجوم 2 بازدید

در اواسط ماه مِی، طی مأموریت «تیان‌‌ون ۱» (Tianwen-1) چین، یک مریخ‌‌نورد جدید به‌‌نام «ژورونگ» (Zhurong) به سمت سیاره «مریخ» (Mars) پرتاب شد. همان‌‌گونه که در زبان چینی مریخ به‌‌ معنای سیاره آتش است، ژورونگ نیز در اساطیر چین تقریباً به‌‌ معنای خدای آتش است. مریخ‌‌نورد ژورونگ در منطقه‌‌ای به‌‌نام Utopia Planitia فرود آمد که بزرگ‌‌ترین حوضچه برخوردی شناخته‌‌شده در منظومه شمسی است. براساس گزارش‌‌های ارائه‌‌ شده، این منطقه دارای یخ زیرزمینی بسیاری است.

مریخ نورد ژورونگ روی مریخ

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

این مریخ‌‌نورد در میان سایر ابزارهای علمی بسیارش، یک رادار زمین‌‌نفوذ را حمل می‌‌کند که می‌‌تواند یخ دفن‌‌ شده حتی در عمق ۱۰۰ متری را تشخیص دهد. در این تصویر، مریخ‌‌نورد ژورونگ که به‌‌اندازه یک اتومبیل است را در کنار پایه فرودش مشاهده می‌‌کنید. این تصویر توسط یک دوربین از راه دور گرفته شده است که به وسیله این مریخ‌‌نورد غلتان مستقر شده بود. مریخ‌‌نورد ژورونگ برای یک مأموریت ۹۰ روزه که شامل تحقیق و بررسی درمورد زمین‌‌شناسی، خاک و جو سیاره مریخ در منطقه Utopia Planitia است، برنامه‌‌ریزی شده است.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *