در ادامه مجموعه مقالات جامع مجله فرادرس، این بار با ترانسفورماتورها آشنا می‌شویم. ترانسفورماتورها از جمله تجهیزات مهم در سیستم قدرت الکتریکی هستند که عمده کار آن‌ها، تغییر سطوح ولتاژ AC در شبکه است. در این مجموعه مقالات که به بیان ساده ارائه شده، ابتدا اصول کار یک ترانسفورماتور تکفاز پرداخته‌ایم. در آموزش بعدی، مدار معادل ترانسفورماتور را بررسی کرده و روابط اصلی حاکم بر آن را معرفی می‌کنیم. پس از مطالعه این آموزش، پرسشی پیش می‌آید که پارامترهای مدار معادل چرا و چگونه انتخاب شده‌اند. در آموزش بعدی، پاسخ این پرسش ارائه شده است. محاسبات مربوط به بازده و تلفات ترانس نیز در قالب یک آموزش بیان شده‌اند. تنظیم ولتاژ از مفاهیم کلیدی در برخی تجهیزات قدرت و همچنین ترانسفورماتورها است که یک آموزش را به آن اختصاص داده‌ایم. در دو آموزش بعدی از  این مجموعه مقالات، دو نوع ترانسفورماتور خاص، یعنی اتوترانسفورماتور و ترانسفورماتور سه‌فاز را معرفی کرده‌ایم که کاربردهای فراوانی در صنعت برق دارند. در نهایت، سیستم پریونیت معرفی شده که کار محاسبات را در سیستم‌های قدرت بسیار ساده می‌کند.

در مجموعه آموزش‌های آینده مجله فرادرس، درباره ترانسفورماتورها با جزئیات بیش‌تر و در سطوح بالاتری بحث خواهیم کرد.

در صورتی که مباحث بیان شده برای شما مفید بوده و می‌خواهید درباره موضوعات مرتبط، مطالب بیشتری یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم به آموزش‌های زیر مراجعه کنید:

^^

سید سراج حمیدی (+)

سید سراج حمیدی دانش‌آموخته مهندسی برق است و به ریاضیات و زبان و ادبیات فارسی علاقه دارد. او آموزش‌های مهندسی برق، ریاضیات و ادبیات مجله فرادرس را می‌نویسد.

بر اساس رای 6 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها