نجوم 93 بازدید

پرتوهای ایکس تقریباً 1,000 بار پرانرژی‌‌تر از فوتون‌‌های نور مرئی هستند و از طریق انفجارهای شدید و محیط‌‌های نجومی با دمای بالا به وجود می‌‌آیند. در این تصویر ثبت‌‌شده با پرتو ایکس، آسمان شب مکانی عجیب و غریب به نظر می‌‌رسد و به جای ستاره‌‌های یکنواخت آشنا، ظاهراً آسمان مملو از ستاره‌‌های شگفت‌‌انگیز، کهکشان‌‌های فعال و بقایای ابرنواختر (Supernova) داغ است. این تصویر که سراسر آسمان را با جزئیات بی‌‌نظیر به نمایش گذاشته است، توسط تلسکوپ ایروزیتا (eROSITA Telescope) که سال گذشته سوار بر ماهواره اسپکتر-آرجی (Spektr-RG) به فضا پرتاب شد و در حال گردش حول نقطه L2 سیستم خورشید-زمین بود، به ثبت رسیده است.

تصویر پرتو ایکس ثبت شده از تلسکوپ ایروزیتا

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

از جمله اجرام کیهانی و زیبایی‌‌های آسمان شب که در این تصویر به چشم می‌‌خورند، عبارتند از: صفحه «کهکشان راه شیری» (Milky Way Galaxy) در سرتاسر مرکز تصویر، پس‌‌زمینه پرتو ایکس منتشر شده و فراگیر، حباب میان‌‌ستاره‌‌ای داغ با نام North Polar Spur، بقایای ابرنواخترهای بسیار داغ همچون بادبان (Vela)، حلقه ماکیان (Cygnus Loop) و ذات‌‌الکرسی آ (Cas A)، ستاره‌‌های دوتایی پرانرژی شامل ماکیان ایکس یک (Cyg X-1) و ماکیان ایکس دو (Cyg X-2)، کهکشان LMC (ابر ماژلانی بزرگ) و خوشه‌‌های کهکشانی کُما (Coma)، دوشیزه (Virgo) و کوره (Fornax). این تصویر، نخستین اسکن از آسمان توسط تلسکوپ ایروزیتا است که بر روی یک میلیون منبع پرتو ایکس قرار گرفته است. برخی از این منابع هنوز به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته‌‌اند و مطمئناً موضوعاتی برای پژو‌‌هش‌‌های آتی خواهند بود.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *