دیروز صبح، قبل از سپیده‌‌دم، آسمان شهر «ایندین هاربر بیچ» (Indian Harbor Beach) ایالات فلوریدا که نسبتاً آرام و صاف به نظر می‌‌رسید، با پرتاب یک موشک روشن و درخشان شد. در این پرتاب، کپسول مأموریت «اسپیس‌‌ایکس کرو ۲» (SpaceX Crew-2) ناسا که سوار بر یک موشک «فالکون ۹» (Falcon 9) بود، درست رو به شمال به درون فضا با پرتاب شد. این ویدئوی زمان‌‌گریز ۸ ثانیه‌‌ای که حاصل فشرده‌‌سازی یک رویداد ۱۲ دقیقه‌‌ای است، ستون پرمانند و درخشان پرتاب را که از سمت چپ چارچوب آغاز می‌‌شود، نشان می‌‌دهد. در واقع، این موشک حین بالا رفتن به سوی جو رقیق‌‌تر، ستونی پرمانند و پراکنده که توسط نور خورشید در حال طلوع روشن شده است، ایجاد می‌‌کند.

با ناپدید شدن کپسول کرو ۲ بر فراز افق، می‌‌توان ستون فرود گام نخست بازگشت فالکون ۹ که در حال پایین رفتن به سمت بارج اسپیس‌‌ایکس در اقیانوس اطلس است را مشاهده کرد. انتظار می‌‌رود، کپسول سرنشینان این مأموریت، امروز صبح در ایستگاه فضایی بین‌‌المللی (ISS) پهلوگیری کند و چهار فضانورد را تحویل دهد. فضانوردان کرو ۲ به گروه اعزامی ۶۵امین سفر به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی می‌‌پیوندند تا در کنار سایر وظایف خود، به انجام آزمایش‌‌های دارویی با استفاده از اندام تراشه‌‌ها که در میکروگرانش ISS به سرعت صورت می‌‌گیرند، کمک کنند.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

بر اساس رای 1 نفر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *