نجوم 30 بازدید

آیا درمورد «زمینه فراژرف هابل» (Hubble Ultra-Deep Field | HUDF) چیزی شنیده‌‌اید؟ (لطفاً به لینک (+) مراجعه کنید و با حرکت نشانگر ماوس خود روی تصویر به صدای آن گوش دهید) زمینه فراژرف هابل در سال ۲۰۰۳-۲۰۰۴ به‌‌کمک تلسکوپ فضایی هابل پدید آمد. این تلسکوپ برای مدتی طولانی به فضای بسیار دور خیره می‌‌شود تا کهکشان‌‌های کم‌‌نور دوردست قابل رؤیت شوند. HUDF که یکی از معروف‌‌ترین تصاویر نجومی است، در اینجا (+) به‌‌روشی پویا همراه با فواصل صوتی نشان داده شده است.

زمینه فراژرف هابل

برای مشاهده تصویر در اندازه کامل، کلیک کنید.

اگر نشانگر ماوس را روی یک کهکشان قرار دهید، نُتی پخش خواهد شد که نشان‌‌دهنده انتقال به سرخ تقریبی آن است. ازآنجایی که انتقال به سرخ، نور را به سمت انتهای قرمز طیف نور تغییر می‌‌دهد، صدا نیز در اینجا به سمت انتهای پایین طیف صدا (بم شدن) تغییر می‌‌یابد. هرچه کهکشان دورتر باشد، انتقال به سرخ کیهانی آن بیشتر (حتی اگر به‌‌رنگ آبی پدیدار شود) و صدایی که پخش می‌‌شود بم‌‌تر خواهد بود. کهکشان معمولی در HUDF تقریباً ۱۰/۶ میلیارد سال نوری از زمین دور است و صدایی شبیه #F دارد. دورترین کهکشانی که می‌‌توانید پیدا کنید چیست؟

اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 5 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *