آیا منظومه‌‌های سیاره‌‌ای دیگری شبیه به منظومه شمسی (Solar System) وجود دارند؟ «ماهواره کپلر» که در سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شده بود و در سال ۲۰۱۸ نیز مأموریتش پایان یافت، توانست منظومه‌‌ای را کشف کند که تعداد سیاره‌‌های شناخته شده آن برابر با تعداد سیاره‌‌های منظومه شمسی است. این منظومه، منظومه «کپلر-۹۰» (Kepler-90) نام دارد و شامل هشت سیاره است. شباهت‌‌هایی بین منظومه شمسی و کپلر-۹۰ وجود دارد، از جمله وجود یک ستاره نوع G مانند خورشید، سیاره‌‌های صخره‌‌ای مانند زمین و سیاره‌‌های بزرگی همچون «مشتری» (Jupiter) و «زحل» (Saturn).

منظومه سیاره ای کپلر-۹۰

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

البته، این دو منظومه تفاوت‌‌هایی نیز با هم دارند، از جمله اینکه تمام سیاره‌‌های شناخته شده کپلر-۹۰، در فاصله‌‌ای نسبتاً نزدیک به دور ستاره مرکزی خود می‌‌چرخند، نزدیک‌‌تر از چرخش زمین حول خورشید. بنابراین، می‌‌توان گفت که این سیاره‌‌ها احتمالاً برای زندگی کردن مناسب نیستند، زیرا خیلی داغ هستند، هرچند، مشاهداتی که در دوره‌‌های زمانی طولانی‌‌تری صورت می‌‌گیرند، ممکن است به کشف سیاره‌‌های سردتر بیانجامند. منظومه کپلر-۹۰ حدود ۲,۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و می‌‌توان آن را به کمک یک تلسکوپ با اندازه متوسط و قدر ۱۴ در نزدیکی صورت فلکی «اژدها» (Draco) مشاهده کرد. علاوه بر مأموریت TESS که در سال ۲۰۱۸ به منظور کشف سیارات فراخورشیدی آغاز شد، مأموریت‌‌های دیگری نیز از جمله مأموریت JWST و WFIRST ناسا با قابلیت کشف سیارات فراخورشیدی، برای ده سال آینده برنامه‌‌ریزی شده‌‌اند.

اگر نوشته بالا برای شما مفید بوده است، آموزش‌های زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

سیده فضیله حمیدی (+)

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 3 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *